Türk futboluna bilimsel müdahale

Türk futboluna bilimsel müdahale

TFF Futbol Geliştirme Merkezi Direktörü Bülent Bayraktar, "Her şey bilimle alakalı gidiyor" dedi.

  • DHA
  • Futbol
  • Perşembe 09.06.2016 16:45

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Futbol Geliştirme Merkezi (FGM) Direktörü Bülent Bayraktar, futbolcuların beslenmesinden, uyku saatine, dinlenmesine kadar tüm test ölçümlerinin yapıldığını söyledi. Bayraktar şöyle konuştu:

HER ŞEY KONTROL ALTINDA

"Çalışmalara başlamadan önce ölçmediğiniz bir şeyi değerlendirmek anca sübjektif olabilir. Ölçtüğünüz şeyleri normalik değerlendirebilirsiniz. Yaptığınız işin etkinliğini tekrar yapacağınız ölçümler ile kullandığınız yöntemin ne kadar etkin sonuç verip vermediğini de değerlendirme imkanına sahip olursunuz. O yüzden biz de normalik değerler ile süreci takip etme yoluna gittik.

Bu ölçümde fonksiyonel olarak sporcunun harekete becerisi değerlendiriliyor. Bütün gövdesinin üst ve alt ekstremitesinin yani kollarının ve bacaklarının hareketteki etkinliği, katılma yüzdesi değerlendiriliyor. Farklı oyuncular farklı düzeylerde hareket ile ilgili durumları tespit ediliyor. Bu bir imtihan değil. İyi veya kötü sonuç aldı diye bir değerlendirme yapmıyoruz.

Buradan elde ettiğimiz sonuçlara göre bireysel düzeltme egzersiz planlaması yapılıyor. Bu egzersiz planlaması da sabah yapılan çalışmalarda kullanılıyor.

Yağ kitlesinin vücudun neresinde ne kadar olduğu ile ilgili net değerleri yakalıyoruz. Özel bir ultrason ile yapılıyor ölçüm. Beslenme ile ilgili öneriler, alması gereken besin malzemelerinin planlaması ve bulundukları mevkie uygun kilo ve yağ yüzdesinde olup olmadıkları tespit ediliyor ona göre de planlaması yapılıyor.

Futbolcular arka adalesini etkin olarak kullanıyorlar ve bu kullanılan guruptaki kuvvet ve kullanma becerisi hem performansını etkiliyor hem de yaralanma riskini belirliyor. Bu anlamda bu özel cihaz ile oyuncuların durumlarını tespit edip takibe alıyoruz.

Yapılan ölçümlerin gün gün Fatih hocaya iletiliyor olması, o bilgileri yönetebilecek vizyona sahip olup onunla ilgili bir küçük ilerleme kaydetme ile ilgili bir planlama yapmasının çok önemli rolü oluyor."

GÜNDE KAÇ SAAT ÇALIŞMA OLUYOR

"Uyanma ve eksiklerine dayalı bireysel yapılan egzersizleri yapıyorlar. Kahvaltıdan bir buçuk saat sonra çadırda egzersizler yapılıyor. Bazen antrenmana gitmeden bazen de antrenmanın başında sahada özel egzersizler yapılıyor. Grup grup çalışmalar yapılıyor. Onların sebebi kendi gruplandırılmış eksikliklerine yönelik düşünülmüş şeyler var."

EKİPTE KAÇ KİŞİ VAR

"2 Amerikalı, 2 İstanbul Üniversitesi'nden, 2 Acıbadem Sports'tan, 2 doktor, 2 fizyo, 3 masör, 1 beslenme, 2 psikolog olmak üzere toplamda 16 kişi yer alıyor.

Acıbadem Sports sponsorumuz, İstanbul Üniversitesi federasyonumuzun bilimsel işbirliği yaptığı üniversite, birde turnuva için anlaştığımız Amerikalı kurum."

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN