Final maçının Antalya'ya faturası ağır oldu

Göztepe'nin Süper Lig'e yükseldiği TFF 1. Lig Play-Off final maçının Antalya Stadyumu'na faturası ağır oldu. Atılan meşale ve patlayıcı maddeler nedeniyle çim saha ve tartan pist zarar görürken, 5 binin üzerinde koltuk kırıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, olaylarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Final maçının Antalya'ya faturası ağır oldu

Eskişehirspor ile Göztepe'nin mücadele ettiği TFF 1. Lig Play-Off final maçı, dün gece Antalya Stadyumunda oynandı. Göztepe, normal süresi ve uzatmaları 1-1 biten karşılaşmayı penaltı atışları sonunda 4-3 kazanarak Süper Lig'e yükselen son takım oldu.

Karşılaşmaya, futboldan daha çok yaşanan olaylar damga vurdu. Karşılaşmanın başlama düdüğü ile birlikte özellikle Göztepe tribünlerinden sahaya meşale ve maytap atılınca ortalık duman bulutundan görünmez oldu. Hakem Ali Palabıyık 9 dakika sonra maçı yeniden başlattı. Maçın ilerleyen dakikalarında da sahaya yanıcı ve patlayıcı maddelerin yanı sıra bozuk para atılması nedeniyle zor anlar yaşandı. Sahaya atılan maddeler nedeniyle futbolcuların yanı sıra, güvenlik güçleri ve basın mensupları tehlike atlattı. Bazı güvenlik görevlileri ile basın mensupları ise kendilerine isabet eden yanıcı maddeler nedeniyle hafif şekilde yaralandı. Sahaya atılan yabancı maddeler nedeniyle ilk yarıda oyun 3 kez durduruldu. Hakem, ilk yarının sonuna 17 dakika ekledi.

İkinci yarının hemen başında yine sahaya yanıcı madde atılması üzerine devrenin başlaması gecikti. Eskişehirspor'un 54'üncü dakikada kaydettiği golün ardından sahaya yeniden yanıcı ve patlayıcı madde atılması üzerine oyuna 4'üncü kez ara verildi. Güvenlik güçlerinin yetersiz kalması ve maç sonrası olası olaylara karşı önlem amaçlı kente takviye ekipler sevk edildi.

İlçelerden sevk edilen 190 jandarma görevlisi maç sırasında sahada ve sonrasında stat dışında emniyet güçlerine destek verdi. Karşılaşma sonrası Eskişehirspor taraftarları tribünleri boşaltırken, Göztepe taraftarları ise kupa törenini izledikten sonra stadyumdan ayrıldı. Bu sayede stat dışında herhangi bir olay yaşanmasının önüne geçilmiş oldu.

VALİ: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

TFF 1. Lig Play-Off final maçında yaşanan olaylarla ilgili Antalya Valiliğince soruşturma başlatıldı. Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Göztepe- Eskişehirspor karşılamasında Antalya Stadyumuna sokulan maytap, meşale gibi yanıcı ve patlayıcı maddeler ve olaylarla ilgili soruşturma açıldığını söyledi.

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLDİ

Antalya Valiliği İl Spor Güvenlik Kurulu Başkanı da olan Vali Yardımcısı Salih Gürkan ise soruşturmayla ilgili İçişleri Bakanlığından müfettişler görevlendirildiğini belirtti. Gürkan, başta Emniyet Müdürlüğü olmak üzere ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşların ilgili personelinin soruşturmaya dahil edildiğini kaydetti.

BAŞKAN ÖZTÜRK: İÇİM CIZ EDİYOR

Antalyaspor Başkanı Ali Şafak Öztürk, Göztepe ve Eskişehirspor arasında oynanan maçta taraftarın stada ciddi zarar verdiğini söyledi. Başkan Öztürk, "Devlet parasıyla yapılıyor bu stat. Stadı toparlamak için harcanacak para federasyondan çıkacak ama olay bu değil. İnsanımızın biraz daha futbol seyretmeyi öğrenebilmesi lazım. Hala 20-30 yıl önceki agresif tavır sergileme, meşale yakmayla övünülüyor. Başka statlarda karnaval havası oluyor. İçim cız ediyor. Zeminde, çimde, tartanda ciddi zarar var. Koltuklarda sayım devam ediyor. 5 binin üzerindeydi kırık koltuk var. Yedek kulübe çökmüş durumda. Tuvaletlerde ciddi zarar var" diye konuştu.

"EMNİYETİN İHMALİ"

Maçta her iki takımın da ateşli taraftar yapısının bilindiğine dikkati çeken Öztürk, yaşananlarda emniyet güçlerinin ihmali olduğunu söyledi. Öztürk, "Kesinlikle ciddi ihmal var. Bu zararın bu kadar yüklü olmasında da ihmalin payı var" dedi.

İL MÜDÜRÜ: EMNİYETLE İLGİLİ BİR DURUM

Antalya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu ise sahaya sokulan yabancı maddelerle ilgili açıklama yetkisi olmadığını söyledi. Hacıcaferoğlu, "Bu konu tamamen emniyetle ilgili bir durum. Stadyumda aşırı, kayda değer bir tahribat yok" dedi.

Hacıcaferoğlu, Antalya olarak konuk takımlara en iyi misafirperverliği gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN