Valbuena’da Kuyt’ı görüyorum

“Son ana kadar direnen ve vazgeçmeyen bir oyuncu... Onunla ilgili olumlu düşüncelerim teknik özelliklerden daha çok oynama isteğinden dolayı...”

Valbuena’da Kuyt’ı görüyorum
Valbuena'yı gerçekten beğeniyorum. Defalarca Fransa milli formasını giymiş, üst seviyede futbol oynamış. Ama hala bugün futbola başlamış ve çok ihtiyacı varmış gibi iştahlı top oynuyor. Benim onda gördüğüm teknik, son paslar, adam eksiltme, beceriden öte gördüğüm en önemli şey Kuyt'ta gördüğümle aynı. Son ana kadar direnen ve vazgeçmeyen bir oyuncu olması. Yakından tanıma şansım olacak mı bilmiyorum ama olursa en çok bunu gözlemleyeceğim. 'Acaba yanıldım mı yanılmadım mı?' diye...

Problem Lens değil
YILDIZ oyuncunun takımın yükünü çeken oyuncu olması gerektiğini düşünüyorum. Yıldız gerçekten elini taşın altına sokar, sorumluluk alırsa zaten başımın üstünde yeri var. Yıldız tabiri konulan pek çok oyuncuyla 2.5 sene çalıştım ben F.Bahçe'de. 'Arkadaşlarım topu kazansınlar, bana versinler, ben oynayayım' tarzı bir anlayış kalmadı artık. Lens'i veya başkasını tarif ederek konuşmuyorum. Bizim problemimiz Lens değil. Hep anlık olaylardan anlık çözümlere doğru gidiyoruz. Alex polemiği nedeniyle 'Aykut Kocaman yıldız sevmez' lafı var ve bu yersiz bir şehir efsanesi haline dönüştü. Nedir yani bu Alex mevzu? Kriterleri nedir? Anlayabilmek mümkün değil.

Aziz Yıldırım'a karşı hiçbir şartım olmadı
Sayın Aziz Yıldırım ve kendi adıma bunu söyleyebilirim, ortak alanımız Fenerbahçe'dir. Fenerbahçe'nin layık olduğu yere gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunda benim katkım olacaksa, bu katkıyı seve seve vermeye hazırım. Aziz Yıldırım'dan hiçbir şartım olmadı. Esas olan iştir, çalışmadır, başarıdır ve gidişattır. Bunların ötesindeki şeyler sadece Fenerbahçe için değil bütün kulüpler için önemli değildir. Bu ülkenin insan yapısını biliyorum. F.Bahçe teknik direktörlüğü sadece idman yaptırmak değildir, pek çok şeyi beraber yönetmeniz gerekir. Ama bu ablukayla savaşma hali değildir. Esas itibarıyla ayrılığım 3 Temmuz sürecinin bende yarattığı yorgunluktu.

Futbol direktörü ne iş yapar, bilmiyorum
Türkiye Futbol Direktörü ne iş yapar, bilmiyorum. Futbol takımı teknik direktörlüğü bambaşka bir alandır, ülkenin futbolunun eğitmenliği bambaşka bir alandır. Bana bir gün Türk futbolunun eğitim dairesinin başına geç deseler, 'ben bu işi bilmiyorum' der, teşekkür ederim. 158-159 takımın katıldığı Türkiye'nin kupasında şampiyon olduk. Futbol direktörünün bizim gibi bir şeyler yapmaya çalışan takımların oyuncularını teşvik etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben olsam öyle yapardım. Ülkenin temsil yeri bambaşka... Ben de çok isterim A Milli Takım'ın başına geçmeyi ama doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir. İstememek absürt olur.


Goller Cepte
BİZE ULAŞIN