Terör saldırılarını haber veren uygulama

Fransa hükümeti, EURO 2016 hazırlıkları kapsamında olası saldırı şüphesi veya olağan dışı durumlar için akıllı telefon uygulaması geliştirdiğini açıkladı.

Terör saldırılarını haber veren uygulama

Fransa'da hükümet, ev sahipliği yapacağı Avrupa Futbol Şampiyonası'ndaki (EURO 2016) olası saldırı şüphesi veya olağan dışı durumlar için akıllı telefon uygulaması geliştirdi.

Turnuvanın başlamasına iki gün kala Fransa İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, akıllı telefonlara yüklenebilecek "SAIP" isimli uygulamayla kullanıcılar, saldırı şüphesi veya olağan dışı bir durum karşısında anında uyarılacak.

İngilizce ve Fransızca olarak iki dilde geliştirilen ve ücretsiz olarak yüklenebilen uygulamada, uyarıları almak için iki farklı tercih bulunuyor. İlk seçenekte kullanıcı, telefonunun coğrafi konumunun algılanmasını onaylayarak en yakın saldırı veya olağan dışı durum uyarılarını otomatik olarak alabiliyor. Diğerinde ise kullanıcı tarafından tespit edilen bölgeler kapsamında bildirilen yerlerde bir olay olması halinde uyarı alınıyor.

EURO 2016 ÖNCESİ PUTİN'E BÜYÜK TEPKİ

Paris'te 130 kişinin hayatını kaybettiği ve terör örgütü DAEŞ'in üstlendiği 13 Kasım 2015 saldırılarının ardından Başbakan Manuel Valls, bu yönde bir uygulama geliştirileceğini ve şampiyonaya kadar kullanıma hazır hale getirilmeye çalışılacağını söylemişti.

Ülkede, saldırıların ardından ilan edilen olağanüstü hal çerçevesinde yoğun güvenlik önlemleri alınmaya devam ediyor. Fransa'nın 10 farklı kentinde gerçekleşecek turnuva kapsamında ülke çapında 90 bin güvenlik görevlisinin çalışacağı ifade edilmişti. Alınan önlemler arasında, EURO 2016'ya katılan ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 23 ülkeden de güvenlik görevlilerinin Fransa'ya geldiği açıklanmıştı.

BİZE ULAŞIN