Türkiye’ye minnettarız

Türkiye’ye minnettarız
Senegal Spor Bakanı Matar Ba, Beşiktaşlı Demba Ba ve Fenerbahçeli Moussa Sow'a gösterilen ilgiden dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. Bakan Ba, iki futbolcunun da ülkelerinin tanıtımında önemli rol oynadığını söylerken, "İkisi Senegal'de çok seviliyor. Senegalli futbolcularımızı bağrına basan Türk halkına şükranlarımı iletiyorum. Bu kadar sevilmelerinde Türk halkının da payı büyük. Çok misafirperver bir milletsiniz" dedi. Bakan Ba, Sow ve Demba Ba'yı tanıyanların Senegal'i de tanıma fırsatı elde ettiğini ve böyle oyunculara sahip oldukları için ülkece gurur duyduklarını dile getirdi.

O MAÇ UNUTULMAZ
Senegal'in 2002 Dünya Kupası'nda çeyrek finalde elenmesine neden olan Türkiye ile oynadığı maçı unutamadığını söyleyen Bakan Ba, "O maç iki ülke arasında dostluk köprüsü kurdu" derken, Senegal'de uzun yıllar koşulmasının ardından güvenlik nedeniyle 2009'dan bu yana farklı ülkelerde düzenlenen Dakar Rallisi'ni geri getirmek için umutlarını yitirmediklerini belirtti. Ülkelerinde basketbol, futbol gibi Senegal güreşinin de dünyada kendisine yer edinmesini istediklerini belirten Matar Ba, "Türkiye'deki yağlı güreşten farklı olan Senegal güreşi, kumda özel peştamal ile yapılıyor. Senegal'in neredeyse her bölgesinde rastlanan bu sporumuzu ithal etmek istiyoruz" diye konuştu.

EZELİ DOSTLUK
Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin Senegalli yıldızları çok yakın arkadaşlar... Yedikleri içtikleri ayrı gitmeyen Ba ve Sow, kutsal toprakları ziyaret etmek için de programlarını ayarlayıp beraber hareket ediyorlar.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN