Ligler için tarih verilemez

“Önümüzdeki 2-3 hafta bu virüsün yayılma hızı için belirleyici olacak. Ancak o zaman ligler ne zaman başların cevabı aranabilir”

Ligler için tarih verilemez
Pazartesi 23.03.2020
Güncelleme: Pazartesi 23.03.2020
ABONE OL
"Sporcu hastalığı sadece ateş ve öksürükle geçirmişse bir şey olmaz. Ama akciğerde bir iz bırakırsa meslek hayatı bundan etkilenebilir"

BİLİM Kurulu Üyesi Profesör Doktor Ateş Kara, Koronavirüs konusunda sporcular özelinde dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. İşte tüm merak edilenleriyle ders niteliğindeki o açıklamalar: LİGLER ertelendi ama antrenmanlar hep birlikte aynı ortamda devam edecekse olmaz… Sosyal mesafe önemli. Soyunma odasında da bu kurala uyulmalı. Oyuncular arasında en az 1 metre mesafe olmalı, herkesin duşu ayrı olmalı.

BU HASTALIK HERKESTE BÜYÜK HASAR BIRAKMAZ
ATEŞ ve öksürükle hastalık atlatılmışsa bir şey olmaz. Hastaneye yattı, tedavi görecek kadar akciğerde bulgusu varsa iz bırakma ihtimali var. Oksijen ve yemek konusunda makinayla destekleniyorsa uzun süre akciğerde iz kalabilir. Bazı organlar kendini yenileyebilir. Kemik kırılsa bile kendini yeniler, eski haline gelir. Ama akciğer böyle değil. SPORCULAR o kadar koşarlarken akciğer kapasitesi normal bir insanda 20'ye ihtiyaç duyulursa onlar 40'a ihtiyaç duyar. Bu hastalığı geçiren oyuncu için normal hayatında sorun olmaz ama spor hayatlarında sorun olabilir. 'Biz genciz, bir şey olmaz' diye düşünmesinler.

ATALANTA-VALENCİA MAÇI ÖLÜMÜ TETİKLEDİ
LİGLER ne zaman başlar sorusunu tartışmak için erken… Benim düşüncem önümüzdeki 2-3 hafta belirleyici olacak. Ondan sonra ligler ne zaman başların cevabı da bulunabilir.
İTALYA'DA oynanan Atalanta-Valencia Şampiyonlar Ligi maçı bu hastalık döneminde büyük sıkıntı oldu. İtalya'ya bakınca en çok ölüm oranının maçın oynandığı bölgede yaşandığını görüyoruz. Çünkü neden; hem maç için birçok insan bir araya geldi hem de maçtan sonra sokaklarda kutlamalar sürdü. Böylece virüs taşıyanlarla taşımayanlar buluştu ve hastalığın hızla yayılmasına neden oldu.
BİR teknik direktör ya da sporcu yurt dışına ister özel uçakla isterse kimseye temas etmeden gitsin dönüşünde 14 gün karantina şart.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ
EVDE kalmaya devam… Yürüyüş yapılacaksa kimsenin olmadığı saatler olmalı. '2-3 kişi bir araya gelelim, yürürken de sohbet edelim' olmasın.
ELIMIZI yıkıyoruz, kolonya da kullanıyoruz ama insanlarla aramıza koyacağımız mesafe şart. ÖNCE su ve sabun. Sonrası kolonya ve dezenfektan. Elimi sıcak suya soktum çıktım yok öyle bir şey. Mikrobun ölmesi için zaten 60 derece olması ve 30 dakika yıkaman gerek. 20 saniye su ve sabunla yıkamalıyız. Sıcaklık fazla olursa derideki boşluklar daha çok açılır. O zaman da bakteriler oradan içeri girer. En ideali musluk suyu sıcaklığı.
KREM mikrobu tutar. Toplu alanlara girildiğinde dışarı çıkıldığında krem sürmeyin. Evdeyken sürün. EL yıkamada da aşırıya kaçmayalım... Dezanfektanlar çok kullanılırsa tehlikeli de olabilir.
HASTA olan kişilerin maske takması lazım. İlla ki test sonuçlarının pozitif çıkmasına gerek yok. Hasta olma ihtimali olan vatandaşlarımız başkasına bulaştırmamak için maske takmalı.