Varsa yoksa Mayıs!

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, 53 dakika süren toplantı boyunca tek bir tarihe vurgu yaptı

Varsa yoksa Mayıs!
Mayıs, Galatasaray için çok kritik bir tarih. Tek amacım Mayıs 2018'e başarıyla gitmek... 2018'deki bir başarısızlık, Galatasaray için kötü bir gelecek hazırlar

Galatasaray yönetimleri ister bir gün kalsın, ister beş sene, teknik direktörü bu yönetim seçer, yeni yönetim devralır. Genel kurulun emanetini taşıyoruz

1.5 aydan bu yana Fatih Terim etrafında devamlı bir tartışma sürüyor. Sevgili Fatih'e bu durumun zarar verdiğini düşünüyorum. Biz en iyi kararı veririz

Galatasaray'da teknik direktör İgor Tudor'un görevine son verildiği açıklamasıyla birlikte olağanüstü seçim kararının da alınması gözleri başkan Dursun Özbek'in dünkü basın toplantısına çevirmişti. Özellikle yeni teknik adam ve seçim süreciyle alakalı merak edilenleri basın mensuplarının sorduğu toplantıda ise net yanıtlar çıkmadı. Özellikle taraftarların sosyal medyada tepki gösterdiği basın toplantısında öne çıkan vurgu, Mayıs 2018'de gelecek bir başarısızlığın kulübü zor duruma sokabileceği oldu. İşte Özbek'in açıklamaları:

GENEL KURULA İHTİYAÇ VARDI
"Galatasaray'a yapılması gereken neyse en iyisini yapacağız. Daha güçlü, daha azimli kararlar alacağız. Mayıs 2018, Galatasaray için çok kritik bir tarih. Tek amacım Mayıs 2018'i başarıyla bitirmek... 2018'deki bir başarısızlık Galatasaray için kötü bir gelecek hazırlar. Galatasaray yönetimi olarak olağanüstü genel kurul ihtiyacını hissettiğimiz için bunu yapma kararı aldık. Hem şampiyonluk yolculuğundaki hem de Sportif A.Ş.'deki yükümlülüklerimizi yerine getirmemiz gerekiyor."

TEKNİK DİREKTÖRÜ BİZ SEÇERİZ
"Teknik direktörlük için şu ana kadar kimseyle görüşmedik. Galatasaray Yönetim Kurulu, görevinin başındadır. Kulüp için en iyisini yapacağımızdan kimsenin endişesi olmasın. Yönetimlerde süreklilik esastır. Biz göreve geldiğimizde geçmiş yönetimden gelen futbolcular ve hocalar yok muydu? 20 Ocak'a kadar ne gerekiyorsa, biz bunu yapmak zorundayız. Galatasaray yönetimleri ister bir gün kalsın, ister beş sene, üzerlerinde mesuliyetleri vardır ve genel kurulun emanetini taşırlar."

SÜREÇ TERİM'İ YIPRATIYOR!..
"Fatih Terim, benim de çok sevdiğim, Galatasaray'a muhteşem hizmetler vermiş bir isim. Bunda hiç tereddüt yok. Dolayısıyla bu periyotta, 1.5 aydan bu yana Fatih Terim etrafında devamlı bir tartışma sürüyor. Sevgili Fatih'e bu durumun zarar verdiğini düşünüyorum. Neden Galatasaray'ın sembol bir ismini yıpratmaya çalışıyoruz. Yönetim kurulu en iyi tercihi yapacaktır."

ENKAZ EDEBİYATI YAPMAYIN!
"Galatasaray başkanlığına ve yönetim kuruluna hazırlanan kişiler ne kadar sürede hazırlanıyor? Galatasaray gibi bir kulübe hizmet etmek istiyorsanız, seneler evvelden çalışmalara başlamalısınız. Galatasaray başkanlığı, günlük karar verilen bir husus değildir. Bu makam için seneler önceden hazırlanmaya başlanır. Ağustos'ta imzalar toplandı. O günden bu yana yönetimin değişmesi için söylemler var. Bu sürede insanlar projelerini hazırlamazsa, ne kadar sürede hazırlayacak?"

TARAFTAR: HİÇBİR ŞEY ANLAMADIK!
Başkan Dursun Özbek'in 53 dakika süren basın toplantısı, Galatasaray taraftarlarını tatmin etmedi. Sosyal medyada yapılan eleştirilerde taraftarlar, Özbek'in top çevirdiğini ve sorulara kaçamak yanıt verdiğini vurguladı. Öne çıkan bazı mesajlar şöyle:
Özbek'in favori 3 cevabı: Güzel soru, hakikaten güzel soru, evet güzel soru.
Konuşmadan anladığım tek şey: 2018 Mayıs Galatasaray için çok önemli. Eee, başka?
Bu toplantıdan çıkan tek sonuç: Fatih Terim gelmeyecek.

Özdoğan: Bu baskın seçimdir
1- Dursun Özbek'in olağanüstü genel kurul kararı aldıklarını duyurmasının ardından, kulüp eski başkan adayı Prof. Dr. Ahmet Özdoğan'dan tepki geldi. 2015 yılı mayıs ayında yapılan son seçimli genel kurulda başkan adayı olan Ahmet Özdoğan, "Bu karar sonrası insanlar, 'Bu bir baskın seçim gibi oldu.' diye konuşuyorlar. Gibi ifadesi fazla. Bunun adı baskın bir seçimdir. Futbol takımımızın iddiasının devam ettiği bir dönemde bu seçime gitmek, olası bir başarısızlığa da neden olabilir. Bana göre; seçim kararı çok yanlış" dedi.

Kıran: Seçimde ben adayım
2- 13 Ocak 2018 tarihinde yeterli çoğunluğun sağlanmaması halindeyse 20 Ocak 2018'de olağanüstü seçimli genel kurul toplantısı düzenlenecek sarı-kırmızılı kulüpte Dursun Özbek'in ilk rakibi belli oldu. Galatasaray'ın eski ikinci başkanlarından Turgay Kıran, alınan olağanüstü seçim kararının ardından Galatasaray başkanlık adaylığında her zaman var olduğunu açıkladı. Kıran, "Benim mücadelem Galatasaray'da demokrasinin işleyişli olması, bu başkanlık adaylığında her zaman var olmamdır" ifadelerini kullandı.

Kozak: Rahatsız oldum
3- Galatasaray Kulübü Divan Kurulu Üyesi Hayrettin Kozak, ani bir şekilde alınan seçim kararını yadırgadığını aktardı. Kozak, "Fevkalade rahatsız oldum. Galatasaray'la ilgili çok önemli konuların tartışıldığı ortamda, son derece sürpriz bir kararla, oldukça sınırlı bir süre içerisinde seçime gidilmesi akıl alır gibi değil. Ciddiyetle bağdaşır tarafı yok. Siz milyonlara hitap ediyorsunuz" değerlendirmesinde bulundu.

Özbek ve ekibi istifa etti
Başkan Dursun Özbek ve yöneticiler, ıslak imzaları ile istifalarını verdi ve görevlerinden ayrıldı. Galatasaray yönetimi, kulüp tüzüğünün 28. maddesinin 1. kısmında yazan "Yönetim Kurulu kararı" doğrultusunda 20 Ocak için Olağanüstü Seçimli Genel Kurul kararı aldı.
BİZE ULAŞIN