Hıncal Uluç ile haftanın gündemi

Sabah Gazetesi'nin usta kalemlerinden Hıncal Uluç, geçtiğimiz haftaya damgasını vuran spor olaylarını Sabahspor.com okuyucularına değerlendirdi.

Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
Lider F.Bahçe, Eskişehir'de tek isabetli şut dahi bulamadı. Buna rağmen Mustafa Yumlu'nun kendi kalesine attığı golle öne geçti. Ancak Eskişehirspor eşitliği sağladı ve karşılaşma 1-1 sona erdi. Maçla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Maçla ilgili çok söylenecek şey var. Bir defa sevgili medyamız Eskişehir'i çok büyüttü. 'Fenerbahçe çok kötü oynadı' dememek için Eskişehir'i iyi oynamış gösterdiler. Ertesi gün de 'Galatasaray çok iyi oynadı' dememek için Gaziantep'in çok kötü oynadığını iddia ettiler. Medyamız derken de başta Maraton'u kastediyorum. Yani, o iki maçla ilgili yorumlar Maraton'un nasıl Fenerbahçeliliğe devam ettiğini gösteriyor. O asılan pankartlar yüzünden böyle biraz çevirmişler, biraz yumuşatmışlar ama niyet aynı.
Eskişehir çok iyi oynadığı için Fenerbahçe başarılı olamadı, Gaziantep çok kötü oynadığı için Galatasaray başarılı oldu. Yorumları bu!.. Oysa durumlar tam tersi. Eskişehir maçın başından sonuna kadar iyi oynamadı. Ama Fenerbahçe o kadar kötüydü ki bu kötü Eskişehir'i dahi yenmeyi başaramadı. Bunu Türk medyası telaffuz etmeye korktu. Şunu da tabii telaffuz etmeye korkuyorlar; o maç berabere bitti ama Eskişehir'in lehine 3 tane net penaltı pozisyonu var. Bir de dördüncü var. Onu getirdi sütunlarına 'Penaltıydı ama daha korner atışı yapılmamıştı. Yani top oyunda değil' diye. Yani hakemin haklı olduğu tek pozisyonu yargıladı hem de Mustafa Çulcu gibi bir hakem hocası. Öbür üçünden söz etmedi bile. Bekir'in Mori'ye yaptığı bir hareket var; Bruno Alves'in Mustafa Yumlu'ya ve gene Mori'ye yaptığı iki hareket var. Alves bir duran topta Mustafa Yumlu'yu yere devirdi. Mustafa Yumlu o sırada korner atışında kafa atmaya gitmişti, Bruno Alves resmen harika bir grekoromen güreş oyunu bel kündesi ile indirdi Mustafa'yı ama hakem 'Devam' dedi. Fenerbahçe o topu çıkardı, Mustafa Yumlu kalesine koşmaya başladı ve o kalesine koşa koşa gelen Mustafa Yumlu biraz da yorgunluğun zihnine yansıması ile kendi kalesine golü attı. Bu yaşanan pozisyonların arasındaki süre 30 saniye. Ne Maraton'da ne de ertesi günkü sayfalarda bunu görmedik. Hem de böyle bir tesadüfe rağmen. Yani 'Bruno Alves'in yere devirdiği, penaltıya sebep verdiği ama hakemin çalmadığı pozisyondan sonra geriye koşan Mustafa Yumlu kendi kalesine golü attı' diyen yok. Bu maçları benden başka seyreden yok mu Türkiye'de? Milyonla insan ve yüzlerce gazeteci izliyor. Hepsi kör mü bunların? Görüyorlar ama yazamıyorlar.

Özge AYDIN /SABAHSPOR.COM

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN