Kurtuluş günü

Sarı-kırmızılı kulüpte mali darboğazdan çıkabilmek için planlanan Riva ve Florya arazilerinin değerlendirilmesi projelerinin geleceği olağanüstü genel kurulda karara bağlanıyor. Aslan projeden 500 milyon dolar bekliyor

Kurtuluş günü

Galatasaray'da beklenen gün geldi. Mali sıkıntılarla boğuşan sarı-kırmızılı kulüpte kurtuluş reçetesi olarak görülen Riva ve Florya projelerinin karara bağlanacağı Olağanüstü Genel Kurul bugün saat 10:00'da Maslak Uniq'te başlayor. Riva arazisi için oluşturulan komisyonun raporu okunacak, Başkan Dursun Özbek konuşma yapacak ve üyeler konu ile ilgili kürsüde söz alacak. Emlak Konut GYO ile işbirliğine giden ve ön protokol imzalayan Galatasaray yönetiminin bu anlaşmayı resmiyete dökebilmesi için Genel Kurul'dan onay alması şart. Sarı-kırmızılı kulübün 340 milyon Dolar borç-alacak farkı bulunuyor ve bu projeden 500 milyon Dolar gelir bekleyen Dursun Özbek onay çıkması durumunda borçların sıfırlanacağını ifade ediyor. Başkan Özbek, özelikle kulübün her sene 40 milyon Dolar bankalara kur farkıfaiz ödemesinden şikayetçi.

NASIL BİR KONGRE OLACAK?
Genel Kurul'a yüksek katılım bekleniyor. Sarı-kırmızılı yönetim, kongreyi Divan Başkanı İrfan Aktar'ın yönetmesini istiyor. İrfan Aktar, Doğan Hasol, Firuz Soyuer, Emre Aykar, Mehmet Dedeoğlu, Ömer İsmail Tanrıöver ve Erden Timur gibi uzman kişilerden oluşturulan komisyon Riva projesi için raporunu yönetime sundu.
Riva ve Florya projelerinin ayrı oylanması söz konusu değil. Çünkü yönetimin Emlak Konut GYO ile yaptığı anlaşmada Riva ve Florya paket olarak düşünülüyor. Bu nedenle Riva ve Florya birlikte oylanacak ve ilk etapta açık el usulü ile gerçekleşecek. Salon ikiye bölünürse son çare olarak kapalı usul zarfa geçilecek.
Kongrede söz alacak üyelerin Riva- Florya dışı meselelerle (futbol takımı ve benzeri) ilgili konuşması yasak. Daha önceki Olağanüstü Genel Kurullar'ın bitişi saat 20:00'yi bulmuştu. Yönetim en kötü ihtimalle Trabzonspor derbisinin ikinci yarısına yetişeceğini düşünüyor.

YÖNETİM MALİ KONULARDA NELER YAPTI?
Riva'yı kurtuluş olarak gören Galatasaray yönetimi görevde olduğu 16 aylık periyotta sarı-kırmızılı kulübün 9 milyon Dolar daha borçlanmasına engel olamadı. Buna karşın 100 milyon TL'nin üzerindeki vergi borcu Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda 20 milyon TL'ye düşürüldü ve 72 ay vadeye yayıldı. Mecidiyeköy'deki Ali Sami Yen Oteli inşaatına başlandı. Arena'nın ulaşım sorunu çözülemedi ancak kapalı olan metro seferleri tekrar açıldı. TT Arena'nın yanına yapılacak kapalı basketbol salonu projesi sayesinde GSGM ile olan davalar geri çekildi ve çatı meselesi çözüldü. Futbol takımının maaş bütçesi 60 milyon Euro seviyesine indirildi.

ÖZGÖRKEY: YÖNETİMİN ÖNÜNÜ AÇMAK LAZIM
Galatasaray'ın eski yöneticilerinden Cemal Özgörkey, kritik kongre öncesi yönetime destek mesajı verdi. Özgörkey, "Tarihi bir dönemeçteyiz. Yüzde 75 oy oranı ile seçilmiş bir yönetim kurulumuz var. Bir yıldır aralıksız bu proje üzerinde çalıştıklarını biliyorum ve belli bir yere kadar geldi. Galatasaray, finansal anlamda duvara tosladı. Yönetimin önünü açmak lazım" dedi.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN