Almanya'da Müslüman futbolculara büyük şok!

Almanya'da Müslüman futbolculara büyük şok!

Almanya Futbol Kulüpleri Birliği'nin, geçen yıl Bundesliga'da oynayan Müslüman oyuncuların oruç tutmasını yasaklamaya çalıştığı iddia edildi.

  • Futbol
  • Cumartesi 31.01.2015 17:39
Alman basınından Spiegel dergisinde yer alan habere göre, Almanya Futbol Kulüpleri Birliği (DFL), geçen yıl nisan ayında futbolcuların uymasını istediği kurallardan oluşan 29 sayfalık bir sözleşme taslağı hazırladı.

Sözleşmenin sağlık ve hastalıkla ilgili bölümünde yer alan bir maddeyle "sağlıklı ve formda kalınması amacıyla dini vecibelerini yerine getirme ve benzeri durumlarda futbolculardan bedensel ve zihinsel ihtiyaçlarına öncelik vermesinin" istendiği ileri sürüldü.O MADDEYİ SÖZLEŞME METNİNDEN ÇIKARDILAR


Söz konusu maddeyle ramazan ayında futbolcuların oruç tutmasının engellenmesinin amaçlandığı, çok sayıda kulübün ve Sözleşmeli Futbolcular Birliği'nin (VDV) bu duruma karşı çıkması üzerine DFL'nin maddeyi sözleşme metninden çıkardığı iddia edildi.

PAZAR DEĞERİNİ OLUMSUZ ETKİLER

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan VDV yöneticisi Ulf Baranowski, böyle bir maddenin anayasada yer alan din özgürlüğüyle çeliştiğini ve Bundesliga'nın uluslararası pazar değerine olumsuz yönde etki yapabileceğini vurguladı.

ORUÇ TUTTUĞU İÇİN 3 OYUNCUYA İHTAR


Bundesliga ve ikinci ligde forma giyen Müslüman oyuncuların oruç tutması, Almanya'da her yıl ramazan ayında tartışmalara yol açıyor. İkinci Lig ekiplerinden FSV Frankfurt, 2009 yılında ramazan ayında oruç tuttukları gerekçesiyle 3 oyuncusuna ihtarname çekmişti.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN