Beşiktaş maçının hakemi İngiltere'de gündem oldu

Beşiktaş-Napoli maçını yönetecek olan Mark Clattenburg, İngiltere'de medyanın bir numaralı gündemi oldu.

Beşiktaş maçının hakemi İngiltere'de gündem oldu

Beşiktaş'ın Napoli ile oynayacağı Şampiyonlar Ligi maçının hakemi İngiliz Mark Clattenburg olarak açıklandı.

İngiliz hakem son dönemin en gözde isimleri arasında yer alırken geçtiğimiz yıl hem Şampiyonlar Ligi finali, hem Euro 2016 finali hem de FA Cup finali yöneterek adeta kariyerinde zirve yaptı.

HIZLI YÜKSELDİ

Ancak Clattenburg'un ülkesi İngiltere'de çok da sevildiğini söylemek zor. Özellikle geçmiş yıllarda verdiği ya da vermediği kararların yanı sıra hakemliğe başladığı yıllarda sahibi olduğu şirketteki yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelmesi ona karşı antipatik bir bakış açısına neden oldu. Yine de son 2 yılda gösterdiği hızlı gelişim, FIFA ve UEFA'nın da onu gözde hakemleri arasına almasını sağladı.

MOURINHO'YU TRİBÜNLERE GÖNDERDİ

Clattenburg son olarak Manchester United'ın ligde Burnley ile oynadığı maçlardaki kararları ile dikkat çekti. Manchester United'lı Herrera'yı kırmızı kartla oyundan atan Clattenburg, Darmian'ın yerde kaldığı bir pozisyonda penaltı vermedi, bunun üzerine çıkan tartışma sonucunda da Jose Mourinho'yu tribünlere gönderdi. Raporundaki notlar nedeniyle de Mourinho'ya ceza yolda.

İYİ HAKEM AMA DAĞILIYOR!

Öte yandan bu maçı değerlendiren eski hakem Graham Poll, "Mark iyi bir hakem ancak Old Trafford'da hem taraftar hem Jose hem de futbolcularla adeta boğuldu. Kırmızı kart sonrasında da dengesini kaybetti" yorumunda bulundu. Jose'nin yardımcısı Rui Faria da Burnley maçının ardından basın toplantısında, "Hakemin harika bir iş çıkardığını söylemekten başka bir fikrim yok" diyerek ironik bir yorumda bulundu.

NASIL BİR HAKEM?
BİR GÖRÜŞ

Serkan Akkoyun (Sabah.com.tr Spor Editörü)

Uzun yıllardır İngiltere'de izlediğimiz bir hakem. Özellikle evsahibi takımlara ve bu takımların yıldız isimlerine karşı 'farklı' davranışları oluyor. En yakın örneğini Manchester United-Mourinho olayında gördük. Ayrıca baskılı tribünleri olan statları seviyor. Buralarda biraz da kendi şovunu yapmak istiyor. Şampiyonlar Ligi finalinde bir pozisyon sonrası yerde kalan Pepe'ye yaptığı 'ağız' hareketi hala unutulmazlar arasında. Kollarındaki dövmeler nedeniyle yaz kış maçlara uzun kollu hakem forması ile çıkıyor. Bunu şunun için yapıyor; dövmelerinden rahatsız olabileceği futbolculara karşı saygı. Ancak futbolculardan da kendi otoritesi ve üstünlüğüne saygı duymalarını bekliyor. Beşiktaş-Napoli maçında özellikle kendisi ile ağız dalaşına girecek, sert itirazlarda bulunacak Beşiktaşlı oyuncularla birlikte ilginç sahnelere imza atabilir.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN