Mendes’in adamları

Real Madrid döneminde vergi kaçırma suçlamasına uğrayan isimlerin birçoğu, imparatorluk kuran süper menajer Jorge Mendes’le çalışıyor

Mendes’in adamları
Dünya futbolu ardı ardına gelen Real Madrid odaklı vergi kaçırma soruşturması ve cezalarıyla sarsıldı. 2011-2014 yılları arasında 14 milyon 700 bin Euro'luk vergi kaçırdığı iddiasıyla soruşturma açılan Cristiano Ronaldo bu konuda yalnız değil... 3 yıl boyunca Real Madrid'de Ronaldo'nun teknik direktörlüğünü yapan vatandaşı Jose Mourinho da soruşturma açılan isimlerden.

Jose Mourinho, Di Maria, James...
2011'de 3 milyon 300 bin Euro vergi kaçırdığı iddia edilen Mourinho, Mendes'in şirketi Gestifute'den yayınlama geçti. Ne var ki Madrid'de rahatsızlık yaratan skandallar dizisinin bir diğer aktörü yine Mendes'le çalışan, tıpkı Mourinho gibi yolu M.United'a düşen Angel Di Maria. 2012'de 1 milyon 298 bin Euro vergi kaçırdığını kabul eden Arjantinli yıldız, hakkında verilen 1 yıl hapis ve 2 milyon Euro para cezasını ödemeyi kabul etti bile. Son olarak soruşturma açılan da Mendes'in bir başka müşterisi James Rodriguez.

DJ'likten zirveye...
Bir dönem DJ olarak çalıştıktan sonra Kuzey Portekiz'de bir bar açan Jorge Mendes, 1996'da Deportivo kalecisi Nuno ile burada tanıştıktan sonra transfer piyasasına girdi ve hayatı değişti. Hugo Viana'nın Newcastle'a 10 milyon Euro'ya transfer olmasıyla Portekiz'deki ününü artıran Mendes, Ronaldo, Quaresma gibi dönemin genç oyuncularını yanına aldı ve adeta bir çığ gibi büyüyüp dünya futboluna yön veren bir figür haline geldi.

Suçlama yok ama...
Mendes'in bir suçlamaya uğramasa da İspanya'daki birçok futbolcusunun benzer yöntemlerle soruşturmalara takılması odak noktasını onun üzerine çevirdi. Aralık 2016'da internete sızan bazı dökümanlarda müşterileri adına açılan off-shore hesaplarından söz ediliyordu. Bu tabloya rağmen Mendes'in Avrupa piyasasındaki gücünü daha da artıracağını öngörmek zor değil.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN