Terim gitti yerine iki aday

A Milli Futbol Takımı’nda 3. Fatih Terim dönemi dün sona erdi. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ile bir araya gelen Fatih Terim, görevini bırakma kararı aldı. Terim'in yerine spor kamuoyu ve Federasyon kulislerinde Şenol Güneş ismi öne çıkıyor. Türk futbolunu yakından tanıyan ve boşta olan Mircea Lucescu bir diğer güçlü aday

Terim gitti yerine iki aday
15 Kasım 2013'te Milli Takım'a 5+2 yıllık imza atan Fatih Terim ile TFF'nin yolları dün ayrıldı. Federasyon, Bodrum'da tatilini sürdüren tecrübeli teknik adamı dün İstanbul'a davet etti. Taraflar, Levent'te bulunan TFF'nin binasında bir araya gelirken, görüşmeden ayrılık kararı çıktı. TFF ayrılığı şu açıklamayla duyurdu: "Gündem haline getirilmeye çalışılan bir takım futbol dışı konular, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile TFF yönetimini yıpratma amacı taşıyan bir hal almıştır. Bir araya gelen taraflar, sürecin bundan sonraki kısmında yolları ayırmanın her iki taraf açısından daha sağlıklı olacağına kanaat getirmiştir. Türkiye ve dünyada başarıları ile kendini kanıtlamış ve Türk futboluna büyük hizmetler vermiş hocamıza teşekkür eder, başarı ve mutluluklar dileriz." AYRILIK sonrası gözler, 2 ve 5 Eylül'de Dünya Kupası Eleme Grubu'ndaki iki önemli maçta takımın başında sahaya kimin çıkacağına çevrildi. Türk spor kamuoyu ve futbolseverler, Şenol Güneş ismi etrafında birleşirken; TFF kulislerinde de Güneş'in isminin ilk sırada yer aldığı gelen haberler arasında. TFF'nin kalan 4 maç için Şenol Güneş ile anlaşarak, "Milli Takım'ı bu maçlara sen hazırla. Beşiktaş'taki görevine de devam et" önerisini getirmesi bekleniyor. Türkiye'de Galatasaray ve Beşiktaş'ı çalıştıran iki takımla da şampiyonluk yaşayan Rumen teknik direktör Mircea Lucescu bir diğer güçlü aday. Kariyerinde bir çok başarı bulunan son olarak Zenit'i çalıştıran Lucescu'nun adı son dönemde Galatasaray ile anılıyordu. TFF, Türk futbolunu yakından tanıyan Lucescu'yu 4 maçlık periyot için adaylar arasında bulunduruyor. Son olarak 1. Lig ekibi Eskişehir'e play-off oynatan ve Süper Lig'e çıkmayı penaltılarla kaybeden Mustafa Denizli ismi de gündemde. TFF bu isimler için nabız yoklamaya başlayacak.

FUTBOL DİREKTÖRLÜĞÜ KALKIYOR
Fatih Terim, 15 Kasım 2013'te TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in katıldığı ve Adana Hilton Oteli'nde düzenlenen törenle 5+2 yıllık sözleşmeye imza atarak, 'Türkiye Futbol Direktörü' unvanı altında göreve başlamıştı. O günkü toplantıda Başkan Demirören, "İki yıllık opsiyon federasyonumuza ait" demişti. Taraflar, Terim'in görev süresinin 4. yılında ayrılık kararı aldı. TFF bu ayrılık karşılığında Terim'e bir yıllık maaşı olan 3.5 milyon Euro'yu tazminat olarak ödeyecek. Federasyon 'Futbol direktörlüğü' tanımlamasını da kaldırıyor. Takımın başına gelecek kişi 'A Milli Takım Teknik Direktörü' unvanıyla görev yapacak.ADIM ADIM AYRILIK!
En çok tartışılan konu EURO 2016'da yaşanan prim kriziydi. Bu hem TFF hem Terim hem de futbolcuları çok yıprattı. Ardından Terim'in Arda Turan, Burak Yılmaz, Caner Erkin, Selçuk İnan ve Gökhan Gönül'ü kadro dışı bırakması çok tartışıldı. Arda Turan'ın Milli Takım'ın uçağında gazeteci Bilal Meşe'yi yumruklaması sonrası Milli Takım kariyerini bitirmesi, tartışmalara yeni bir boyut getirdi. Terim'in Alaçatı baskını eleştirilerin dozunu artırdı. Milli Takım'ın eski kalecisi Rüştü Reçber ile Fatih Terim arasındaki medyadaki mektuplaşma bardağı taşıran son damla oldu.

43
Ay yıldızlı ekip Fatih Terim'in 3. döneminde 43 maça çıktı. Biri hükmen olmak üzere 27 galibiyet aldı. 9 mücadeleyi kaybetti. 7 maç berabere bitti.

NE DEDİLER

ERMAN TOROĞLU: "ARDA TURAN'IN GERİ DÖNMESİ YANLIŞ OLUR"
Çok net olarak Futbol Federasyonu, Fatih Terim'in işine son vermiştir. Bence de doğru yapmıştır. Çünkü Fatih Terim'in şu an yaptığı olay, bardağı taşıran son damlaydı. Terim gibi bir ismin bazı yerlere gelmemesi, bazı şeylere çanak tutmaması lazımdı. Bu arada şunu da söyleyeyim, bazı siyasiler de bu işten çok yara alıyorlardı. Fatih Terim'in gittiği yerde Arda Turan gelmemeli. Milli Takım kaptanı ve Milli Takım Teknik Direktörü bu duruma düşmüşlerse ikisi de olmamalı. Biri gidip biri gelmemeli. Çünkü ikisi de insanları bıktırdılar.

GÜRCAN BİLGİÇ: 'YIPRANMA'NIN TAMİR SÜRECİ"
İki tarafın da en doğru kararı verdiğine inanıyorum. Çünkü Fatih Terim'in ismi üstünden artık futbolu değil olayları tartışır hale gelmiştik. 2016 Avrupa Şampiyonası'nda yaşananlar, sonrasındaki gelişmeler, Alaçatı'daki dükkan baskını ve son mektup olayıyla birlikte fikirler veya performansların tartışmalarından uzaklaşıp, kim haklı kim haksız gibi çıkmaz bir sokağa girdik. Futbol Federasyonu'nun yaptığı açıklamada kullanılan, "Yıpranma" kelimesi aslında bu durumu çok net açıklıyor. Fatih Terim kaldığı sürece hem medya futboldan uzaklaşacak hem de kendisinin nezdinde ikiye bölünen kamuoyu nedeniyle Milli Takım gereken desteği bulamayacaktı. Şimdi verilecek kararlarda öncelikle bu "Yıpranma" sürecinin tamiri için uğraşılmalı ve uygun adaylar değerlendirilmeli. Çünkü eğer "Türkiye Futbol Direktörlüğü" Fatih hoca için icat edilmiş bir makam değilse, gelen kişinin yeniden yapılanmada doğru tespitleri, fikirleri ve her şeyden önemlisi ekibinin olması gerekiyor.31 YIL SONRA MİLLİ TAKIM!
71 yaşındaki Mircea Lucescu 1981-86 yılları arasında Romanya Milli Takımı'nda görev yapmıştı. Teklifi kabul ederse 31 yıl sonra milli takımda çalışacak.

A MİLLİ TAKIM'I PODYUMA ÇIKARDI
Şenol Güneş A Milli Takım'ı 2002 Dünya Kupası'nda 3.'lük kürsüsüne çıkardı. Tecrübeli çalıştırıcı Beşiktaş'la üst üste 3. şampiyonluğun peşinde.

GÜNEŞ: BEŞİKTAŞ'TA MUTLUYUM
Adı Milli Takım için anılan Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, "Fatih hocanın ayrılmasına üzüldüm. Ben de o görevde yalnız kaldım. Fatih hocaya teşekkür borçluyuz, iyi işler yaptı." dedi. Güneş, kendisine teklif gelip gelmediği sorusuna ise, "Bana teklif gelmedi. Zaten gelecek olsa bile teklifin bana gelmesi bile doğru değil, teklif başkana gelmeli. Beşiktaş'ta mutluyum. Daha yeni 2 yıl kontrat uzattım. Bizim zaten bir milli görevimiz var o da Şampiyonlar Ligi'nde başarılı olmak" yorumunu yaptı. Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ise, "Şenol Güneş, 'Olmayacak duaya amin demektir.' Beşiktaş olarak yeni sözleşme uzattığımız Şenol hocamızla ilgili tavrımız nettir" açıklaması ile dikkat çekti.

ARDA'DAN İMALI BEĞENİ
Fatih Terim'in A Milli Takım ile yollarını ayırmasından sonra gözler Arda Turan'a çevrildi. Arda, Instagram hesabı üzerinden başka bir hesaptan yapılan ozan Neşet Ertaş'ın bir sözünü beğendi. İşte o sözler: "Can yakıp da kalp kırma senin de gül benzin solacak bir gün. Her canlının kalbi Allah'a bağlı, herkes ettiğini bulacak bir gün."

BAKAN BAK: TÜRK FUTBOLU YOLA DEVAM EDECEK
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in görevinden ayrılmasıyla ilgili olarak, "Hem futbolcu hem de teknik adam olarak önemli hizmetleri oldu. Futbol Federasyonu ile bir araya gelmişler, görüşmeler çerçevesinde böyle bir karar almışlar. Bu karar hayırlı uğurlu olsun. Fatih Terim hocamız zor zamanlarda heyecanlarıyla Türk futboluna katkılarda bulundu ama biliyorsunuz, bu bir bayrak yarışı. Türk futbolu yoluna devam edecek" dedi.
BİZE ULAŞIN