Van Persie’den iyisi mi var ki!

Fenerbahçe'nin yeni teknik direktörü Aykut Kocaman ezber bozdu

Van Persie’den iyisi mi var ki!

İmza attığım andan itibaren karşılaşacağım bir sürü sorun var. Yapacağım tek şey 'ne olmuş da bu kulüpte bu oyuncular bu hale gelmiş' sorusuna yanıt bulmak... Van Persie'den daha iyi kaç forvet bulabilirsiniz? Futbol ortamımız oyuncuları değersizleştiriyor. Hiçbir futbolcuya önyargım yok. Herkes benim için eşittir...

Fenerbahçe'de 3 sezona 3 kupa sığdıran ardından Konyaspor'a Avrupa ve Türkiye'de ilkleri yaşatan Aykut Kocaman yeniden Samandıra'ya dönüyor... Kocaman, Turkcell TV aplikasyonunda yer alan Life+ TV'de Spor Meydanı programında Milli Takım'dan, Aziz Yıldırım'a, Alex'ten, Lens'e çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşte; Fenerbahçe'ye ilaç olmaya gelen Kocaman'ın tespitleri:

* F.Bahçe'nin kadrosu, bireysel anlamda Türkiye'nin en iyi kadrosu. Beşiktaş'tan aşağı kalır yanı yok. Beşiktaş'ta 2 senedir şampiyon olan takımını büyüten oyuncular var. Aldığı sonuçlardan dolayı Fenerbahçe'nin oyuncuları değersiz olarak nitelendiriliyor.

* Van Persie'den daha iyi kaç forvet bulabilirsiniz ki? Futbol ortamımız oyuncuları değersizleştiriyor. Düzenli bir takım için işleyen oyuncudan ziyade şapkadan tavşan çıkaran oyuncu arıyoruz.

* Konyaspor takımını imkanım olsa gittiğim her yere götürmek isterim. Hem ben onlara hem onlar bana çok güvendi. Sadece Ömer Ali'yi değil hepsini seve seve alırım.

2018 MODEL FENERBAHÇE!

* Barcelona mı, Juventus mu, Real Madrid mi örneklemelerini vermeden evvel hemen araya şunu sokmam lazım. Son 3 yıldır, özellikle Luis Enrique geldikten sonra çok gözlemlendi: Barcelona'nın o hegemon futbolu biraz parçalandı. Hala izleri var ama sadece izler kaldı. Çok fazla bu oyunu değil, biraz daha direkt toplarla öndeki üçlünün üzerinden oynama zamanı geldi. Önce yerleşip sonra zehirli iğneyi sokmaktansa önce öndeki üçlüyle işi bitirme, aynı zamanda da topu tutmaya döndü. Dünyada her şeyde olduğu gibi futbolda da zehir var; panzehir var. Zehri Barcelona buldu, çok uzun yıllar futbola hükmetti. Ve panzehiri diğer takımlar geliştirdi. Son oynadığımız Konya-Başakşehir finali de bir şekilde bunun örneklemelerinden. Zehir Başakşehir'deydi, panzehir Konya'da... Benim de gıpta ettiğim bu oyun artık çözülen bir oyun haline geldi. Bu oyun artık karma bir oyun haline döndü. Hem topa sahip olacaksın, aynı zamanda rakipten topu çok çabuk alacaksın, rakipten topu kaptıktan sonra set hücumu yerine önce direkt hücumu deneyip, olmazsa set hücumuna dönen bir futbol sistemi. Dünya buna gidiyor ve bunu en iyi yapanlar ön almaya başladı. Buna dönmek şart.

* İmza attığım andan itibaren karşılaşacağım bir sürü sorun var. Yapacağım tek şey 'ne olmuş da bu kulüpte bu oyuncular bu hale gelmiş' sorusunun yanıtını bulmak. Fenerbahçe dünya standardında bir takım olmak istiyorsa dünyada oynanan oyun ne ise buna uygun davranmak zorundasınız.

* Hiçbir futbolcuya önyargım yok. Top rakipteyken artık herkes savunmacı. Topun da kıymetini bileceksiniz topa sahip olacaksınız.

OMUZLARDA UĞURLANACAK
Konyaspor, Aykut Kocaman için bugün Büyükşehir Belediye Stadı'nda veda töreni düzenleyecek. "Omuzlarda uğurluyoruz" başlığı ile yapılan açıklamada, "Saat 16.00'da statta basın mensuplarıyla bir araya gelecek olan Aykut Kocaman 17.00'de taraftar ile buluşacak. Tüm Konyalıları bekliyoruz'' denildi.

FENERBAHÇE TARAFTARIYLA GÜÇLÜ
Manisaspor maçında 45 bin kadın vardı içerde, 15 bin erkek dışardaydı.. Peki ya şimdi? F.Bahçe taraftarıyla güçlüdür. Yapmak istediğim en önemli şey taraftarla takım arasındaki bu duyguyu yeniden tesis etmek...

BİR VOLKAN DAHA LAZIM
Volkan Demirel tek ana kaleci olarak gözüküyor. Hedefimiz her kulvarda final olacağı için 60 küsur maç oynayacağız. Fenerbahçe'nin en az onun klasında bir kaleciye ihtiyacı var. (Bu arada İspanyol basını F.Bahçe'nin Malaga kalecisi Carlos Kameni ile ilgilendiğini yazdı.)

VALBUENA'DA KUYT'I GÖRÜYORUM
"Son ana kadar direnen ve vazgeçmeyen bir oyuncu... Onunla ilgili olumlu düşüncelerim teknik özelliklerden daha çok oynama isteğinden dolayı..."

Valbuena'yı gerçekten beğeniyorum. Defalarca Fransa milli formasını giymiş, üst seviyede futbol oynamış. Ama hala bugün futbola başlamış ve çok ihtiyacı varmış gibi iştahlı top oynuyor. Benim onda gördüğüm teknik, son paslar, adam eksiltme, beceriden öte gördüğüm en önemli şey Kuyt'ta gördüğümle aynı. Son ana kadar direnen ve vazgeçmeyen bir oyuncu olması. Yakından tanıma şansım olacak mı bilmiyorum ama olursa en çok bunu gözlemleyeceğim. 'Acaba yanıldım mı yanılmadım mı?' diye...

Fransız basını F.Bahçe'nin Valbuena'ya 4 milyon Euro bonservis vereceğini yazdı.

PROBLEM LENS DEĞİL
Yıldız oyuncunun takımın yükünü çeken oyuncu olması gerektiğini düşünüyorum. Yıldız gerçekten elini taşın altına sokar, sorumluluk alırsa zaten başımın üstünde yeri var. Yıldız tabiri konulan pek çok oyuncuyla 2.5 sene çalıştım ben F.Bahçe'de. 'Arkadaşlarım topu kazansınlar, bana versinler, ben oynayayım' tarzı bir anlayış kalmadı artık. Lens'i veya başkasını tarif ederek konuşmuyorum. Bizim problemimiz Lens değil. Hep anlık olaylardan anlık çözümlere doğru gidiyoruz. Alex polemiği nedeniyle 'Aykut Kocaman yıldız sevmez' lafı var ve bu yersiz bir şehir efsanesi haline dönüştü. Nedir yani bu Alex mevzu? Kriterleri nedir? Anlayabilmek mümkün değil.

AZİZ YILDIRIM'A KARŞI HİÇBİR ŞARTIM OLMADI
Sayın Aziz Yıldırım ve kendi adıma bunu söyleyebilirim, ortak alanımız Fenerbahçe'dir. Fenerbahçe'nin layık olduğu yere gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunda benim katkım olacaksa, bu katkıyı seve seve vermeye hazırım. Aziz Yıldırım'dan hiçbir şartım olmadı. Esas olan iştir, çalışmadır, başarıdır ve gidişattır. Bunların ötesindeki şeyler sadece Fenerbahçe için değil bütün kulüpler için önemli değildir. Bu ülkenin insan yapısını biliyorum. F.Bahçe teknik direktörlüğü sadece idman yaptırmak değildir, pek çok şeyi beraber yönetmeniz gerekir. Ama bu ablukayla savaşma hali değildir. Esas itibarıyla ayrılığım 3 Temmuz sürecinin bende yarattığı yorgunluktu.

FUTBOL DİREKTÖRÜ NE İŞ YAPAR, BİLMİYORUM
Türkiye Futbol Direktörü ne iş yapar, bilmiyorum. Futbol takımı teknik direktörlüğü bambaşka bir alandır, ülkenin futbolunun eğitmenliği bambaşka bir alandır. Bana bir gün Türk futbolunun eğitim dairesinin başına geç deseler, 'ben bu işi bilmiyorum' der, teşekkür ederim. 158-159 takımın katıldığı Türkiye'nin kupasında şampiyon olduk. Futbol direktörünün bizim gibi bir şeyler yapmaya çalışan takımların oyuncularını teşvik etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben olsam öyle yapardım. Ülkenin temsil yeri bambaşka... Ben de çok isterim A Milli Takım'ın başına geçmeyi ama doğru zamanda doğru yerde olmak gerekir. İstememek absürt olur.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN