Yazarlar Akhisarspor-Fenerbahçe maçını yorumladı

Süper Lig'de 7. haftanın açılış maçında Teleset Mobilya Akhisarspor, sahasında Fenerbahçe'yi 1-0 mağlup etti. SABAH Spor yazarları bu zorlu karşılaşmayı değerlendirdi

Yazarlar Akhisarspor-Fenerbahçe maçını yorumladı


ÖMER ÜRÜNDÜL: Yarım pozisyonu bile yoktu!

Akhisar'ın taktik planı, takım halinde topun arkasına geçip alan daraltmak, kazandıkları toplarla da hızlı çıkıp karşı alandaki genişlikten faydalanmaktı. Fenerbahçe ilk 25 dakika çok pas yapıp oyunu karşı alana yıktı. Ama üçüncü bölgeye rahat gelmesine rağmen pozisyon bulamıyordu. Çünkü orta sahadan iyi servis ve kişisel varyasyonlar gelmiyor, Giuliano ve Janssen çok silik bir görüntü sergiliyordu. Bir tek Valbuena abartılı kişisel hareketleri ile bir şeyler yapmaya çalışıyordu. Akhisar da geride iyi alan kapatıyordu. Devrenin son 20 dakikasında Akhisar hem oyunu dengeledi, hem de iki kanat beki ile tehlikeli çok sayıda bindirme yaptı. Giuliano ve Valbuena'nın geriye yardım etmeyişleri de bunda bir etkendi. İkinci yarıda Fenerbahçe, yine atak ama yine temposuz ve üretkenlikten uzaktı. Sonra ani bir atakla skor dezavantajına düştüler. Bundan sonra Aykut Kocaman'ın hamleleri başladı. Valbuena'ya aşırı bencil oynadığı için kızdı ve çıkardı. Ama bir şeyler yapabilecek tek oyuncusunu kaybetmesi bana göre çok yanlıştı. Soldado ve Alper girdikten sonra da en ufak bir hareketlilik göze çarpmadığı gibi aksine daha da pasif bir Fenerbahçe gündeme geldi. Alper'in kırmızı kartının ardından da Skrtel'in ona eşlik etmesiyle yapacak bir şey kalmadı.
Hakem Bülent Yıldırım'ın Alper'e gösterdiği kırmızı kart yanlış, genel yönetimi de kötüydü. Skrtel'in de kırmızısından sonra Aykut Kocaman'ın büyük itirazları vardı. Eğer sezona kötü başlamış, ilk 4 maçta 7 puan kaybedip Beşiktaş derbisini hayati bir karşılaşma olarak görüp, kazanmışsan ve de bu moralle Akhisar karşısında takım olarak felaket ötesi kötü bir futbol sergilemişken hakeme feveran ederek kurtulamazsınız.
Üstelik 90 dakikada yarım pozisyonun dahi yokken... Kalende de yediğin golün dışında net fırsatlar vermişsen...
Okan Buruk ve futbolcularını kutlamak gerek. Gerçekten çok doğru bir taktikle ve çok disiplinli oynadılar. Rakiplerine hiç pozisyon vermeden hak ettikleri üç puanı aldılar. Ama ben skora göre hiçbir zaman eleştiri yapmam. Golü de Henrique'nin yerine giren Onur attı. Ama bana göre yine Henrique'nin devrede çıkarılması yanlıştı. Üç tane sadece öne oynayan sprinter forvetle oynamak doğru değildir. Çünkü Henrique rakip stoperleri rahatsız ediyor, çıkarmıyordu. Ama o çıkınca Onur'un golüne kadar da yoğun baskı altında kaldılar.

BİZE ULAŞIN