Özbek devrimi

Camianın önemli ismi İnan Kıraç’ın muhalefetine rağmen üyelerin çoğu, Emlak Konut GYO ile imzalanan protokolü kabul etti. Bin 690 kişinin geldiği kongrede sadece 47 üye ‘ret’ oyu kullanıldı ve oy çokluğu ile yönetime yetki verildi

Özbek devrimi
Galatasaray Olağanüstü Genel Kurulu'nda, Riva ve Florya projeleri için Dursun Özbek başkanlığındaki yönetim kuruluna onay çıktı
Galatasaray Kulübü'nün dün gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulunda Dursun Özbek yönetimi, Riva ve Florya arazilerinin geliştirilmesine yönelik projelerle ilgili olarak yetki aldı. Maslak'taki UNIQ İstanbul Gösteri Merkezi'de yapılan kongrede kulüp başkanı Özbek ve emlak değerleme komisyonunun sunumunun ardından üyelerin görüşleri alındı. Ardından oylamaya geçildi. Yapılan oylama neticesinde katılımcıların büyük kısmı Özbek yönetimine yetki verdi. Kongreye katılan bin 690 üyenin sadece 47'si "hayır" oyu kullandı.

5 YILDA BİR RİVA ELDEN GİDİYOR
Oylama öncesi yaptığı konuşmada, "Borç her sene artıyor. Her yıl 120 milyon lira faiz ve kur farkı gideri oluyor. Son 5 yılda 500 milyon lira bu şekilde ödeme yapılmış. 5 yılda bir Riva elden gidiyor. Yolun sonuna geldik. Tercih yapacağız; ya bu kanamalı durum devam edecek ya da bu kanamayı durduracağız" diyen Dursun Özbek kapanış konuşmasında ise üyelere teşekkür etti.

EMANETİNİZ BAŞIMIZIN ÜSTÜNDEDİR
Tüm amaçlarının Galatasaray'ı mali yönden ayağa kaldırmak olduğunu söyleyen Dursun Özbek, "Şahsıma ve yönetim kuruluna gösterdiğiniz teveccüh için teşekkür ediyorum. Gözünüz arkada kalmasın. Emanetiniz başımızın üstündedir. Kendi mallarımın üzerinde tutacağım, bunu bilin" diye konuştu.

NEDEN EMLAK KONUT GYO?
Riva ve Florya arazileri için Emlak Konut GYO ile ön protokol imzalayan Galatasaray yönetimi, 500 milyon Dolar gelir beklediği projeyi detaylarıyla anlattı. Kulübün Riva'da 250 bin metrekare inşaat izni varken Emlak Konut'la işbirliğine gidilmesi sonrası bu alan 400 bin metrekareye yükseldi ve 2023'e kadar tahmini gelir hedefi 300 milyon Dolar. Florya'da Galatasaray'ın tapusuna sahip olduğu 23 dönüm yeşil alan ve inşaat izni yok. Emlak Konut'la imzalanan protokol sonrasında 40 bin metrekare inşaat alanı ve 2023'e kadar tahmini gelir 200 milyon Dolar olarak öngörülüyor.

GENEL KURUL'DAN KISA KISA
12 binden fazla üyesi olan Galatasaray'da Olağanüstü Genel Kurul'a sadece bin 690 kişi geldi.
Üyelerin gözü kongrede akılları ise Trabzonspor derbisindeydi. Salona gelen isimlerin yarısına yakını kongrenin bitmesini beklemedi ve maçı izlemeye Arena'ya gitti.
Galatasaray'ın eski Başkanı Duygun Yarsuvat sarı-kırmızılı kulübün en önemli kongresine gelmedi.
Saatler 13:00'ü gösterdiğinde menüde döner-pilavın olduğu yemek servisine geçildi. Bu sırada İnan Kıraç konuşmasına rağmen üyelerin çoğu dışarıda yemek yemeyi tercih etti.
Divan Başkanı İrfan Aktar'ın yönettiği kongre öncesi üyeler, Riva ve Florya için oylamaların ayrı ayrı yapılması, Genel Kurul'un basına kapatılması ve Riva- Florya protokolünün iptali için önerge verdi ancak kabul edilmedi.
Şehrin Yeni Bir Tempo’su Var!
BİZE ULAŞIN