Maceraya gir risk al

Ukrayna yenilgisi sonrası Rusya hedeflerimiz çıkmaza mı girdi? SABAH’ın iki usta yazarından Hırvatistan maçı öncesi önemli tespitler

Maceraya gir risk al
Gürcan Bilgiç: "Ne yabancı sayısı, ne de hocanın taktiği, bir oyuncunun kötü koşma nedeni olamaz. Hırvatları yeneceksek, çok koşmalıyız."
Metin Tekin: "Bugün itibariyle milli takıma baktığımızda kalan üç maçımızda güvenden daha çok, maceraya ve risk almaya ihtiyacımız var."

5 SORU 5 CEVAP:

SORU: 1

Sürekli yabancı kuralından dert yanan Lucescu, sizce takımını Ukrayna maçına hazırlayabildi mi?

GÜRCAN BİLGİÇ
Lucescu'nun söyledikleri bizler için tanıdık şeyler… Hep faturayı başkasına çıkartır, bu arada başarıların sahibi olmaktan çekinmez. Son takımı Zenit'te 15 yabancı vardı ve bu durumdan hiç de şikayetçi değildi. Teknik direktörlerin değeri, zor anlarda buldukları çözümlerle ölçülmeli. Lucescu uzun mesafe koşucusu... Bu tip düne yönelik şikayetlerini daha çok dinleyeceğiz.

METİN TEKİN
Milli Takımlarda görev alanların bana göre artık yabancı kuralından dert yanmayı bırakması gerekiyor. Bu son derece gereksiz bir çıkış. Pasaport değil, performanslar belirleyici olmalıdır takım seçimlerinde… Ben yabancı kuralının bir sorun teşkil etmediğini düşünüyorum. Bu nedenle Lucescu'nun gerek maç öncesi, gerekse maç sonrası bu konuyu sürekli gündeme getirmesini anlamsız buluyorum.

SORU: 2

Ukrayna maçında sahaya çıkan 11'i nasıl değerlendiriyorsunuz?

GÜRCAN BİLGİÇ
Klasik savunma takımıyla çıkmış ve oyunu tutmayı düşünmüş... Bunda yanlış bir mantık yoktu. Çünkü Finlandiya'nın kazanmasıyla beraberlik geçerli bir skor haline gelmişti. Sıkıntılı olan, oyuncuların kapasitelerini bilememesi. Şener-Konoplyanka eşleşmesinde neler olacağını tahmin edebilmesi veya tedbir alması gerekirdi. Şener'in hızına güvenmiş olabilir ama muhakkak o bölgeyi kapatmayı başarmalıydı. İki golü de hakem hataları olmasına rağmen aynı yerden yedik.

METİN TEKİN
Lucescu, Ukrayna karşısında şaşırtan bir 11 ile sahaya çıktı. Tehditkar ve güvenilir oyuncularımız sahada yoktu. Kim bu tehditkar ve güvenilir oyuncu; yani Emre Mor gibi Arda Turan gibi güven veren oyuncu tipleri sahada yoktu. Lucescu'nun sahaya çıkardığı 11'i görünce, güvenli bir oyun tercih ettiğini gördük ama bugün baktığımızda kalan üç maçımızda güvenden çok biraz macera ve riske ihtiyacımız var.

SORU: 3

Lucescu'nun oyun içi hamleleri yeterli miydi? Oyunu doğru okudu mu?

GÜRCAN BİLGİÇ
2-0'dan sonra yapacak çok şeyi yoktu. En iyi kozlarını oynadığını düşünüyorum. Bizim sorunumuz, ilk 11'de veya değişikliklerde değil.. Lucescu'ya 'enkaz' miras kaldı. Sistemi olmayan, önemli oyuncuları küstürülmüş, performanslara dayalı bir milli takımımız vardı. Bu ekibi bir akılla oynatmak gerekiyor. Bu yüzden daha radikal ve uzun vadeli planlar duymalıyız.


METİN TEKİN
Lucescu gibi deneyimli bir hocayı eleştirmek çok doğru değil bence. Ama özellikle ilk 11 seçimi beni ve benim gibi birçok insanı şaşırttı. Oyun okumasına gelirsek, A Milli Takım kadrosunu açıkladığında Oğuzhan Özyakup'a yer vermemişti. Daha sonra Oğuzhan'ı kafileye davet etti ama dün 11'de yer vermedi. İlginç oyun tercihleri vardı Lucescu'nun. Maç 2-0 olduktan sonra oyunu kurtarmak için Oğuzhan Özyakup'u sahaya sürdü. Oğuzhan ayrıca ilk oyuncu tercihi oldu. Burada eğer futbolda tutarlılık diye bir kavram varsa bu tercih bu kavramla fazlasıyla çelişir!

SORU: 4

Çözüm bulması için getirilen bir teknik adamın sürekli şikayetçi hali, milli takımı nereye götürür?

GÜRCAN BİLGİÇ
En büyük sorunumuz bu…. Hiç kimse sorumluluğunu üstlenmiyor. Lucescu 'Video Hakem Uygulaması'ndan da şikayet etmişti. Ama Ukrayna maçında bu uygulama olsa, belki de maçı kazanacaktık. Bazı kalıplardan sıyrılması, huysuz ihtiyar olmaktan çıkması lazım. Ama bu yaştan sonra insanı değiştirmek de mümkün değil. Her istediğini de yapsanız, Lucescu fatura kesecek bir şey bulacaktır.

METİN TEKİN
Yabancı kuralı bilinen bir gerçek. Dünya üzerinde genişleyerek uygulanan bir sistem. Milli takımın başına geliyorsanız, bunu bilerek geleceksiniz. Bugün eğer siz, yabancı kuralından şikayet ederek geliyorsanız, hiç gelmeyin daha iyi. Ben Lucescu profilinin misyonunu tamamladığını düşüyorum. Evet, 4 maç için doğru bir tercih olabilir. (Kritik Ukrayna maçı öncesi rakibi de iyi tanıyor diye düşünüldü ama istenen sonuç çıkmadı) Bundan sonraki 2 seneyi bağlamanın, doğru bir sportif karar olduğuna inanmıyorum. Lucescu gibi isimler, bıçak sırtı ve arada kalmışlık durumudur. Deneyim mi, yoksa heyecanı bitmiş bir teknik adam mı arıyorsunuz? Bunun cevabı önemli. Dediğim gibi bu yaştaki isimler çok bıçak sırtıdır.

SORU: 5

Hırvatistan'ı yenmek için ne yapmalıyız?

GÜRCAN BİLGİÇ
En büyük avantajımız Eskişehir… Bu futbol kenti ve seyircisi takımı desteklemeyi biliyor. Bu oyuncuların morale ve desteğe ihtiyacı var. Sahaya güvenli çıkmalılar ve alkışlarla oynamalılar. Ne yabancı sayısı ne de hocanın taktiği, bir oyuncunun kötü koşma nedeni olamaz. Hırvatları yeneceksek, çok koşmalıyız. Muhakkak akıllı olmalıyız. Çünkü karşımızda, oyunu bizden daha iyi bilen ve daha etkili oynayan bir takım olacak. Bu yüzden ne kadar ekstra varsa, bu maçta yaşanmalı. Yoksa bırakın galibiyeti beraberlik bile çok zor olur.

METİN TEKİN
Zorlu bir maç bizi bekliyor…. Bence biraz macerası yüksek oyunlar ve oyuncular tercih etmeliyiz. Yani rakip üzerinde tehditkar oyuncularla oynamalıyız. Tabi bunun planını yapması gereken isim Lucescu ama benim kanım, biraz daha macera aramamız yönünde…
BİZE ULAŞIN