Bana da sabredin

“Milli Takım’da sistemi kurmak için zamana ihtiyaç var. Terim’in G.Saray’a UEFA Kupası’nı kazandırması tam 5 yıl sürdü. Bana da zaman verin.”

Bana da sabredin
Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği ve Futbol Federasyonu'nun işbirliğiyle Antalya'da düzenlenen Uluslararası Pro- Lisans Antrenör Gelişim Semineri, futbol ailesini buluşturdu. Seminerde "Milli Takım ve Gelecek" konulu bir konuşma yapan A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu ilginç açıklamalar yaptı:
Son yıllarda kulüplerin ciddi yatırımları ve üst düzey transferlerle Süper Lig'in teknik seviyesi yükseldi. Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ndeki başarısı bu sayede oldu. Bu sezon seyir düzeyi yüksek birçok maç izledik. Seyirci ortalaması yüzde 44 arttı. TV yayınlarıyla Süper Lig, Avrupa'da geniş kitlelere ulaştı.

Türk futbolunun geleceğini teşkil eden gençlerin teşvik edilmesi konusunda aynı heves yok. Takımlarımızın büyük kısmı uzun dönemli bir transfer stratejisi izlemiyor. Hocaların sıklıkla değişmesi, futbolcu sirkülasyonunun hızlanması oyun kalitesini düşürüyor.
Genç futbolculara eğilmek veya altyapı tesislerinin iyileştirilmesi için kaynak ayırmak uzun vadede ciddi katkılar sağlayacak. Teknik direktörlerden genç Türk futbolcuları teşvik etmeleri konusunda açıkça yardım istiyorum.
Kadroda Türk Milli Takımı için oynama uygunluğu bulunan en az 1 adet 21 yaş altı futbolcu oynatma zorunluluğu olmalı. Romanya'da benzeri olan bu kuraldan çok fayda sağlanmıştı.
Everton'a transfer olan Cenk Tosun diğer genç Türk oyuncular için bir ilham kaynağı olacaktır.
Milli Takım'da istediğimiz sistemi kurmak için zamana ihtiyacımız var. Fatih Terim'in Galatasaray'a UEFA Kupası'nı kazandırması tam 5 yıl sürdü. Benim de bu kadar bir süreye ihtiyacım var. Bu sizlerin gayretleriyle olabilir. Çok iyi bir genç jenerasyona sahibiz. Onları kaliteli futbolcular olacağına ikna etmelisiniz.
BİZE ULAŞIN