Altyapıyı masraf sananlar var

“Altyapıyı bir gelir kaybı olarak değil, kazancı ve getirisi olan bir yer olarak görmek lazım önce... Bir tane oyuncu çıksa, sizin bütün masrafınızı karşılar, kâra bile geçersiniz! Yeter ki şartlar sağlansın.”

Altyapıyı masraf sananlar var
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, altyapıya önem vermeyen kulüplere seslendi: Altyapıyı masraf sananlar var

Moldova'ya karşı yaş ortalaması düşük bir Milli Takım sahaya süren ve gençlere şans tanıyan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, ülkemizin altyapı problemleri ve çözümleriyle ilgili NTV Spor'a röportaj verdi. Terim, kulüp yöneticilerinin altyapıya yaklaşımlarından eğiticilerin seçimlerine kadar birçok konuda tespit ve önerilerini dile getirdi. İşte öne çıkan bölümler: "Altyapı deyince, bizim sadece kural, kaide, kanun değiştirmemiz yetmez. Futbol Federasyonu tabii ki liglerin statüsünü, maçların yerlerini ve saatlerini değiştirebilir ama önce hepimizin ortak noktası altyapının olmazsa olmazlığı olmalı... Altyapıyı bir masraf yeri olarak değil, gelir kazancı ve getirisi olan bir yer olarak görmek lazım önce. 'Buraya çok masraf ediyoruz' diye değil, 'Gelir elde edeceğiz' diye düşünülmeli."

ALTYAPI ÇOK CİDDİ VE AYRI BİR UZMANLIK ALANIDIR
Orada çalıştıracağınız ekibinizin uzman, eğitimli olması lazım. Altyapı ayrı bir uzmanlık alanıdır. Seçeceğiniz ekip tamamen altyapıya odaklı insanlardan oluşmalı. Sonuç itibariyle ergenle, gençle uğraşıyorsunuz. Yaklaşım daha anlayışlı, daha sabırlı olmalı. Basit bir şey değil, verdiğiniz alışkanlıklar belki ömür boyu devam edecek. Hiçbir şey olmazsa bile iyi bir insan yetiştireceksiniz. Altyapı ciddi iştir.

127 KULÜPTEN 12'Sİ 'İDARE EDER'
Görev süremiz 3 sene oldu. Ben gelir gelmez arkadaşlarımla beraber resmi görelim istedim. 2'şer kişi ayrı ayrı tüm altyapıları, kulüpleri denetledik. Fotoğraflı, videolu rapor önümüze geldiğinde çok talihsiz bir tablo vardı. 127 profesyonel kulüpten 12-13 kulübün 5.5'tan 6 alabileceği bir ortam vardı. Diğer kulüplerin maalesef manzarası çok kötüydü. Birkaç ay önce yine denetleme raporu aldım, daha iyi durumdayız ama hala ideal değil.

TÜRKİYE'Yİ GEZDİK DERTLERİNİ SORDUK
Futbol Buluşmaları adı altında Türkiye'yi gezdim. Burada başkanlar, hocalar, yöneticiler, çalışanlar, diyetisyenler, aklınıza kim geliyorsa... Sizin o taraftan nasıl görünüyor diye sorduk. Bir günde 7 saat dinlediğim oldu. Dönüşleri arkadaşlarımızla değerlendirip nerede olduğumuzu gördük. Tesislerden başlayıp akademilerde neler olması gerektiğini tekrardan analiz ettik. Ülkemizin kendine has bir yapısı var, kendimizi mukayese ettiğimiz ülkelerle birçok konuda aynı konumda değiliz ama vizyon ve felsefenin yavaş yavaş

FATİH TERİM'DEN İNCİLER
Moldova maçında oynattığım gençlerden muhakkak patlama bekliyordum ama muhteşem bir performans çizdiler. Ülkede kimse bu kadarını beklemedi.
Hazırlık maçlarının amacı neyse yıllardır buna uymaya çalışırım. Çok mutluyuz onlar adına. Emre hiç gol atmamıştı, gol attı. 4'ü 5'i kulüplerinde çok oynamayan isimler bunlar… Son 3-4 aydır Emre oynamıyor.
Kalecilerimizin hepsi iyi kaleci, şans bulamıyorduk, hepsine şans verme imkanı bulduk. 18'deki kaleci mecburiyeti kuralından dolayı kale bölgesinden yana sorunumuz yok Allah'a şükür…
En önemli işlerimizden bir tanesi Çocuk Koruma Programı... Bu programda neyle karşılaşıyorsak kimseye aksettirmeden ve gizlilik içinde tüm ekip olarak savaşıyoruz resmen... Çocuklarımızın mutlu olabilmesi ve ailelerimizin güven duyabilmesi adına bunları temizleyeceğiz.
Önce eğiticilerin eğitimine karar verdik biz. Altyapıyı yöneten arkadaşların en üst düzeyde olmasını istedik ve birçok kurs açtık. Aşağı yukarı 6-18 yaş arası altyapıyı ilgilendiren 15 kitap çıkardık ve elden ulaştırdık. Pro lisans ile A lisans arasına elit A diye altyapıya yönelik bir lisans belirledik.
BİZE ULAŞIN