Yabancı hoca olmaz

Sabah Spor yazarları, Serbest Kürsü'de haftanın önemli gelişmelerini masaya yatırdı.

Yabancı hoca olmaz

YABANCI HOCA OLMAZ

MURAT ÖZBOSTAN: Galatasaray'da Tudor'un görevine son verildi. Ardından da sürpriz bir şekilde seçim kararı alındı. Dün başkan Dursun Özbek de basının karşısına çıkarak açıklamalar yaptı. Yaşanan bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

LEVENT TÜZEMEN: G.Saray Başkanı Dursun Özbek'in açıklamaları kimilerini tatmin etmiştir, kimilerini de etmemiştir. Benim de izlediğim toplantıda medya mensuplarının ana hedefi, "Galatasaray'ın yeni hocası kim olacak?" şeklindeydi. Diğer bir soru da "Yeni teknik direktörü siz mi seçeceksiniz yoksa yeni yönetime mi bırakacaksınız?" oldu. Özbek, yeni hocayı kendilerinin seçeceğini söyledi. Ama medya başkandan beklediği "Terim, Galatasaray'ın başında olacak" cevabını alamadı. Etik olarak böyle bir seçim kararı almak doğru mu? Muhalefete göre 10 günlük süre içinde listelerin hazırlanıp divan başkanlığına sunulması zor görünüyor. Ama hatırlatmak isterim, Alp Yalman'ın karşısına başkan adayı olarak çıkarılan Duygun Yarsuvat ve ekibi, 6 saatte liste hazırlamıştı. Anladığım kadarıyla Riva-Florya projelerini başlatan ve "Bunlar benim projelerim" diyen Özbek, yeni yapılacak tesisler ve izinleri alınan salon inşaatlarını bitirmek için 3 yıl daha görev yapmak istiyor. Sorun sadece seçimin süresinde. Çünkü tüzük, "Seçimler mayısta yapılır" diyor. Yine tüzük, "Başkan düşer ve mayısta yapılacak seçimlere 6 aydan az bir süre varsa yeni gelecek yönetim 3 yıllık görev yapar" diyor. Ocak'taki seçim başkan ve yönetiminin kararı. Buna mutlaka itirazlar olacaktır. Çünkü muhalefet Ocak'ta iş başına gelecek Özbek'in Mayıs'ta seçime gitmesi gerektiğini söylüyor. Yani Ocak ayı Galatasaray'da ciddi bir hareketliliğe sahne olacak. Bence takımın başına yabancı bir teknik direktör getirilmemeli. Şampiyonluğa oynayan takımların hocaları yerli. Bana göre de Galatasaray yönetimi, şampiyonlukların hocası Fatih Terim'i ikna etmeli.

GÜRCAN BİLGİÇ: G.Saray'daki gelişmeler çok ikna edici değil. Bir taraftan yeni teknik direktör arayışına giriyorlar ama bugüne kadar seçtiklerinin hiçbiri istenen başarıyı sağlamadı. Yani doğru isme gitmeyi bilmiyorlar. Teknik direktör tercihlerinde değerlendirme problemleri var. Bu kadar bilinmezlik içinde Dursun Özbek, kongrenin karşısına çıkıp insanları kendisine nasıl inandıracak, merak ediyorum. Dünkü basın toplantısında da net olmayan açıklamalar yaptı. Başaramamış bir başkan olarak bundan sonra daha iyisini yapacağına kongreyi nasıl ikna edecek?

ÖMER ÜRÜNDÜL: Tudor, medyanın büyük çoğunluğu tarafından sürekli itibarsızlaştırıldığı için her maça büyük stres altında çıktı. Bunun bir numaralı nedeni, yönetimin, medya ve taraftar baskısından dolayı Tudor'un arkasında eğreti durmasıydı. Bunu hisseden futbolcular da işi koyuvermişlerdi. Şu anda birinci planda Türk antrenör düşündüğümüzde Fatih Terim'den başka alternatif ben göremiyorum. Yabancı teknik adam olacaksa tabii ki soru işaretleri oluşacak. Takımı tanımıyor, ülkeyi tanımıyor, rakipleri tanımıyor… En doğru adres Fatih Terim. Özbek'in basın toplantısındaki en önemli konu teknik direktör konusundaki açıklamalarıydı. Bu yönetim tabii ki bir teknik direktörle anlaşacak. Ama asıl problem belki de bu… Çünkü 20 Ocak'ta yapılacak seçimde başka yönetimin kazandığını düşünelim. O zaman ne olacak? Yeni güçlü bir teknik direktör böyle bir durumu kabul eder mi, tam bir soru işareti… Fakat şunu da göz önüne almamız gerek, Özbek her şey 20 Ocak'ta belli olacak dese de bu kadar kısa bir zaman diliminde muhalefetin güçlü bir şekilde hazırlanma şansı son derece az. Özbek, 3 yıllık bir başkanlık istiyor. Kendisi de seçimde net favori olduğunun farkında.

METİN TEKİN: Galatasaray'ın Fatih Terim ile yakaladığı çok önemli başarılar var. Tabii ki bu durumda onun adının gündeme gelmesi çok doğal. Ama Galatasaray'ın birçok seçeneği daha olduğunu unutmayalım. Ben Tudor'un geliş şeklini en baştan beri çok eleştirdim. Yönetimin daha önceki hangi başarısını kriter alarak Hırvat çalıştırıcıyı takımın başına getirdiğini çok sorguladım. Ama sonrasında yarışta iddialı gidişi ve puan tablosundaki yeri nedeniyle Tudor'un gönderilmesinin doğru olmayacağını söyledim. Bu İgor Tudor'un teknik adam anlamında yeterli olduğunu söylediğim anlamına gelmez. Ama sevgili Levent Tüzemen, benim 'kalsın' dememi eleştirdi. Benim tespitim Galatasaray'ın ligdeki durumu ile ilgili yorumumdu. Ancak şunu özellikle belirtmek isterim ki, belki de teknik adamlıktan gelmemden dolayı, benim bir teknik adam için yaptığım eleştirimde 'bilgisiz, çapsız' gibi tanımlamalar hiçbir zaman olmayacaktır.

BİZE ULAŞIN