Türkiye Euro 2024’e çok iyi ev sahipliği yapar

“Kararı UEFA verecek. Bu konuda çok zorlanacaklarını düşünüyorum. Ya yeni ufukları tercih edecekler ya da bildikleri bir ülkeyi seçecekler” "Ben Türkiye'deki altyapının gelişiminden ve tesislerden çok etkilendim"

Türkiye Euro 2024’e çok iyi ev sahipliği yapar
İstanbul'da düzenlenen ve FIFA'ya üye ülkelerin temsilcilerinin katıldığı Futbol Zirvesi'nin ardından, FIFA Başkanı Gianni Infantino, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'le birlikte basın toplantısı düzenledi. Sözlerine Türkçe 'Teşekkür ederim' diyerek başlayan Infantino, "Aslında, TFF'ye, başkanına, çalışanlarına ve tüm Türkiye'ye minnettarlığımı sunmak isterim. Çok iyi iki gün geçirdik. TFF'nin Riva'daki tesislerini ziyaret etme fırsatım oldu. Profesyonellik, güzellikler, çalışanlar, futbol takımlarına ayrılan alanlar beni çok mutlu etti. TFF'nin futbolun gelişmesinde bize verdiği destek açık bir şekilde görülüyor" ifadesini kullandı.

BURADA FUTBOL YAŞANAN VE HİSSEDİLEN BİR ŞEY
İnfantino, Türkiye'nin 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'na adaylığı ile ilgili soru üzerine de şunları söyledi: "FIFA başkanı olarak EURO 2024 benim sorumluluk alanımda değil. Türkiye'nin yanı sıra Almanya aday… Ya birinci bitirip, altın madalya alırsınız ya da ikinci olup gümüş madalya kazanırsınız. Ancak Türkiye'den altyapılar ve tesisler konusunda çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Burası gerçekten bir futbol ülkesi. Herkesin futbolla ilgisi var. Futbol her gün yaşanan ve hissedilen bir şey… Türkiye Euro 2024'e çok iyi ev sahipliği yapar. Tabii ki karar vermek UEFA'ya kalmış… Onlar için zor bir sürecek olacak. Ya yeni ufuklara açılacaklar ya da bildikleri bir ülkede düzenleyecekler. Hem Türkiye'ye hem de Almanya'ya iyi şanslar diliyorum."

DEMİRÖREN: BİZİM İÇİN BÜYÜK ONUR
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, futbolun kalbinin attığı İstanbul'a geldikleri için Infantino ve ekibine teşekkür etti. Demirören, "Futbolun yükselen yıldızı olan Türkiye için bu ev sahipliği büyük bir onurdur. Yasa dışı bahis, ırkçılık gibi konularda çabamız devam edecektir. Fair-Play konusunda çalışmalarımız da devam edecek. Ekonomisiyle dünyada ilk 6 arasına giren, organizasyonlarıyla futbolun yükselen yıldızı olan Türkiye için bu ev sahipliği onurdur" dedi. Infantino, açıklamalarının ardından Demirören'e çok iyi Türkçe konuşuyorsun" diyerek espri yaptı.

PARASI OLAN TRANSFER YAPSIN
Infantino, yaz ve kış döneminde transfer süresinin kısıtlamasını görüştüklerini belirtirken, menajerlik sisteminin de değişeceği sinyallerini verdi

FIFA Başkanı Gianni Infantino, transfer konusunda önemli açıklamalarda bulundu: "Bir yılda harcanan 5 milyar dolar gibi bir rakamdan bahsediyoruz. Yüzde 10'u futbol dışına yani menajerlere gidiyor. Bunun üzerine eğilmemiz gerekiyor. Mutlaka futbolcu yetiştirenler ödüllendirilmeli. Bu çok önemli bir iş ayrıca. Yaz ve kış döneminde iki transfer aralığı penceresi oluyor. Pencereyi daha kısa mı tutsak. Müsabakalar başlamadan önce mi bitirsek diye düşünüyoruz. Ayrıca kiralık futbolcular meselesi var. Artık yeni bir güncelleme yapma zamanı geldi. Daha inanılır ve daha güvenilir bir sistem istiyoruz. Parası olan kulüp transfer yapmalı."

YEREL OYUNCULARI TABİİ Kİ ARTIRMALIYIZ
Türkiye'de yabancı kontenjanına getirilmesi planlanan kısıtlama hakkındaki görüşleri sorulan Infantino, bu konuda spesifik bir bilgisinin olmadığını ancak genel anlamda cevap verebileceğini söyledi. FIFA Başkanı, "Tabii ki, bu olayın yerel oyuncuları nasıl artırabiliriz tarafına bakmalıyız. Bazı kurallar olması ve konuya daha detaylı bakmamız gerekiyor. Kulüplere de önemli bir sorumluluk düşüyor. Kulüpler, lokal futbolcuları yetiştirmek için çalışma yapmalı. Dünya futbolunda iyi ve kötü örnekler var. Kısıtlama geçmişte AB ülkeleri için de geçerliydi. Ama şimdi AB mevzuatı gereği böyle bir sınırla söz konusu değil" diye konuştu.

SENİ KİMSE YIKAMAZ
Devler Ligi'nde son 16'yı garantileyen Beşiktaş'ı tebrik eden Infantino, hakem hataları ve futbolcuların hakemleri yanıltma çabaları hakkında konuşurken, Demirören'i eliyle iterek, "Seni kimse yıkamaz" dedi. Infantino, "Türkiye ve İtalya olmadığı için 2026 Dünya Kupası'nda ülke sayısını 48'e çıkaracağız" esprisini de yaptı.
BİZE ULAŞIN