Video Yardımcı Hakem Sistemi Ocak 2018’de

Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören, Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) Türk futboluna hayırlı olmasını dilerken, uygulama tarihini Ocak 2018 olarak açıkladı

Video Yardımcı Hakem Sistemi Ocak 2018’de
Futbolun teknolojiden faydalanmasını sağlayarak hataların en aza indirilmesini amaçlayan Video Yardımcı Hakem Sistemi'nin (VAR) ilk testi yapıldı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Yönetim Kurulu üyeleri, MHK Başkanı Yusuf Namoğlu ve MHK üyeleri ile Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ da test maçını izledi. İlk görüşler şöyle:

YILDIRIM DEMİRÖREN (TFF Başkanı): Futbolun içinde hakem hataları var. Hiç kimse Türk hakemlerinin adaletsiz olduğunu söyleyemez. Video hakem sistemi Avrupa'da kullanılmaya başlandı. Türkiye'de başlaması için ilk adımı attık. Bu işe Almanya, İngiltere, İtalya herkes başlıyor. Ocak ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Türk futboluna hayırlı olsun. Sezon başına yetişmesi imkansız çünkü eğitimleri uzun sürüyor. Yeni bırakmış hakemlerden video hakem sisteminde yararlanabiliriz.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ (Kulüpler Birliği Başkanı): İnanıyorum ki bu sistemle bu iş yüzde 80-90 iyiye gidecek. VAR Türkiye'deki ligler için çok önemli ve anlamlı olacak. Canlı yayın aracının da güvenliği alınacak. Minimum müdahale, maksimum fayda sağlaması için bu sisteme evet dedik.

YUSUF NAMOĞLU (MHK Başkanı): Gol kararı, ofsayt, penaltı ve yanlış ihraçta sistem devreye girecek. Hakem arkadaşlar sürekli eğitim görecekler.FIRAT AYDINUS (Hakem): Bir geçiş sürecinden geçiyoruz. Yeni sezon itibarıyla eğitimleri alıyoruz.

BÜLENT YILDIRIM (Hakem): Buradaki en önemli durum, sadece yüzde yüz hatalarda müdahale şansı var. Bunun bilinmesi lazım.

UYGULAMA NASIL?
Sistemin donatıldığı minibüsün içinde bulunan teknik elemanlar, her kamera açısından kayıt alıp, tekrar izleme imkanı buluyor. Tartışmalı pozisyonlar için stat içinde hakemlerle kontakt sağlanıyor.TFF BAŞKANI DEMİRÖREN, ARDA OLAYI İLE İLGİLİ İLK KEZ KONUŞTU
PERDE ARKASINA BAKACAĞIZ!


Arda Turan'ın milli takım uçağında gazeteci Bilal Meşe'ye yaptığı fiili saldırı ve ardından ay-yıldıza vedası, Video Yardımcı Hakem Uygulaması'nın test maçında TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e soruldu. Demirören, "Olayın perde arkasına bakacağız. Türkiye'nin çok önemli bir milli maç var. Bu maça çıkmadan önce bu konuların hiçbirini konuşmak istemiyoruz. Bizler de gereken cevapları, futbolcumuz haricinde konuşanlara hep beraber vereceğiz. Şu an milli duygularla ay-yıldızımızı düşünerek pazar gününü beklememiz gerektiğine inanıyorum" demekle yetindi.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN