Ersun Yanal korkmamalı

Serbest Kürsü’de dün derbiyi ve Galatasaray’ı masaya yatıran SABAH Spor yazarları, bugün de Trabzonspor ve hoca değişikliklerini değerlendirdi…

Ersun Yanal korkmamalı

GÜNEN: Yapılan transferlerden sonra beklentilerin daha çok olması ve eleştirilerin yoğunlaşması doğal

Ersun Yanal bir hafta övülüyor, bir hafta eleştiriliyor. Yanal gitmeli mi, kalmalı mı?
İSKENDER GÜNEN:
Ligin 5.haftasında bir teknik adam için 'gitmeli' diye bir yorum yapmak son derece yanlış olur. Yanal'ın sezon başından beri bazı maçlarda yanlış kararlar verdiği düşüncesindeyim. Başakşehir maçında vermiş olduğu beyanatta, "Takımın ritmini bozmamak için oyuncu değiştirmedim" dedi. Ama 2-1 önde olmalarına rağmen, Başakşehir'in yaptığı oyuncu değişikliklerinden sonra orta alan zaafı ortaya çıktı. Kötü gününde olan Kucka'yı oyundan almayı düşünmedi. Sosa da tempo olarak düştüğü için orta alanda oluşan zaafı Başakşehir iyi kullandı. Ayrıca Volkan Şen hamlesini daha önce ve Olcay'ın yerine olarak düşünmeliydi. Kendi sahasında kazandıkları Gençlerbirliği maçında çıkardığı ilk 11'inde Yusuf Yazıcı'ya sağ kenarın önünde yer vermesi yanlış tercih. İkinci yarı yanlıştan dönüp, yaptığı doğru hamle maçı kazandıran hareketti. Özellikle Fenerbahçe ve Başakşehir gibi iki maçta da öne geçmelerine rağmen üç puanla ayrılmamalarının nedenlerini Yanal bir kez daha gözden geçirmeli. Yapılan transferlerden sonra beklentilerin daha çok olması, kaybedilen puanlardan sonra eleştirilerin daha da yoğunlaşması, Ersun Yanal'ı korkutmamalı. Bu eleştiriler son derece doğal.GÜRCAN BİLGİÇ: Abdülkadir nefis bir ara pas attı, Yusuf'un şutu üst direkten döndü. Gol olsa skor 3-1'e gelecek, maç orada bitecek. Ersun hoca kahraman olacak, "O oynasın- bu oynamasın" sığlığındaki eleştirileri de duymayacaktık. Yanal şampiyonluk yarışındaki iki rakibine de deplasmanda kaybetmedi. İki maçta da iki kere öne geçti, ama bunu koruyamadı. Buradan bakınca kayıp puan diyenler, Trabzonspor geriden gelip berabere kalsaydı nasıl konuşacaklardı. Yedi yabancı oyuncuyu kulübede oturtup, daha iyi olduğuna inandığı yerlilere şans veren bir hocaya sahip Trabzonlular. Bence beşinci haftada çok ağır dozda eleştiri yapıyorlar.
ÖMER ÜRÜNDÜL: Trabzon takımının en kötü dönemlerinde bile başkan ve yönetim kurulu Yanal'a sahip çıktı. Artık bundan sonra dönüş olmaz. Tabii ki her teknik direktör gibi Yanal'ın da hataları oluyor. Sosa'nın da gelmesiyle Yanal, kafasında inandığı oyun modelinin biraz dışına çıktı. Günümüzün gerektirdiği ve mutlaka şart olan kontrol futbolunu takıma adapte edebilirse, Trabzon için işler daha iyi gider.
LEVENT TÜZEMEN: Trabzon'un 5 maçta 8 puanı var. Deplasmanda oynanan iki büyük maçı da önde olmasına rağmen kazanamadı. Ancak Fenerbahçe ve Başakşehir maçlarında Trabzon beğeni aldı. Trabzon yarışın içinde olacaktır. Bu puan kayıplarını rakipleri yaşayacaktır. Şimdi "Kazanırken Yanal'a alkış. Puan kaybı yaşarken Yanal gitsin" demek saçmalık. Trabzonlular'ın kafasını Şenol Güneş'in Beşiktaş'taki başarısı karıştırıyor. Herkes Yanal'dan Güneş gibi olmasını bekliyor. Bunun için Yanal'a sabır gösterilmeli.

TEKNİK DİREKTÖRLERİMİZ OYUNCUYU YÖNETEBİLMELİ
Ligin ilk 5 haftasında 4 takımda teknik direktörlerle yollar ayrıldı (Ümit Özat, Ertuğrul Sağlam, Bülent Uygun, Rıza Çalımbay). Nasıl değerlendiriyorsunuz?
ÖMER ÜRÜNDÜL: Zaten bu alıştığımız bir tablo. Sürekli teknik direktör değişiklikleri gündemimize geliyor. Son haftalara baktığımızda Ümit Özat, Ertuğrul Sağlam, Bülent Uygun ve en sonunda da Rıza Çalımbay ile yollar ayrıldı. 5. haftada 4 hoca. Dünyada benzeri görülmeyen bir tablo var.
İSKENDER GÜNEN: Böyle bir teknik adam kıyımının ilk 5 haftada yaşandığı başka bir lig yoktur herhalde. Şu an 5 hafta geçmesine rağmen henüz takımların tam anlamıyla hazır bir durumda olmadığı gerçeği de var. Özellikle görevine son verilen Rıza Çalımbay'a hayret etmemek mümkün değil. Çünkü geçen sezon Antalyaspor'a gittiği zamanla ligi 5. sırada bitirmesini sağlayan ve takıma önemli katkılar yapan bir hocanın görevine nasıl bu kadar kolay son verilir?
LEVENT TÜZEMEN: Benim için sürpriz olmadı. Çünkü bu 4 teknik adam da çalıştırdıkları takımlarının yaptığı oyuncu transferlerine imza koymadı. Maalesef bu 4 teknik adam da "Antrenör takımı" olma özellikli hocalardır. Örneğin Antalya'da yönetici tandanslı transferleri, Rıza hoca yönetemezdi ve yönetemedi. Kasımpaşa'nın teknik adamı Kemal Özdeş'i kutluyorum. Kasımpaşa'nın çok oyuncusu gitti, yenileri geldi. Ama Kasımpaşa, Kemal hocanın bilgi birikimi ve yönetme becerisi sayesinde yeniden kurulan bir takım olmasına rağmen oyun formatıyla parıldıyor. Antrenör takımı "Transferi ben yaparım" zihniyetiyle oluşmaz, hocanın da futbolcuyu yönetme yeteneğinin ön plana çıkması gerekiriyor.
BİZE ULAŞIN