Usta yazarlar Trabzonspor-Galatasaray maçını yorumladı

Sabahın usta yazarları Spor Toto Süper Lig'in 5. haftasında oynanan ve Galatasaray'ın 1-0 üstünlüğü ile sonuçlanan Trabzonspor-Galatasaray maçını yorumladı

Usta yazarlar Trabzonspor-Galatasaray maçını yorumladı
OLCAY ÇAKIR

Dengeleme hesabı...


Futbolumuza çok önemli "kayırma amaçlı" klişeler soktular önce. Yıldız oyuncuları koruyun dediler önce, akabinde korumacı hakemlik diye den bir şey eklediler. Korumacı, kayırmacı aman ligimize zeval gelmesinci hakemlik türedi... Genç hakemler gelmeye başladı, ezber bozdular, cesur hatalar yaptılar. Abilerini örnek almak yerine bildiklerini okudular, geliyorlar. Dün gece maçı "çıplak gözle" izleyenler şunu çok net gördüler... Sneijder'in el kol hareketlerini görmemekte ısrar eden karşılaşmanın hakemi; Mustafa Yumlu'ya hayata dair uzun uzun nasihatler verdi, özeti "akıllı ol sarı'n geliyor" idi, herkes anladı. Gözünün önü diye tabir edilen bir pozisyonda topun elle bariz buluşmasını bir tek o göremedi. Bakın Galatasaray takımı, Hamza hocanın hamleleriyle oyunu aldı götürdü, buna zerre fiske kondurmamız söz konusu bile olamaz.

Dengeleme hakemliği

Ne demek istediğimi maç 1-0 olduktan sonra bu kez değişen hakem tepkilerine bakarak anlayabilirsiniz. Bunun adı dengeleme hakemliği, maçı, sezonu, her şeyi dengeleme... Trabzonspor ne mi yaptı? Beni çok şaşırtmadı açıkçası. Özünde favorisi baştan ilan edilenin kaybettiği bir "favori kaybeder" durumu yaşandı, hepsi bu. Trabzonspor kenar yönetimi, Hamza hocanın hamleleri karşısında resmen havlu attı. Önce Salih'i kenarda göstererek izleyenleri soru işaretlerine boğdu. Özer'i çıkararak takımının enerjisini tamamen düşürdü. Şota hoca, bu karşılaşmada net sınıfta kaldı. Trabzonspor adına Mustafa Yumlu ve Cavanda takımının en iyisiydi. Galatasaray takımında ise Hamza hoca ile eski öğrencisi Bilal en iyiydi. Trabzonspor önemli bir iç saha maçında daha puan kaybetti.

BİZE ULAŞIN