Var artık bizimle

MHK Kış Semineri’nde konuşan TFF Başkanı Demirören, “VAR sisteminin oturması zaman alacak. Dört maddede müdahil olacak diyoruz ama bu Türkiye’de 14’e çıkar. O zaman da futbol biter. Bunun için medyanın da sisteme desteği şart” dedi

Var artık bizimle
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, MHK Kış Semineri'nde Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi ile ilgili konuştu. Demirören, "Dört maddede VAR müdahil olacak diyoruz ama bu Türkiye'de 14 maddeye çıkar, çıkınca da futbol biter. Sayın Bakanımız başta olmak üzere medya mensuplarından da destek bekliyorum. Kulüpler Birliği ile planımız, gelecek sezon VAR uygulamasını başlatmak. Şunu kabul etmeliyiz ki, bilgisayarın hata yaptığı ortamda VAR'ın da sorunları kesin olacak. Sistemin oturması zaman alacak" dedi.

MİNİMUM HATA, MAKSİMUM KATKI
Hakemlerden güvenlerini sarsacak hatalar yapmamalarını isteyen Demirören, "Dünya Baskı Ligi şampiyonu bir ülkede görev yapacaksınız. Beklentimiz minimum hata, maksimum futbola katkı. Bunun için de VAR uygulamamıza hız verdik. Hakem kadromuzda tecrübeli ağabeyleriniz ve genç bir jenerasyonumuz var. İlk yarıda eleştiriler alsalar da yıldızı yükselen genç hakemlerimiz oldu. Bu doğru yolda olduğumuzun göstergesi. İnanıyorum ki profesyonel hakemlik projemiz, Türk hakemliğini daha az tartışılır hale getirecektir" diye konuştu.FUTBOLU BERBAT ETMEK İSTEMİYORUZ
Seminerde konuşan isimlerden biri de MHK Danışmanı Roberto Rosetti idi. Rosetti, VAR sistemi hakkında, "Bu futbol için bir projedir, hakemler için değildir. Asıl hedef futbolda adalettir. 20 saniyede bir pozisyon incelenemez. Bu proje sadece bariz hatalarda hakeme yardım etmek için vardır. Futbolu berbat etmek istemiyoruz ancak 'skandal' diyebileceğimiz hakem hatalarının önüne de geçmek istiyoruz" dedi.33 HAKEME FİFA KOKARTI
MHK Kış Semineri'nde, 33 hakeme 2018 yılında taşıyacakları FIFA kokartları törenle takıldı. FIFA hakemlerine Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, FIFA yardımcı hakemlerine TFF Başkanı Yıldırım Demirören, kadın FIFA hakemlerine Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Dursun Özbek, diğer hakemlere ise protokol üyeleri kokartlarını taktı. FIFA kokartı takılan Süper Lig hakemleri şunlar: Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Alper Ulusoy, Halil Umut Meler.

KUPADA YARI FİNAL VE FİNALDE VAR
mhk Başkanı Yusuf Namoğlu, Video Yardımcı Hakem'in (VAR) Ziraat Türkiye Kupası'nda yarı final ve final maçlarında deneneceğini söyledi. Namoğlu, "Şu ana kadar 28 maçta çevrim dışı olarak denedik. Sezon biterken çalışmaları tamamlayacağız ve kupada final ve yarı finalde uygulamayı çevrim içi olarak deneyip seneye hazır diyebileceğiz" diye konuştu.

ÖZBEK: TEREDDÜTLERİMİZ VAR
Kulüpler Birliği Vakfı ve Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, VAR sisteminden oyunun hızının kesilmesi konusunda tereddütleri olduğunu söyledi. Özbek, "Sahada iki aktör vardı, hakem ve oyuncular. Şimdi üçüncü bir aktör geldi. Bir video sistemi. Çok enteresan gelişmeler olabilir. Yeni bir düzen, yeni bir sistem, gelecek sezon uygulamaya geçeceği için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

HATALAR FUTBOLUN DOĞASINDA VAR
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, "Ligin ilk yarısı çekişmeli ve tartışmalı geçti. İkinci yarı daha çetin geçeceğe benziyor. Ben hakemlerimize inanıyorum. Futbol hatasız bir oyun değil. Dolayısıyla VAR sistemi mükemmel gibi görünüyor. Ama hatalar futbolun doğasında var. Bunu hiç bir zaman unutmamak lazım" dedi.
BİZE ULAŞIN