Bırakma lüksü yok

TFF Başkanı Demirören; Arda Turan ve Milli Takım’la ilgili önemli açıklamalar yaptı

Bırakma lüksü yok
Arda, hocası Terim'le yaptığı konuşmadan sonra beni aradı. Takımın dünya yıldızıydı ancak uçaktaki hareketi kırmızı kartlıktı...
Düzenlediği basın toplantısında bıraktığını açıklamasına çok üzüldük. Arda Turan'ın Milli Takım'ı bırakma gibi bir lüksü yok...
Hazırladığımız konuşmayı yapsaydı Bilal Meşe'den özür dileyecek, bu olay tatlıya bağlanacaktı. Kavganın kazananı olmaz!

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Arda Turan'ın Milli Takım'ı bırakması ve Türk futbolu hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. TRT Spor'a konuşan Demirören'in açıklamaları şöyle: "Arda olayını uçaktan hemen sonra öğrendim. Yönetim kurulu olarak kararımız çok netti. Hocamızın da kararı aynıydı. Arda, hocasıyla yaptığı konuşmadan sonra beni aradı. Bu Arda ile benim aramda olan bir şey. Arda'yı kadro dışı bırakma konusunda hemfikirdik. Takımın dünya yıldızıydı ama yaptığı kırmızı kartlık bir hareketti. Arda için bir metin hazırladık.

HAKARET EDENLERİ BEN GÜLEREK EZİYORUM...
Arda basın toplantısında Milli Takım'ı bıraktığını açıkladı. Buna çok üzüldük. Onu korumalıyız. Arda'nın Milli Takım'ı bırakması doğru değil. Arda'nın Milli Takım'ı bırakma gibi bir lüksü yok. Ancak yaşın geçtiyse ve vücudun kaldıramıyorsa bırakırsın. Bunun yaptırımını toplum verir. O zaman herkes her şeyi bıraksın. O gün basın geri çıkmasa, Arda hazırladığımız konuşmayı okuyacaktı. Konuşmadan sonra Bilal ile Arda'yı bir araya getirecektik, olay tatlıya bağlanacaktı. Biz Mevlana gibiyiz. Herkese kucak açarız. Marka değerimiz için de ne gerekiyorsa yaparız. Bir saldırı gerekiyorsa bugün benim herkese saldırmam gerekiyor. Ama ben hakaret edenlere karşı gülerek elini sıkarak zaten onları eziyorum.

BİLAL MEŞE'DEN DAVA AÇMAMASINI İSTEDİM
Bir Başkan olarak, kardeş olarak Bilal Meşe ile konuştum. Dava açmamasını istedim. Bir kardeş olarak Arda'nın hata yaptığını söyledim. Dava açacak mı bilmiyorum. Arda, eğer o hazırladığımız konuşmayı yapsa çok önemli bir yer vardı konuşmanın içinde. Bilal Meşe'den özür dileyecekti. Özür dilemenin en büyük adamlık olduğu vurgulanıyordu. Zaten özür dilemek en büyük adamlıktır.

REFERANDUM SONRASI DAHA ÇOK VURUYORLAR
Arda konusunda referandum süreci nedeniyle bir kere vurmak yerine üç kere vurma olayına katılıyorum. Referandum süreci nedeniyle Arda'ya bir değil üç kere vuruluyor. Fatih Terim bir dünya markası, Arda Turan bir dünya markası. İkisini de bitirmek için her şeyi yapıyorlar."

'POLİS STADA MEŞALE SOKMUŞ'

"Göztepe-Ekişehir maçında yaşananlar hiç hoş değildi. O kadar meşalenin stada sokulması hiç güzel değil. Bir polisin o meşaleleri stada sokması için yardımcı olduğunu öğrendik. O maddeleri stada sokan polis yakalandı ve görevinden alınacak. Yabancı sınırlamasından herkes memnun. Şu an takımların %60'ı yabancı, %40'ı Türk oyuncuyla oynuyor. Eskiden yabancı futbolcuların fiyatları çok fazla oluyordu. Türk futbolcuları da rekabet içinde değillerdi. Şimdi baktığımız zaman Enes, İspanya'ya transfer oldu. Emre, Almanya'da oynuyor. Herkes çok memnun, ben de memnunum. Bana göre bu sistem tuttu. 2018'e kadar devam ediyor. O zaman geldiğinde kulüpler ile tekrar oturup konuşuruz."

FETÖ'DEN 150 KİŞİ ÇIKARILDI
"FETÖ, soruşturmasında bize gelen bilgilendirmeler doğrultusunda ilerliyoruz. Türkiye Futbol Federasyonu'nda FETÖ soruşturması sonrası 150 kişi işten çıkartıldı. Terim'in sözleşmesinin sızdırılması federasyonun içinden çıkmış olabilir. Personel çıkartılması oldu onların içinden de olabilir. TFF'de her türlü güvenliği yapıyoruz."

2019'A KADAR GÖREVDEYİM
"Pazartesi günü MHK, Tahkim ve Disiplin Kurulu başkanlarını çağırdım. Gerekirse kurullarda değişim yapacağız. 2019 seçimlerine kadar görevimin başındayım"

2019'a kadar buradayız, seçim var. Memnun değillerse, ona göre karar verilir. Yapılan eleştirilerden ders alacağım.
Pazartesi günü MHK, Tahkim ve Disiplin Kurulu'nun başkanlarını çağırdım. Gerekirse kurullarda değişim de yapacağız. Kimse bu kararları verirken, 'Bilerek verildi' diyemez.
Rizespor maçı sonrası Başakşehir oyuncularına verilen cezalarda yanlış karar verdiler, doğrudur. Ama 'Takım tutarak verdiler' demek de yanlıştır. Ben vicdanen rahatsızım.
Hepimiz bu koltuklarda geçiciyiz. Herkes hataları konuşuyor ama kimse yaptığımız yenilikleri konuşmuyor.
EURO 2024'ü Türkiye'nin alacağına inanıyorum. 2018 Eylül'de karar verilecek ve bize göre en büyük adayız. Almanya, sıkıntı yaşıyor. Belediyeler ile girmek istiyorlar ve belli zorluklar yaşadıklarını biliyorum.
Beşiktaş'ın stadını 2019 için talep ettik. (UEFA Avrupa Ligi finali ve Süper Kupa finali) Cumhurbaşkanımız sağ olsun 5 dakikada imzaladı. Bizim en büyük şansımız sporu seven ve bize sürekli destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır."
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN