Dünyalar bizim oldu

Dünyalar bizim oldu

EURO U17’de Macaristan’ı başarılı bir taktiksel oyunla 1-0 devirdik ve 8 yıl sonra ilk kez U17 Dünya Kupası’na katılım hakkını elde ettik

Altyapılarda başarılıyız masalı bir yana, son kez 1992 jenerasyonuyla görebildiğimiz U17 Dünya Kupası bu kez 2000 doğumlular ile geldi. Mehmet Hacıoğlu'nun öğrencileri, İspanya, Hırvatistan ve İtalyalı ölüm grubundan çıktıktan sonra Macaristan'ı çeyrek finalde Csonka'nın kendi kalesine attığı golle 1-0'la geçmeyi bildi. Genç milli takımlarımızın kronik hastalığı olan savunma konusunda çok daha başarılı bir iş çıkaran 2000'liler, golü bulduktan sonra maçı tuttu ve rakibine ciddi bir pozisyon vermeden maçı tamamladı. Yarı final bileti aynı zamanda Hindistan'da düzenlenecek U17 Dünya Kupası için de vize anlamına geliyor. Bir süper yıldız etrafına inşa edilmeden, Atalay Babacan, Recep Gül, Ozan Kabak, Berke Özer gibi çok değerli ve potansiyelli oyuncular üzerine daha dengeli bir yapıya sahip olan 2000'liler, farklı ve renkli bir jenerasyon olarak geleceğimiz hakkında ümitlenmemizi sağlıyor. U17'ler, 16 Mayıs'ta bugün oynanacak İngiltere-İrlanda maçının galibiyle yarı final mücadelesine çıkacak.BU ÇOCUKLARI OYNATIN!
Türkiye U17 Milli Takımı'nın teknik patronu Mehmet Hacıoğlu, galibiyet kadar bu galibiyeti alma şekillerinin de önemli olduğunu vurguladı. Hacıoğlu, "Beni en çok tatmin eden şey hem savunma hem de hücumdaki etkin oyundu. Burada önemli olan, kulüplerimizin bu çocuklarımızı oynatması... Altyapılarından kendi takımlarına aldıkları oyuncular çoğalmalı" ifadelerini kullandı.


'Hindistan'da görüşürüz' pankartıyla poz veren 2000 doğumlular, soyunma odasında büyük coşku yaşadı.

AY YILDIZA TEBRİK YAĞDI
Türkiye U17'nin başarısı sosyal medyada da geniş yankı buldu. Twitter'da günün en çok konuşulan konuları arasına giren yarı final bileti, Beşiktaşlı Demba Ba'nın da gözünden kaçmadı. FIFA da Türkiye Milli Takımı'nın başarısını tebrik etti. İşte o mesajlar;
Demba Ba: Yarı finale yükseldiğiniz için bravo çocuklar!
FIFA: Hindistan'da görüşürüz Türkiye! U-17 Dünya Kupası'ndaki yerinizi ayırttık.
Arda Turan: Tebrikler çocuklar.FATİH TERİM 'DEN DESTEK
Alt yaş milli takımlarıyla yakından ilgilenen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Macaristan maçını takip etmek üzere Hırvatistan'a geldi ve maçı Milli Takım yetkilileriyle birlikte izledi.

MURAT ÖZBOSTAN: ARTIK SIRA KULÜPLERDE
Türkiye Milli Takımı zor günleri geride bıraktı. Yakın dönemde acılar çektik, belki de birazcık ümitlerimizi kaybettik geleceğe dair... Eldeki jenerasyon artık belli bir yaşa geldi. Kaptan Arda Turan, 30 yaşında ve zaman da geriye akmıyor. Yeni gençlere ihtiyaç var. Moldova maçında izlediğimiz gençler bizleri ne kadar mutlu ettiyse, uzun süredir genç yaş milli takımları düzeyinde elde ettiğimiz en büyük başarı olan U17 Avrupa Şampiyonası yarı finali de o kadar mutlu etti. Hem gençlere şans tanıyan, hem de 2000 doğumlularla yakından ilgilenen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'e bir teşekkür borcumuz var. Bu takımdan gelecek milli takımlarımıza ne kadar oyuncu kazandırabilirsek, onların üzerine ne kadar titrersek bizim için o kadar iyi olacak. Cengiz Ünder'in, Enes Ünal'ın liderliğinde bu çocuklar bizlere çok şey kazandırabilirler. Bunun için de kulüplere büyük rol düşüyor. U-17 takımının hocası Mehmet Hacıoğlu'nun dediği gibi, kulüpler de bu çocukların geriye değil, ileri gitmesini sağlamakla yükümlü. Biz de takipçisi olacağız.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN