Gençleri oynatın

Gençleri oynatın

Takım antrenörlerine seslenen ay-yıldızlı ekibin teknik direktörü Lucescu, "Yeni bir nesil yaratmak üzereyiz. Bu oyuncuların takımlarında daha fazla süre almaları gerekiyor" dedi ve ekledi:

"Türk futbolunun geleceği için ben de boş durmuyorum. Kamptan sonra eve giden biri değilim."

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Arnavutluk ile bugün oynanacak özel maç öncesi Belek'te basın mensuplarının karşısına geçti. Açıklamalarının büyük kısmını genç oyunculara ayıran 72 yaşındaki çalıştırıcı şu ifadeleri kullandı:
¦ Romanya maçında Atila Turan, Kenan Karaman ve Barış Yardımcı, Milli Takım'da ilk kez oynadı. Durumlarını takip edeceğiz.
¦ Milli futbolcuların durumu ile ilgili Şenol Güneş, İgor Tudor ve Aykut Kocaman ile görüştüm. Ben de Türk futbolunun geleceğiyle ilgili çalışıyorum ve boş durmuyorum. Sadece maçtan maça, kamptan kampa gelen, sonra evine giden biri değilim.

TARKAN AVUSTURYA'YI BEKLİYOR
¦ 20 yaşında 4 oyuncumuz var. 22-25 yaş oyuncularla iyi bir grup elde ettik. Milli Takım formasını, renklerini taşıma imkanı verdik. Artık bundan sonrası onların ellerinde.
¦ Seçim hakkım yok. Takım antrenörlerinden ricam, bu gençlere daha fazla önem versinler. Onların oynaması Milli Takım'ın geleceği için önemli. Türk futbolunda yeni bir nesil yaratmak üzereyiz. Zamana ve biraz sabıra ihtiyaç var.
¦ Almanya'da çok oyuncu seyrettim. Oyuncuların büyük çoğunluğu Almanya'yı birinci takımı olarak görüyorlar. Tarkan Serbest ise Avusturya Milli Takımı'ndan teklif bekliyor "Olmazsa gelirim" diyor.

TOLGAY GAFI
Lucescu, dün Tolgay'ı sakat olduğu için oynatamadığını söyledi... Oysa ki Beşiktaşlı futbolcu, milli statüye uygun olmadığı için ayyıldızlı formayı giyemiyor.

GÜRCAN BİLGİÇ DİYOR Kİ
Herkes kendi oturduğu yerde yaptığı yorumda haklı. Lucescu, Milli Takım'a çağıracağı oyuncuların formda olmasını istiyor, teknik direktörler ise en iyi kadrosuyla kazanmanın peşinde. Burada kimseyi 'şunu oynat' diye zorlayamayız. Esas görev kadrolardaki Türk oyuncuların rekabeti kabul edip çok çalışmalarıyla çözülür. Nasıl ki Cenk Tosun formayı alabiliyorsa diğerleri de kendilerini geliştirmeli.

LEVENT TÜZEMEN DİYOR Kİ
Lucescu da işin kolayını öğrenmiş. Olası tepkilerden kurtulmak için polemik yaratacak açıklamalar yapıyor. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir milli takım hocasının kulüp hocalarına 'gençleri oynatın' dediğini duymadım. Sorun Lucescu'da. Çünkü Milli Takım'la ilgili aidiyet duygusu yok. Yurt dışında, Milli Takım'da oynayabilecek çok genç ve yetenekli oyuncular var ama Lucescu göremiyor.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN