En cömerti Galatasaray

Son 4 sezonun üçünde şampiyon olan, diğerinde de 2. olmasına karşın Devler Ligi'ne doğrudan giden Galatasaray, oyuncularına en çok para ödeyen kulüp konumunda... Aslan'ı F.Bahçe izlerken Beşiktaş neredeyse liderin yarı parasına zirve yarışında mücadele veriyor

En cömerti Galatasaray
Borsaya açık kulüplerin yaptığı resmi bildirimlere göre Türkiye'de oyuncularına en çok para ödeyen kulüp olarak şampiyon Galatasaray öne çıktı. Kasasından toplam 193 milyon 450 bin TL çıkan Galatasaray bu alanda zirvede yer aldı. Bu paranın 29 milyon 550 bin TL'si maç başı ödeme olarak yapabilirken, sarı-kırmızılılar bu kalemde de en çok ödeme yapan takım. Galatasaray'ı 144 milyon TL'lik maaş bütçesiyle Fenerbahçe, 98 milyon 100 bin TL ile ise Beşiktaş takip ediyor.

EN ÇOK KAZANANLAR SELÇUK İLE SNEİJDER

Futbolcuların bireysel gelirlerinde de ön planda Galatasaraylılar var. En çok kazanan yerlilerde 3 milyon 840 bin Euro ile Selçuk İnan, 3 milyon 668 bin Euro ile de Burak Yılmaz liderliği taşıyor. İlk 10'da 5 Galatasaray, 5 Fenerbahçeli yer alırken, Beşiktaş'ın en çok kazanan yerlisi Cenk Tosun ancak 12. sırada kalıyor. Yabancılarda ise zirve Sneijder'de. Senede 5 milyon Euro kazanan Hollandalıyı 3 milyon 962 bin Euro ile Felipe Melo izliyor. Üçüncü sırada 3 milyon 630 bin Euro ile Beşiktaş'ın yıldızı Demba Ba yer alırken, F.Bahçeli Dirk Kuyt 3 milyon 486 bin Euro kazandı.

*

BİR GÖRÜŞ: BÜLENT TİMURLENK

7 kat az kazanırken 2 kat fazla ödüyoruz!

Türkiye'de 3 Büyükler'in borç batağında olmasının sebebi kendilerinden 6-7 kat fazla gelir elde eden Avrupa kulüplerinin futbolcularına ödedikleri rakamların kimi zaman iki katını ödemeleri. Bizde taraftarlar, İtalya ve İspanya'da oyuncuların kazanç listelerini gördüklerinde büyük şaşkınlık yaşıyorlar. Bırakın ideal 11 oyuncusu olmayı maç kadrosuna girmesi bile şüpheli olan futbolcular bile bir milyon ve üzerinde kazanıyor. Bu yüzden 3 İstanbul takımında yıllardır gidip bir başka takımda oynamak yerine haftada 5 gün idmanla kariyerinin sonunu getirmeye çalışan futbolcular var. 10 yılda 30 maç oynayıp 10 milyon Euro kazanılır mı!..

BİZE ULAŞIN