Haraççı&yozlaşmış

Blazer, Güney Afrika'da düzenlenen 2010 Dünya Kupası'nda kendisiyle birlikte diğer yöneticilerin de rüşvet aldığını mahkemede itiraf etti. Mahkeme tutanaklarında FIFA'nın adı "haraççı ve yozlaşmış" bir örgüt olarak geçiyor

Haraççı&yozlaşmış
FIFA skandalında FBI'ın soruşturmasına eski FIFA yöneticisi Chuck Blazer'ın 2013'te çıkarıldığı mahkemedeki itiraflarının yol gösterici olduğu ortaya çıktı. Blazer'ın itirafları 2013'te New York'ta yapılan mahkemenin, yeni yayımlanan tutanaklarında yer alıyor. Söz konusu dava sırasında Blazer, kendisine yöneltilen 10 suçlamayı kabul etmişti. Chuck Blazer'ın itirafları, savcılık makamıyla vardığı mahkumiyet anlaşmasının parçasıydı.

GÜNEY AFRİKA REDDETMİŞTİ
Blazer, tutanaklarda, "2004'te veya o sıralarda başlayıp 2011'e dek devam etmek üzere, ben ve FIFA yönetim kurulundaki diğerleri Güney Afrika'nın 2010 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmasını sağlamak için rüşvet almayı kabul ettik" derken, Güney Afrika, 10 milyon dolar rüşvet ödediğine dair iddiaları önceki gün yalanlamıştı. Vergi kaçakçılığını soruşturan FBI tarafından gözaltına alınan Blazer, soruşturmada işbirliği yapmayı kabul etmiş ve bir anahtarlığa gizlenen mikrofona iş arkadaşlarının konuşmalarını kaydetmişti.

BLATTER ŞİMDİ YANDI!
Rüşvet skandalında adı en sık geçen isimlerden biri olan Jack Warner, bildiği her şeyi anlatmaya karar verdi. Eski FIFA Başkan Yardımcısı, hayatından endişe etmesine karşın, artık hiçbir gücün bildiklerini açıklamasına engel olamayacağını söyledi. Gelişmelerin artık bir çığa dönüştüğünü vurgulayan Warner, görevinden ayrılacağını açıklayan başkan Sepp Blatter'in, finansal işleri nasıl yürüttüğüne dair elinde bulunan belgeleri de kamuoyuna açıklayacağını belirtti.

AVUSTRALYA PARASINI İSTİYOR

2022 Dünya Kupası için Katar'a karşı yürüttüğü kampanyaya yaklaşık 27 milyon 500 bin Euro harcayan Avustralya, parasını geri istiyor. CONCACAF Eski Başkanı Jack Warner'ın memleketi Trinidad Tobago için 2 milyon 750 bin Euro değerinde bir tesis istediğini ifade eden Avustralya cephesi, bu talebe karşılık verdikleri 462 bin 200 $'ın Warner tarafından kendi çıkarları için kullanıldığını iddia etti. Avustralya Futbol Federasyonu kampanya için yaptıkları yardımların güvenilir olmadığına inandıklarını söyleyerek paralarını geri istediklerini açıkladı.


BİZE ULAŞIN