Aykut Kocaman’ın hatası Fenerbahçeli olması!

SABAH Spor yazarları, SERBEST KÜRSÜ’de haftanın gelişmelerini masaya yatırdı...

Aykut Kocaman’ın hatası Fenerbahçeli olması!

Murat Özbostan: Bu haftanın en önemli olayı F.Bahçe'de Aykut Kocaman'ın görevini bırakacağının sinyalini vermesiydi. Sizce, Kocaman neden 11 haftada dibe vurdu? Nerede, nasıl hatalar yaptı? Bu görevi kabul etmesi baştan bir hata mıydı?

GÜRCAN BİLGİÇ: Aykut hoca elbette hatalar yapmıştır ama doğru yorum 'Elinden gelen her şeyi yaptığı'dır. Advocaat'ın "yetersiz" dediği kadroyu ayağa kaldırmak ve karakter vermek için, 'kaliteli' olarak ilan etti. Başına geçtiği takımın en iyi iki oyuncusu (Kjaer- Lens) gönderildi. Transfer yasağı vardı. Bütçesine ve imkanlarına göre en iyilerini seçmeye çalıştı. Ancak 11 haftayı neredeyse "kalecisiz" oynayabileceğini hesaplayamadı. Stoperlerinin, beklerinin gol pası vereceğini, kendi kalelerine gol atacağını öngöremedi. Ayağa kaldırmak için uğraştığı oyuncu grubunun, korkmayı karakter haline getireceğini düşünemedi. Aslında en büyük hatası Fenerbahçeli olmasıydı. Aziz Yıldırım ile daha önce yaşadıklarına rağmen, kulübün düştüğü durumu ve çıkmazı görerek sorumluluk almasıydı.

LEVENT TÜZEMEN: F.Bahçe skor ve oyun olarak bir istikrarsızlık yaşıyorsa bunun baş sorumlusu Aykut Kocaman'dır. F.Bahçe'de çalıştığı 3 yılda 4 defa istifa eden Aykut Kocaman, 151 maçta 89 galibiyet, 32 beraberlik, 30 yenilgi almış, F.Bahçe'yi Avrupa Ligi'nde yarı finale kadar taşımıştı. Ama Kocaman'ın idealinde hep antrenör takımı yaratmak vardı ve bunu takımın lideri olmadan Konya'da başardı. Geçtiğimiz dönem için F.Bahçe'den ayrılırken ana sebep Aziz Yıldırım ile kendisinin görüşlerinin örtüşmemesini gerekçe göstermişti. Örnek mi? Aziz Yıldırım: Kaka ve Arda gibi yıldızları alacağım. Ben ses getirecek, camiayı ayağa kaldıracak isimler istiyorum. Sen Holmen ile uğraşıyorsun...
Aykut Kocaman: Bu tür yıldız futbolcular takımın dengesini bozar. Biz Holmen ve Emenike'ye yönelelim… Sezon başındaki transferlerin çoğunu Aykut hoca yaptı. Şimdi çıkıp futbolcuları suçluyorsa bu, zihinsel olarak dağıldığının bir göstergesidir. Ama benim görüşüm: Aykut hoca, Konya'da kendisini antrenör takımı yaratma konusunda öyle motive etmiş ki futbolunu geliştirememiş, aksine geriye düşürmüş.

YETERSİZ OYUN, YETERSİZ KADRO

METİN TEKİN: Fenerbahçe kamuoyu Pereira ve Advocaat'tan sonra sadece maçları kazanmayı değil, futbol seyir keyfini de ön planda tutan bir oyun anlayışı görmek istiyordu. Kocaman'ın tam da misyonu buydu. Ama hoca belki elindeki malzemeden, transferlerde tabii ki kendi payı da vardır, istenilen kadro gücünü oluşturamadı. Bu noktada Kocaman bir şekilde farklı oyun arayışına girmeliydi. Ama hocanın tercihi diğer yönde oldu. Bu kez de karşısına yetersiz kadro ve buradan çıkan yetersiz oyun çıktı. Geride kalan 11 haftada zaman zaman Galatasaray, zaman zaman Beşiktaş ve Başakşehir'in kötü oynadıkları maçlar oldu ama hep sahada güçlü oyunları vardı. Ama Fenerbahçe'nin kötü değil yetersiz bir oyunu vardı. İşte bunu en başından görebilmek ve planlamak gerekirdi.

FUTBOLCULARLA ARASI İYİ DEĞİL

ÖZBOSTAN: Aykut Kocaman kalsa da gitse de bundan sonra ne olur? Diyelim kaldı, diyelim gitti? Kim mutlu olur her iki seçenekten de..

TÜZEMEN: Futbolcularla Kocaman arasında enerji ışıkları yanmıyor. F.Bahçe'de yaşanan istikrarsızlığın ve alınan kötü sonuçların sorumlusu, Aykut hoca görünüyor. Bunu sadece Osmanlıspor maçından sonra yaptığı açıklamalara bağlamıyorum. Çünkü kaybettiği maçlardan sonra da, "Ne yapsak olmuyor, her şey ters gidiyor" şeklinde teslimiyetçi bir tavır sergilemişti. Görünen o ki Aykut hoca, kendinde kendini toparlayabilecek, yeniden motive edebilecek gücü görmüyor. Bir ayrılık yaşanırsa taraftarın oynattığı oyundan memnun olduğu ve şampiyonluk getiren Ersun Yanal, Fenerbahçe'nin başına gelebilir.

YÖNETİM ÖRNEK ALSIN

TEKİN: Kocaman devam ederse, her maçta büyük bir tribün tepkisi ile karşılaşma riski ile de oynar. Bu hiç de kolay ve sürdürülebilir bir durum değildir. Ben bu saatten sonra Aykut hocanın çok yıpranabileceğini düşünüyorum.

BİLGİÇ: İşleri düzeltmek için uğraşmış ama sonuç alamamış. Ortaya çıkıp diyor ki; "Yapamadım, bırakıyorum." Aslında bu cümleyi biraz Fenerbahçe'yi yönetenlerin üstlerine alınması lazım. Artık kim gelirse gelsin, Kocaman'dan daha iyisini yapamaz. Ama ondan daha şanslı olurlarsa takımı ilk 4 hedefinde tutarlar.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN