Özbek korkak davranamaz

Sabah Spor yazarları, SERBEST KÜRSÜ’de çarpıcı yorumlarla geride kalan haftayı değerlendirdi

Özbek korkak davranamaz


Galatasaray'da Tudor'a güven bitme noktasına geldi. Fatih Terim ismi ön planda. Taraftarlar önceki gece Terim'in evine bile gitti. Tudor bu şartlarda devam edebilir mi? Yoksa Özbek muhalefet eden isimlere rağmen Terim'i göreve getirmeli mi?

LEVENT TÜZEMEN: G.Saray taraftarının, Fatih Terim'in iş başına getirilmesini istemesi kadar doğal bir şey yok. Bugün Terim'in karizmasından çekinerek efsane hocayı göreve getirmemek korkak ve ucuz bir yöneticilik tavrıdır. Terim'in G.Saray'ın başındayken Beşiktaş'a karşı elde ettiği çok ciddi başarılar var. 27 maçta 10 galibiyet, 12 beraberlik, 5 de yenilgi almış. Ayrıca Terim, son iki şampiyonlukta ve son olarak çıktığı Beşiktaş maçı dahil 7 derbide 5 galibiyet, 2 beraberlik alırken hiç de yenilmemiş. Terim sonrasında derbilerde yaşanan kayıplar, Terim döneminde yaşanan kayıpların 6 katına ulaşmış. Eğer başkan Dursun Özbek, akıllı bir davranış gösterip Terim'i göreve getiremezse G.Saray, ne Tudor ile ne de bir başka yabancı hocayla 'şampiyon olacağız' iddiasını gerçekleştiremez. Çünkü Fatih Terim, G.Saray'da kazanılan 4 yıldızın 1 tanesinin sahibi. Özbek, dün yönetim toplantısından sonra Tudor ile ilgili, "Hoca değişikliği söz konusu değil" dedi. Başkanın bu yorumunu stratejik açıdan doğru buluyorum. Çünkü aklında bir proje dahi olsa bunu 3 maç kala yapmaz. Ancak Ocak'ta bir karar verir. Sözlerindeki en önemli ayrıntı, Tudor'un taktiksel olarak yaptığı hatalara değinmesidir. Bu da Tudor'a olan güveninin kaybolduğunu gösteriyor.

AHMET ÇAKAR: Görünen o ki G.Saray, Tudor ile arzuladığı hedefe koşamayacak. Beklemek bazen fayda bazen de zarar getirir ama aslında perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Tudorlu G.Saray, kadro kalitesi ve gücü olarak kendisi kadar veya gücüne yakın hiçbir takımı yenemedi. Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzon ve Başakşehir gibi ciddi maçlardan sadece bir puan aldı ve futbol adına ortaya hiçbir şey koyamadı. Başakşehir mağlubiyeti bir hezimetti ama Beşiktaş maçında forvetlerin biraz şansı olsa G.Saray o maçı en az 5-6 farkla kaybeder ve tarihine sportif bir kara leke olarak geçerdi. Dursun Özbek, sezon başı büyük risk aldı. G.Saray'ın tek şansı şampiyon olmak. Şampiyon olamadıklarında hem ciddi bir imaj kaybedecekler hem de ekonomik olarak büyük sıkıntıya düşecekler. Zaten camianın Dursun Özbek'e fazla bir sempatisi olduğunu düşünmüyoruz. Taraftarın da öyle. Bir de şampiyonluk kaçarsa hem Özbek'i hem de G.Saray'ı kötü günler bekler. Tek kurtuluş Terim'dir demek de doğru değil. Terim hoca olduğunda G.Saray'ın şampiyon olacağı kesin mi? Tabii ki hayır. Ama Tudor gönderilip de Terim getirilmezse ve şampiyonluk kaçarsa bütün faturayı hem de en ağır şekilde Dursun Başkan ve yönetimi öder.

MURAT ÖZBOSTAN: Galatasaray yönetimi net bir karar verecek. Dün yine Başkan Dursun Özbek, "Teknik direktör değişikliği gündemimizde yok. Hatalar olabilir" dedi. Bu iş adeta papatya falına döndü. Böyle bir anlayış Galatasaray kulübüne zarar verir. Sürekli tartışılan bir hoca var. Bir maç iyi, bir maç kötü. Sonuçta gidecek mi, kalacak mı? Hep aynı şeyler konuşuluyor. O zaman başkan çıkıp, şunu demeliydi; "Ne olursa olsun, sezon sonuna kadar Tudor ile devam edeceğiz." Bunu diyemediğine göre her maçına yine bıçak sırtında çıkar Tudor.
İSKENDER GÜNEN: Gelinen noktanın sezon başından beri ayak sesleri vardı. Galatasaray'ın farklı kazandığı maçlarda bile skoru bir kenara bıraktığımızda, rakiplere verilen gol pozisyonları öne çıktı. Ve bir başka gerçek ise herkesin bildiği gibi sezon başı takımların form durumları… Sezona Galatasaray diğer rakiplerine göre daha hazır olarak girdi. Karşılaştığı takımlar istenilen düzeyde olmadığı için de gereken puanları rahatlıkla aldı. Ta ki Trabzonspor maçına kadar. Trabzon'da bırakılan üç puandan sonra Fenerbahçe ile kendi sahasında beraberlik ve ardından Başakşehir ve Beşiktaş maçlarında alınan farklı mağlubiyetler…

BİZE ULAŞIN