Tadı tuzu yok

2020 Avrupa Şampiyonası elemeleri için start veren A Milli Takım’da Lucescu’nun 11’i şaşırttı. Gençler ancak ikinci yarı şans bulurken, Romanya, Karabüksporlu Grozav’la kazandı

Tadı tuzu yok
Maç öncesi 'Gençleri üst seviyeye taşımak istiyorum' diyen Mircea Lucescu, Romanya karşısında 24,7 yaş ortalamasına sahip bir 11 sahaya sürdü. İlk yarıda yoğun Rumen baskısı karşısında ayyıldızlılar hiçbir varlık gösteremedi! 42. dakikada Selçuk İnan'ın kaptırdığı topta dengesiz yakalandık. Karabük'te forma giyen Grozav'un şutu Ozan Tufan'a çarparak ağları buldu: 1-0... İkinci yarıda da ay-yıldızlılar hemen hemen yokları oynadı. Romanya, Grozav'ın şık golüyle 69. dakikada farkı ikiye çıkardı: 2-0. Millilerin ilk tehlikeli atağı 76'da Cengiz'in çizgiden çıkartılan kafa vuruşu oldu. 89'da ise Cenk müsait pozisyonu değerlendiremeyince skor değişmedi.

3 SORU 3 CEVAP | METİN TEKİN: YETERSİZLER!

24.7'lik yaş ortalamasındaki kadro tercihini nasıl buluyorsunuz?

İstediğiniz kadar yaş ortalamasını aşağıya çekin önemli olan kadronun gençliği değil, o kadronun A Milli Takım'da oynayabilme yeterliliğidir. Bu bakımdan dünkü oyun ve performansları göz önüne aldığımızda, kadronuz ne kadar genç olursa olsun, ileriye dönük olumlu şeyler izleyemediğimizi açıkça belirtmemiz gerekiyor. İlk yarı son derece etkisiz ve yokları oynayan bir takım izledik.

İlk yarı şut dahi çekemeyen milliler sizce neden üretkensizdi?
Dün yeni isimler Romanya karşısında şans buldu. 'Bu maçta istediğimizi yapamadık ama bu kadro oynadıkça çok daha iyi olacak' sözünü kesinlikle söyleyemeyiz. Bu kadro, A Milli Takım'ı temsil konusunda çok çok yetersiz... Tabii ki bunu sadece sonuca bakarak söylemiyoruz. Bundan sonraki maçlarda bu oyuncuların performansına da bakmak lazım. 'Bu kadrodan kaç tanesi 2020 elemelerinin 11'inde kendine yer bulabilir?' sorusunun cevabını bulmak gerek.

2020 elemelerine Lucescu ile başlanmalı mı?
Federasyon başkanının tabiriyle Lucescu yönetiminde genç ve yetenekli bir futbolcu nesli planlanıyor. Ama 2020 elemelerine Lucescu ile başlamak Rumen hocanın yaşını da göz önüne alırsak, büyük çelişkiler doğuruyor.

BİR GÖRÜŞ | GÜRCAN BİLGİÇ: ÇAĞRILMASALAR ORTALIĞI YAKARLARDI!
Yenileri göreceğimizi zannettiğimiz iki maçın arifesindeyiz diye düşünüyorduk. Ama Lucescu'nun bilineni bir daha keşfetme merakını izledik. Sağ bek Ozan gibi! Bundan sonra böyle bir deneme yapmayacağından emin olarak, neden bu görevle sahaya sürdüğünü anlamak için ısrarım yok. Orta saha için hakkını yemeyelim. Oğuzhan, Hakan veya Selçuk! Ya formayı önemsemiyorlar, ya rakibi ve en özelinden de kendilerini. Çağrılmasalar, ortalığı yakarlardı, sahaya çıkıp takımı duman ettiler. Yedek kulübesindekiler esasında merakımızdı. Süper Lig'in formda isimleri, çıtası yüksek bir klasmanda ne yapacaklardı? Ozan'ı sağ bekte, Cengiz Ünder'i ise sağ açıkta merak eden, bir kararı, diğerini tutmayan Lucescu'nun, göz boyaması olarak oturdular kulübede. Tartışmasız; "yetersiz ve keyifsiz" bir oyundu dünkü. Tıpkı kenardaki teknik adamın ne yaptığını bilemediği gibi, sahadakiler de belli bir plandan uzaktı. Pazartesiye bakacağız artık...

TECRÜBELİ İSİMLER HAYAL KIRIKLIĞIYDI
A Milli Takım Teknik Direktörü Lucescu mağlubiyeti şöyle yorumladı: "Romanya kazanmayı hak etti. Rakibimizin yaş ortalaması 29,5; bizim 24,5. Bu farkı da sahada gördük... Yeni bir takım kuruyorum, gençleri görmek istedim. İlk yarı biraz korktuk, 2. yarı daha iyi oynadık, denge kurduk. İnanılmaz iki hata yaptık, bunların sonucu gol oldu. Tecrübeli isimlerden daha çok şey bekliyordum. Atila Turan fena oynamadı, Harun'u da görmek istedim. Kenan'ı sadece videolardan seyretmiştim. Gençler için maksimum maç yapmalıyız. Çok fazla oyuncu seçme imkanımız da zaten elimizde yok."

OZAN DİZİNDEN SAKATLANIP, ÇIKTI
A Milli Takım'da dün ilk 11'de maça başlayan Ozan Tufan dizinden sakatlanarak 83. dakikada oyundan çıktı. Tecrübeli oyuncunun durumunun bugün çekilecek MR'dan sonra belli olacağı açıklandı. Ozan, sakatlığı ile ilgili, "Ayağım ağrıyor. Dizime bir darbe aldım ve ayağımda halen devam eden bir ağrı var" dedi

LUCESCU'YA PLAKET VERİLDİ
Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, maçtan önce Romanya futboluna ve Türk-Rumen dostluğuna yaptığı katkılardan dolayı plaketle ödüllendirildi.

1
Lucescu yönetiminde A Milli Takım oynadığı 5 maçta bir galibiyet alabildi.

0
Romanya karşısında A Milli Takımımız, devreyi 0 şut, 0 korner ile tamamladı. Milliler maçı da 0 isabetle bitirdi.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN