Bu başarı burada kalmaz

Bu başarı burada kalmaz

Tek ayaklarıyla, tek hedefleri Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşıp, tüm ülkeyi tek yürek yaptılar: "Bu başarı burada kalmayacak, devamı gelecek. sırada dünya şampiyonluğu unvanı var."

OSMAN ÇAKMAK
"Vatanıma verdiğim ayak benim mükafatımdır… Sosyal medyada benim için Seyit Onbaşı benzetmesi yapmışlar ama onunla kıyaslanmam yanlış olur."

FATİH KARAKUŞ
"A Milli Takım'ın Dünya Kupası'na vedası bizim omuzlarımızdaki yükü artırdı. 80 milyonu mutlu ettiysek eğer, bu bizim için en büyük primdir."

BARIŞ TELLİ
"Futbol topunun peşinde koşarken trafik kazasında ayağımı kaybettim. Askerlik yapamayacağım için üzülürken şimdi futbolla ülkeme hizmet ediyorum."

O DEPARI HAYATIM BOYUNCA UNUTMAM
Ampute Milli Takımı, finalde İngiltere'yi 2-1 yenerken, sadece Avrupa Şampiyonu olmadı, futbolda Türkiye'nin makus talihini de değiştirdi. Ay-Yıldızlılar, futbolda İngiltere'ye karşı galibiyeti olmayan Türkiye'ye hem bir ilki yaşattı hem de şampiyonluğu getirdi. 'Maç uzatmaya gidecek' derken attığı müthiş depar ve filelerle buluşturduğu top, 80 milyonu tek yürek yaptı. Osman Çakmak zaferi getiren golü sonrası sosyal medyada kendisi için yapılan Çanakkale destanının sembol ismi Seyit Onbaşı benzetmesi için biraz mahcup: "Yaptığım şey Seyit Onbaşı ile kıyaslanamaz ama uzatma dakikalarında attığım o deparı asla unutmayacağım. Taraftarın 'Bizler inandık siz de inanın' tezahüratı ve desteği, bizi ileri itti. 'Tek ayak, tek yürek, tek hedef' dedik. Bu başarı burada kalmayacak. Devamı gelecek, kimsenin şüphesi olmasın. Sırada dünya şampiyonluğu var. O unvanı da ele geçireceğiz."

TÜM TAKIMI ALNINDAN ÖPTÜM
Maç sonrası statta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la canlı telefon bağlantısıyla sıcağı sıcağına konuşan Osman Çakmak o anları da şöyle anlattı: "Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız'dan özür diliyorum. Sonradan görüntüleri izleyince kendisiyle çok rahat konuşmuşum. Toplantısını bölüp bizi kutladı. Külliye'ye davet etti. Dünyalar bizim oldu. Cumhurbaşkanımız adına bütün futbolcu arkadaşlarımı alnından öptüm."

BARIŞ TELLİ'DEN MÜTHİŞ FOTOĞRAFIN PERDE ARKASI...
Barış Telli, İngiltere ile oynanan final maçında kaçırdığı gol ve zafer sonrası koltuk değneklerinin üzerinde amuda kalktığı fotoğrafıyla öne çıktı. Direkten dönen topu için, "Dünya üçüncülüğünü getiren golü de aynı şekilde atmıştım. Güzel bir orta gelince o golü hatırladım. Top havada süzüldüğünde, 'Evet ben bu topa vurabilirim' dedim. Tam sıçrarken, rakibe vurmamak ona zarar vermemek için ayağımı biraz çektim. Çekince de gol kaçtı. Keşke olsaydı" dedi.

MUHTEŞEM TARAFTARA HEDİYEM OLSUN
Telli, koltuk değneklerinin üzerinde amuda kalktığı fotoğrafı ise şöyle anlattı: "Cimnastikçi olmamdan geliyor o hareket. Benle özdeşleşti. Zor bir harekettir. Küçük sopalardan destek alıp, dengesiz olarak amuda kalkmak herkesin yapabileceği bir iş değil. Bu hareketi yaptığım için mutluyum. 45 bin kişi bizi yalnız bırakmamış. Ben de o görseli, o taraftara vermek istedim."

KÜLLİYE'YE OĞLUM RECEP TAYYİP'LE GİTMEYİ İSTİYORUM
Fatih Karakuş, karşılaşma sonrası kendilerini telefonla arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı yere göğe sığdıramıyor: "Bırakın Türkiye'yi o bir dünya lideri. Benim için A partisi, B partisi önemli değil. Benim için en büyük sevgi Recep Tayyip Erdoğan sevgisi. Geçen sene Riva'da kamp yaparken, Ramazan ayına denk gelmişti ve Osman kaptanımız, 'Şu anda bir dileğin kabul olacak deseler ne istersin?' dedi. Ben de oruç ağzımla, 'Recep Tayyip Erdoğan ile tanışmayı çok isterdim' dedim. Maçın ardından bizi aradı ve Külliye'ye davet etti. O an dünyalar benim oldu. Oğlum 5 yaşında. İsmi de Recep Tayyip… Onu da ziyarete götürmeyi çok istiyorum."

DEVLET SPORCUSU OLALIM
Başarılı kaleci kendileri için paranın ikinci planda olduğunu belirtip, "Önemli olan bayrak. Biz 80 milyonu mutlu ettiysek bizim için en büyük prim. Ampute futbol, paralimpik dalında olmadığı için ödül yönetmeliğinde yok. Bizim tek istediğimiz Ampute futbolunun paralimpik olması. Bizi devlet sporculuğuna alsınlar" diye konuştu.

4 DÜNYA, 4 AVRUPA ŞAMPİYONASI OYNADIM BÖYLE TARAFTAR GÖRMEDİM
Ampute Milli Takımı'nın kalesi, Fatih Karakuş'a emanet... Futbola başladığında 116 kilo olan Karakuş eldiveni almak için 6 ayda tam 26 kilo vermiş. İşte tecrübeli kalecinin ağzından önceki gün Vodafone Park'ta yaşananlar: "12-13 ülke gezdim, 4 Dünya, 4 Avrupa Şampiyonası oynadım, böyle bir taraftar görmedim. 45 bin taraftarın önünde 2-0 mağlup duruma düşsek bile o tribünün desteğiyle maçı 3-2 çevirirdik. O iman gücü bizde vardı."


Osman Çakmak ile arkadaşımız Güven Mert Ercan şampiyonluk kupasıyla böyle poz verirken anı foto muhabirimiz Turgut Doğan ölümsüzleştirdi.

OSMAN ÇAKMAK
18 yıllık evliyim, 3 çocuk babasıyım. Şırnak'ta yol emniyeti sırasında sis kameraları çalışmadığı için mayına bastım. Hastanede protezim değişirken Yaşar Büyükanıt Paşa, bana "Neden futbol oynamıyorsun?" derdi. O an futbola başlama kararı verdim. Futbola başladıktan üç ay sonra mili takıma seçildim. O günden bu günlere gelebilmek için çok çalıştım.

BARIŞ TELLİ
Futbol benim için bir aşk… Mahallede iki taşın arasında oynardık. 4 yaşında futbol topunun peşinden koşarken, trafik kazası sonucu ayağımı kaybettim. Lise yıllarında askerlik yapamayacağım için çok üzülürdüm ama Allah bana ülkeme ve Ay-Yıldız'a hem de futbol oynayarak hizmet etmeyi nasip etti. Atletizm ve teniste de ülkemi temsil ediyorum. Ayrıca engelli olup da beden öğretmenliği yapan ilk kişi benim.FATİH KARAKUŞ
Gaziantep Şahinbey Belediye takımının kalecisi ve yardımcı hocasıyım. 2 erkek, 1 kız çocuğu babasıyım. 5 yaşında evimin önünde oynarken elektrik kazası sonrası sağ kolumu kaybettim. Ampute futbol yaşantım 2008 yılında başladı. 2014'te Meksika'daki Dünya Şampiyonası'ndan sonra, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, adıma bir park yaptırdı.

FARKINDALIK OLUŞTURDUK
Ampute Milli Takımı'nın Avrupa Şampiyonluğu'nun ardından TFF Engelli Futbolu Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy'u arayıp tebrik ettik. Tarifsiz duygular yaşadıklarını belirten Gürsoy, SABAH 'a yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: "10 yılı aşkın bir süredir, bu işe emek veriyoruz. Kolay yollardan geçmedik. TFF olarak engelli federasyonlara ve milli takımımıza aktarılan yıllık kaynak UEFA'nın sosyal sorumluluk projelerine ayırdığı kaynaktan kat ve kat fazladır. Büyük bir farkındalık oluşturduk. En büyük sevincimiz ve primimiz bu. Türkiye'de artık engelliler adına her ne yapılırsa daha bir farkındalık içinde yapılacağına inanıyorum."
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN