Xhaka değil gerçek!

Kuba’nın golüne Shaqiri’yle yanıt veren İsviçre, son bölümünde baskı kurduğu maçı penaltılarda kaybetti... Seri penaltı atışlarında topu auta atan Xhaka, İsviçrelileri üzdü

Xhaka değil gerçek!
EURO 2016'da son 16 turunun ilk maçında İsviçre ile Polonya karşılaştı. Polonya'nın 39. dakikada sağ kanattan gelişen atağında eski Sivassporlu Kamil Grosicki'nin rakibinden sıyrılıp arka direğe yolladığı topu Jakub Blaszczykowski düzeltip ağlara yolladı: 0-1. 82'de sol kanattan Xhaka'nın ceza sahasına ortasına Kasımpaşa'nın yıldızı Eren Derdiyok'tan önce Michal Pazdan dokundu, seken topu tamamlayan Shaqiri'nin volesiyle maç uzatmalara gitti: 1-1. Uzatma dakikalarının ardından seri penaltı vuruşlarına geçildi. İsviçre adına ikinci penaltıyı kullanan Xhaka'nn atışı dışarı gidince denge bozuldu. Polonya adına 5'inci penaltıyı ağlara yollayşan Krychowiak ülkesini tarihinde ilk kez çeyrek finale taşıdı.

BİR GÖRÜŞ: Uğur Karakullukçu

Penaltılarda Arsenal esintisi
Acımız hala büyük olabilir ama bu, Avrupa Şampiyonası'nın güzelliğini değiştirmiyor. Elbette bağrımıza taşı basıp gözlerimizi yeniden ekranlara diktik. Son yıllarda önemli gelişim kaydedip yalnızca "Lewandowski'nin takımı" olmaktan çıkan Polonya, Almanya'nın yer aldığı gruptan çıkarak buraya gelmişti. İsviçre ise rakibine oranla daha düşük tempolu maçlarla, nispeten daha kolay bir gruptan zorlanarak çıktı. Polonya, grup maçlarındaki çizgisini burada da yakalayıp ilk yarıda organize atakları yapan taraf oldu. Nitekim Kuba'nın bitirdiği nefis bir organizasyonla öne de geçtiler ancak tecrübesizlikleri ve skorun verdiği heyecan ipleri İsviçre'ye teslim etti. Shaqiri ile nefis bir gol bulup son bölümde baskısını iyice artırdılar. Hatta Eren Derdiyok'la kaçırdıkları pozisyon turlarına mal oldu denebilir. Penaltı atışlarında üzerine düşen görevi yapamayan tek isim taze Arsenalli Xhaka oldu. 'Kaybeden' kimliğiyle özdeşleşen Arsenal'in flaş transferinin bu özelliğiyle öne çıkması günün olayıydı. Polonya kalecisi Fabianski sevinse de penaltı atışlarında başarılı olamadı. Onun da Arsenal tedrisatından geçmiş olması gülümseten başka bir detaydı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN