Pişkinlik!

“Bizim stadımızda oynanan maça 20 bin Türk taraftar geldi. Aralarında Almanya’dan gelen 200 de anarşist vardı ve bütün olayları onlar çıkardı”

Pişkinlik!
Lyon Başkanı Michel Aulas, rövanş öncesi çirkin açıklamalarına devam etti
UEFA Avrupa Ligi'nde Beşiktaş'ı 2-1 yendikleri maçta sorumlusu olduğu stadın güvenliğini sağlayamayan ve "İstanbul'daki rövanş seyircisiz oynansın" diyen Olympique Lyon Başkanı Jean-Michel Aulas, garip açıklamalarına devam etti. Fransa Ligi'nde yarıda kalan olaylı Bastia maçının ardından L'Equipe Gazetesi'ne röportaj veren Lyon Başkanı, "Perşembe akşamı stadımıza 20 bin Türk geldi, aralarında Almanya'dan gelen 200 anarşist vardı, bütün olayları onlar çıkardı" dedi. Aulas, polisle çatışan bu grubun, Lyon taraftarının üzerine meşaleler attığını ve kendi taraftarının can güvenliğini tehlikeye attığını savundu.

SUÇU BU KEZ DE FRANSIZ POLİSİNE ATIYOR
Gazetenin, "Olaylara karışan ve Beşiktaş taraftarına saldıran Lyonlular da vardı" hatırlatması üzerine Aulas, "Onları Olympique Lyon taraftarı kabul etmiyorum. Bizim gerçek taraftarımız bunları yapmaz" diyerek bir kez daha "Yok artık" dedirtti. Aulas, röportajda "Beşiktaş maçında yaşananlardan biz sorumluyuz" derken suçu bu kez de Fransa polisine attı. Yasaların stadyum güvenliği için kulüp yönetimine kısıtlamalar getirdiğini ifade eden Lyon Başkanı, "Bastia'da oyuncularım maç başlamadan önce dayak yedi. Buna rağmen maç başladı" sözleriyle de Fransız Futbol Federasyonu'nu hedef aldı.

LYON DİBE VURDU
Terapiye ihtiyaç var

Fransa Ligi'nde Bastia deplasmanında rakip taraftarlar tarafından darp edilen Lyonlu futbolcular, Vodafone Arena'daki rövanş öncesinde psikolojik olarak dibe vurdular. Lyon Başkanı Aulas, "Beşiktaş maçında stadyumdaki aileleri için endişelendiler. Bastia deplasmanında canlarını zor kurtardılar" derken L'Equipe, Aulas'ın "Çok korktular" sözünü manşete taşıdı. Fransız kulübünün başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Aralarında futbol oynamak istemeyenler var, İstanbul'a gitmeden önce hepsinin ciddi bir terapiye ihtiyacı var. Bunun için elimden geleni yapacağım."

CEZA SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?
UEFA bugün toplanıyor

UEFA'nın olaylı maçın ardından disiplin kuruluna sevk ettiği Olympique Lyon ve Beşiktaş'a verilecek olası cezalar için süreç şöyle işleyecek:
UEFA, iki kulüpten de bugün İsviçre saatiyle 12:00'ye kadar savunmalarını göndermelerini istedi.
UEFA Disiplin Komitesi'nin bugün öğleden sonra toplanıp cezaları açıklaması bekleniyor.
İki kulübün de olası cezalara karşı savunma hakkı bulunduğundan ve UEFA'nın merkezi Nyon'da savunmalarını sözlü yapmaları gerektiğinden, Perşembe günü oynanacak rövanş maçına etki edecek bir cezanın uygulanması zor görünüyor. Fransız basını hafta sonunda, UEFA'nın cezaları açıklamak için rövanş maçının oynanmasını beklediğini iddia etmiş ve Lyon'un sahasının 2-3 maç kapanabileceğini yazmıştı.
BİZE ULAŞIN