Lince tepki yağıyor

Anadolu Spor Gazetecileri Derneği, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti, Medya Derneği Başkanı, Rize 53 Gazeteciler Derneği saldırıyı kınarken, olayın takipçisi olacakları sözünü verdi. TFF’den ise ses yok!

Lince tepki yağıyor
Anadolu Spor Gazetecileri Derneği Başkanı İbrahim Erdoğan: A Spor kameramanı ve muhabirine saldırılması, sporun asıl amacı olan Fair- Play'e gölge düşürmüş, ne yazık ki futbolumuz adına utanç verici olaylardan biri olarak kayıtlara geçmiştir. Bu çirkin eylemin, örnek olması gereken sporcu kimlikli kişilerden gelmesi ise ayrıca düşündürücü ve üzücüdür. Olay basit bir özürle geçiştirilemeyecek denli ciddidir. Sorumluları şiddetle kınıyor ve mutlaka caydırıcı yaptırımlarla cezalandırılmalarını talep ediyoruz.
Türkiye Haber Kameramanları Derneği Başkanı Aytekin Polatel: Yaşanan bu çirkin olay sporda olması gereken centilmenliğe, sporcularda bulunması gereken ahlaka uygun olmayan bir durumdur. Ligde aldığı sonuçlar ile tüm çevrelerin takdirini toplayan Başakşehirli futbolcuların, bu çirkin saldırısı, başarılarını gölgede bırakmıştır. Olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.
Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut: Artık istiyoruz ki masum bir şekilde görevini yapan basın mensubuna bu çirkin saldırıyı gerçekleştirenler cezasız kalmasın. Türk futbolunu yönetenler bu konuda bir şey yapmalıdır. Bu saldırıyı gerçekleştiren kişiler gereken cezayı almalıdır.
Medya Derneği Başkanı Ekrem Kızıltaş: Başakşehirli futbolcuların işini yapan gazetecilere saldırması tahammül sınırlarımızın çok ötesinde bir durum. Bu konuda savcılar üstüne düşeni yapacaktır. Türkiye Futbol Federasyonu ile Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu da gerekli cezaları vermelidir.
Rize 53 Gazeteciler Derneği: Sporcu kimliği ile bağdaşmayan bu insanlık dışı saldırıyı gerçekleştirenler Türk sporuna da gölge düşürmüşlerdir. Bu kişilerin en ağır şekilde cezalandırılması tüm meslektaşlarımızın ortak beklentisidir.
Ersin Bozok (Avukat): Başakşehirli futbolcuların gözaltına alınması gerekir. Bu olay ayrıca Sporda Şiddet Yasası kapsamında değerlendirilmeli.

DARP EDİLEN GAZETECİLER OLAYI ANLATTI: HİÇBİR ŞEY OLMAMIŞ GİBİ GİTTİLER
Rize'de Başakşehirli futbolcuların saldırısına uğrayan A Spor Muhabiri Selman Kutlu ile kameraman Ahmet Çağlar Yıldırım, olayın şokunu atlatamadı. Arbede sırasında kendisine vuranları tek tek seçme şansının olmadığını ancak daha sonra videodan izleyince dehşete kapıldığını belirten Selman Kutlu, "Volkan boğazımızı sıkarken ilk yumruğu Ufuk vurdu. En çok canımı yakan ise yere düşen bir insana acımasızca tekme atan Yalçın oldu. Bunu bir insan nasıl yapabilir. Olay yaşanırken aklımda tek bir şey vardı kamerayı korumak. Daha sonra ailemin 20 metre uzaklıktaki otoparkta olduğu aklıma geldi. Ve onların bu olayı görebilme ihtimali nedeniyle çok korktum" dedi. Kutlu, şikayetçi olmasına rağmen kendisini darp edenlerin sorun yokmuş gibi stattan ayrılmasının kabul edilemez olduğunu belirterek, "Öncelikle kurumuma gerçekten teşekkür ediyorum. Tüm imkanlarıyla sonuna kadar arkamızda durdular. Bu bize güç verdi. Bunu bana ve arkadaşıma yapanlar gereken cezaları almalı. Ağzımızdan küfür çıkmamasına rağmen bize iftira atanlar karşısında da hakkımı arayacağım" diye konuştu.
Kameraman Ahmet Çağlar Yıldırım ise şunları söyledi: "Telefonum neredeyse hiç susmadı. Bizim meslekte bu tür şeyler var ama biz işim-i zi yaparken kimseyle bir temasa dahi girmedik. Tamamen tercüman tarafından başlatılan ve alevlenen bir olayın ardından acımasızca linç edilmeye çalışıldık. Çok şükür ciddi bir sorun olmadan bu durumu atlattık."

5 Başakşehirli ifadeye
Rize'de yaşanan çirkin saldırı sonrası Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatıldı. İki gazetecinin şikayeti üzerine incelenen kamera kayıtlarında saldırıyı gerçekleştirdiği belirlenen kaleci Volkan Babacan, yedek kaleci Ufuk Ceylan, futbolcu Yalçın Ayhan, tercüman Barbaros Gözneli ve bir malzemecinin de yer aldığı 5 kişinin ifadelerinin alınmasına karar verildi. A Spor muhabiri Selman Kutlu ile kameraman Ahmet Çağlar Yıldırım'a saldırıyı Medipol Başakşehir'in tercümanı olan Barbaros Gözneli'nin başlattığı tespit edildi.

'HANGİSİ DAHA ACI'
Yayıncı kuruluşta Maraton programını sunan Şansal Büyüka'nın A Spor ekibine yapılan saldırı ile ilgili tavır ve açıklamaları sosyal medyadan büyük tepki aldı. Duayen gazeteci Büyüka'nın linç girişimini alaycı bir tavırla gülerek anlatması ve saldırıya uğrayan muhabirler için "Ağzı yüzü nasibini aldı" yorumunu yapması eleştirileri beraberinde getirdi:
Hangisi daha acı, gaddarca yapılan saldırı mı, gülümseyerek yapılan meslektaş yorumları mı?
Muhabirin dayak yemesini gülerek anlatan Şansal Büyüka hemen özür dilemeli.
Bir gün siz de nasiplenirseniz biz size de üzülürüz.

Neler yaşanmıştı?
A Spor kameramanı maç sonu taraftar ile Emre arasında yaşanan tartışmayı çekmeye çalışırken engellenmiş, bunun üzerine kamerayı alan muhabir Selman Kutlu'nun boğazı Volkan tarafından sıkılmış, Ufuk Ceylan tarafından da yumruklanmıştı. Malzemeci ve tercüman tarafından dövülen Kutlu yere düşünce Yalçın tarafından tekmelenmişti.
BİZE ULAŞIN