İspanya-Katalonya restleşmesi sürüyor!

Katalonya'da 1 Ekim Pazar günü çok önemli bir 'bağımsızlık' seçimi yapılacak. Ancak Madrid hükumeti ve Katalonya Adalet ve Yüksek Mahkemesi seçimleri engellemenin yollarını arıyor. İspanyollar bayraklarla protesto ederken aynı gün Barcelona'nın maçının olması da tedirginliği artırıyor. İşte son gelişmeler...

İspanya-Katalonya restleşmesi sürüyor!

İspanya'da Katalonya bölgesinde yasa dışı olmasına rağmen 1 Ekim'de yapılmak istenen bağımsızlık referandumuna karşı olanlar ev ve iş yerlerine İspanya bayrağı asarak tepki gösterdi.

Bu arada İspanyol jandarması, yasa dışı ilan edilmesine rağmen 1 Ekim'de Katalonya'da yapılmak istenen bağımsızlık referandumunu önlemek için operasyonlarına devam etti. Jandarma, referandumla ilgili 2,5 milyon oy kağıdı ve 4 milyon zarf ele geçirdi.

AYNI GÜN BARCELONA MAÇI VAR!

Barcelona, pazar günü kendi evinde, Katalan milliyetçiliğinin mabedi olan "Camp Nou Stadyumu"nda Las Palmas'a karşı mücadele edecek.

Normal maçlarda bile Katalan milliyetçiliğin yoğun biçimde hissedildiği stadyumda, maç öncesi ve sonrası yaşanabilecek olaylar endişe yaratıyor. Bu stadyuma 2015 yılında gelen İspanya Kralı yuhalanmıştı. "Bağımsızlık" sloganları ise her maç için olağan. Maçın bu ortamda referandum gününe denk gelmiş olması sonrası, Barcelona kulübünden sükunet çağrısı yapıldı.

"SABAHLAYIN, UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURUN"

Öte yandan, Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı sivil girişimlere öncülük eden "Katalonya Ulusal Asamblesi" (ANC) adlı sivil toplum kuruluşu da 1 Ekim'deki bağımsızlık referandumu için vatandaşlara "Sabahlayın, oy kullanma yerlerinde uzun kuyruklar oluşturun, Katalan polisiyle direkt temasa geçmeyin." uyarısında bulundu.

ANC'den yapılan açıklamada, referandum için oy kullanma işleminin saat 09.00'da başlayacağı belirtilerek, oy kullanma yerlerinin önünde saat 07.00'den itibaren "protesto amaçlı" kuyrukların oluşturulması, gidenlerin yanlarında yiyecek, su ve şemsiye götürmesi istendi. ANC, referandumda kullanılacak oy pusulalarının gönüllüler tarafından sandık başında dağıtılacağını duyurdu.

POLİSLER HAZIR KITA BEKLİYOR!

Referandumla ilgili soruşturmayı yürüten Katalonya Adalet Yüksek Mahkemesi ve savcılık, Jandarma, polis ve Katalonya yerel polisine 1 Ekim'de Katalonya'daki okul ve belediyelere ait yerler dahil tüm kamu binalarının kapatılması talimatını verdi. Referandum girişimlerini engellemek için yeni önlemler alan savcılık, ülkede normal seçimlerde kullanılan, İspanyol hükümetine ait seçim sandıklarının referandumda kullanılmaması için sandıkların bulunduğu depoya da polis gönderdi.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN