Yeni başkan Mustafa Cengiz

Sarı-kırmızılı kulübün 37. başkanı Mustafa Cengiz oldu. 18 sandık sonunda 1703 oy alan Cengiz, 1623 oy alan Özbek’e ağır bir yenilgi yaşattı. Yeni başkan Mayıs ayında tekrar seçime gideceklerini açıklayıp, “Fatih Terim’le devam edeceğiz” dedi

Yeni başkan Mustafa Cengiz
Galatasaray'da tarihi anlara sahne olan seçimde Başkan Dursun Özbek, kendi istediği erken seçimde 1623 oy alarak başkanlığa veda etti. Özbek'in karşısına çıkan tek aday olan Mustafa Cengiz, ilk 6 sandıkta geride olmasına karşın 1703 oy alarak Galatasaray'ın 37. Başkanı seçildi. Cengiz yaptığı ilk açıklamada Mayıs ayında seçimi tekrarlama sözünü tutacağını ifade ederken, "Sözümüzü tutacağız ama 3 ay için gelmedik, 33 ay için, 33 yıl için geldik... Ömrümüz boyunca Galatasaray'a hizmet edeceğiz" dedi.

G.SARAY'DA BİR İLK YAŞANDI
Son sandıktan önce kaybedeceğini anlayan Özbek, Cengiz'i tebrik edip salondan ayrılırken, resmi sonuçların açıklanmasından sonra yeni başkan kürsüye çıktı. Cengiz yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Galatasaray camiası her şeyin en güzelini hak ediyor. Her şeyin hayırlısı. Bu bir hizmet yarışı... Sadece hizmet arzum beni buraya getirdi. Siz neyseniz ben de oyum. Sanırım ilk defa başkanın girdiği bir seçimde diğer aday kazandı. İlk defa 5 sandık sonra geriden gelen bir aday kazandı. Bir çığır açtınız."

FATİH HOCAM NE İSTERSE...
Transfer konusuna da değinen Mustafa Cengiz, "Fatih hocanın istekleri çok önemli... Eksiklerimiz varsa, G.Saray'ın olanakları kapsamında yerine getirilecektir. Fatih Terim çağırırsa seve seve Kayseri'ye maça giderim. Ama hocamızın, 'Takımın sana ihtiyacı var başkan' demesi lazım. Futbolun patronu Fatih Terim'dir" şeklinde konuştu.

HİÇ YÖNETİCİLİK YAPMADI
Galatasaray Başkanlığı'na seçilen Mustafa Cengiz, kulüpte Tüzük Tadil Komisyonu üyesi olarak görev yapmıştır. Tüzüğün bugünkü koşullara uyumu konusunda Galatasaray Divanı tarafından görevlendirilen Cengiz, ileri seviye İngilizce, Fransızca ve Arapça biliyor. Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğan Mustafa Cengiz, üniversitede Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Henüz 28 yaşında TANSA (Tanzim Satışlar) Genel Müdürü olan Cengiz, o dönem kamunun en genç genel müdürü oldu. Ayrıca TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı görevinde bulundu.

İLK İŞ OLARAK SARI KRAVATINI ÇIKARDI
Galatasaray Başkanlığı'na seçilen Mustafa Cengiz, sonucun resmi olarak açıklanması sonrasında ilk iş olarak kongredeki oy rengi olan sarı renkteki kravatını çıkardı. Daha önce hazırlanan sarı-kırmızı renkteki kravatı getirilen Cengiz bunu boynuna takarak birlik mesajını verdi.

ÖZBEK TEBRİK EDİP AYRILDI
Galatasaray Kulübü'nü, 'Yönetimimi yenilemek istiyorum' diyerek olağanüstü kongreye götüren Dursun Özbek beklemediği bir sonuç yaşadı. Son sandık olan 18'inci sandığın sonucunu beklemeden Mustafa Cengiz'in yanına giden Özbek rakibine sarılarak centilmence tebrik ettikten sonra Galatasaray Lisesi'nden ayrıldı.

KULÜPLER BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI BİTTİ
G.Saray'da Dursun Özbek yenildiği seçim sonrası bir koltuğu daha kaybetti. Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ sonrası Kulüpler Birliği Başkanlığı'na seçilen Dursun Özbek'in bu görevi de sona erdi. Kulüpler Birliği Başkanvekilleri Mehmet Sepil (Göztepe Başkanı) ve Şekip Mosturoğlu (F.Bahçe yöneticisi) bu görevi seçime kadar sürdürecek.

İŞTE YENİ YÖNETİM
Celal Açar: 1939 İstanbul doğumlu. G.Saray Lisesi mezunu. 23 yıl Sicil Kurulu Başkanlığı, 2 yıl Disiplin Kurulu Başkanlığı yaptı.
Ahmet Şenkal: 1948 Konya doğumlu. G.Saray Lisesi mezunu. Galatasaray Kürek Takımı'nda 15 yıl spor yaptı.
Acar Baltaş: 1947 İstanbul doğumlu. İstanbul Erkek Lisesi'ni ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü'nü bitirdi.
Nejat Güney: 1948 İstanbul doğumlu. G.Saray Lisesi ve Çapa Tıp Fakültesi mezunu.
Okan Böke: 1965 İstanbul doğumlu. Texas A&M Üniversitesi'nde lisans ve master yapan Böke, bankacılığa 1991'de New York'ta başladı.
Adil Araboğlu: 1953 Samsun doğumlu. Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. İş adamı.
Emre Erdoğan: 1971 Bursa doğumlu. G.Saray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdi.
Cenk Soyer: 1964 İstanbul doğumlu. San Diego National Ün. İşletme Bölümü mezunu.
H.Hüseyin Toprak: 1962 Sivas doğumlu. İstanbul Ün. Hukuk mezunu. Serbest avukat...
A.Ünal Çeviköz: 1952 İstanbul doğumlu. Boğaziçi mezunu. Türkiye'nin Bakü, Bağdat ve Londra'da Büyükelçisi olarak görev yaptı. Ye dek üyele r: Mahmut Recevik, M.Ömer Cansever, Dinç Üner, Erol Özmandıracı, Arif BadurYENİ YÖNETİMİ NELER BEKLİYOR?
Futbol takımının yarın 5 milyon Dolar ödemesi var.
Mayıs sonuna kadar kulüp kasasından çıkması gereken para 30 milyon Dolar.
Basketbol da transfer yasağının kalkması için eski basketbolcu Russ Smith'e olan 265 bin Dolar borç kapatılmak zorunda.
14 Şubat'ta Türk Telekom Stadı içinde yer alan kulüp müzesi açılacak.
16 Şubat'ta Sportif AŞ'nin ikinci çeyrek mali tablosu açıklanacak ve UEFA ile FFP görüşmesi yapılacak.
Riva-Florya projesi kapsamında Florya Şubat ayında ihaleye çıkacak.
Riva-Florya projesinden ikinci kez para gelecek.
Ruhsatı alınan kapalı basketbol salonu, Mecidiyeköy'de iki senedir bekletilen Ali Sami Yen Oteli, Beyoğlu'nda yer alan Hasnun Galip'teki eski kulüp binası ve Florya'dan Kemerburgaz'a taşınması planlanan yeni tesisin kaderini Mustafa Cengiz başkanlığındaki yeni yönetim çizecek.

YENİDEN BULUŞTULAR
Başkanlığa seçilen Mustafa Cengiz, Abdurrahim Albayrak ile Burak Elmas'ı, Galatasaray Sportif AŞ'de göreve getireceğini söyledi. Albayrak da sosyal medya hesabından, "Biz Galatasaraylılar her zaman buradayız ve göreve hazırız" dedi. Albayrak ile Terim, 2011-2012'deki şampiyonlukta birlikte çalışmıştı. Bu arada Fatih Terim'in yeniden ekibine dahil ettiği Taffarel de görevine başladı.
BİZE ULAŞIN