Kendi 11'ini yap hocam

Hollanda'ya 2-0 kaybettiğimiz maçta Abdullah Avcı'nın Selçuk ve Gökhan'ı 11'de başlatmayıp oyuna da almaması şaşkınlık yarattı. Otoriteler, özellikle bu iki tercih için sert eleştirilerde bulundu. Milli Takım'ın hocası, tercihleri için "Taktiksel" demekle yetindi. Yazarımız Levent Tüzemen "Avcı, etki altında kalmadan karar vermeli. Başarısızlıkta bedeli kendi ödeyecek" çağrısında bulundu

Hollanda maçı öncesi 11'ler kesinleştiğinde sadece basın tribününde Türk gazeteciler arasında değil, protokolde TFF yöneticileri ve misafirleri arasında da şaşkınlık yaşandı. Herkes "Selçuk ve Gökhan niye yok?" diye birbirine soruyordu. Selçuk'un devre arası girmemesi, Emre çıkarken de Nuri'nin tercih edilmesi şaşkınlığı iyice arttırdı. Abdullah Avcı'nın yardımcısı Okan Buruk ve Emre Belözoğlu ile geniş bir hukuku var. Kadro seçiminde bu ikiliye danışarak karar verdiğini düşünüyorum. Bu tercihlerin altında Fenerbahçe'den gönderilen ve Atletico Madrid'de kadroya giremeyen Emre'yi Milli Takım'da ön plana çıkarma düşüncesi yatıyor olabilir. Emre; zeki, yaratıcı, lider kimlikli bir oyuncu ama ikinci yarıda oyunda olmamalı, yerine Selçuk İnan görev yapmalıydı. Gökhan Gönül ilk kez hazırdı ama nedense ilk 11'e alınmadı! Galatasaray'da sağ bek oynamayan Hamit Altıntop, Gökhan'ın yerine yerine tercih edildi ve maç boyu Tunay Torun'dan yeterince yardım almadığı için başarılı olamadı. Selçuk İnan'ın oynatılmaması hocanın kendi kararı mı yoksa bir baskı sonucu mu? Selçuk oynasa Arda Turan daha verimli olurdu. Arda etkili ama Atletico'daki gibi coşkulu ve istekli değildi, yüzünde mutsuzluk vardı. Abdulah Avcı kararlarını kendi vermeli, baskı altında kalmamalı. Çünkü başarısızlıkta bedelini başkaları değil, bizzat kendisi öder.

KİMSE 'İNAN'DIRICI SEBEP BULAMADI
Ahmet Çakar (Sabah)
"Avcı, bugünkü aklı olsa Selçuk'la başlardı. Orta alandaki organizasyon bozukluğu ve topa sahip olamamamızın en önemli nedeni Selçuk'suzluktu."

Ali Ece (Akşam)
"Emre çıkarken bu sezon Liverpool'da 67 dakika oynayan Nuri yerine 360 dakikalık başarılı kulüp performansıyla Selçuk düşünülemez miydi?"

Erman Toroğlu (Hürriyet)
Milli Takım'da eldeki en iyi oyuncularla oynarsın. Türkiye'nin en iyi orta sahası Selçuk... Avcı, iyi çocuk hoş çocuk ama ileride kendisine 'boş çocuk' dedirtmesin."

Gürcan Bilgiç (Sabah)
"Selçuk İnan kulübede. Onunla birlikte futbol adına tüm birikimlerimiz de orada. Böyle bir oyuncu, böyle bir orta saha aklını yanında tuttu Abdullah Avcı..."

İlker Yağcıoğlu (Takvim)
"Abdullah Avcı'nın Selçuk İnan ile problemi ne, anlamış değilim. Selçuk bu takımın vazgeçilmezi olmalı."

Rıdvan Dilmen (NTV)
Bu kadroda kaleciyi oynatmam Selçuk'u oynatırım. Gelecek için kaygılıyım.

Uğur Meleke (Milliyet)
Dünyada (uzaylı İspanyollar hariç) Gökhan'la Selçuk'un dakika alamayacağı tek milli takım bizimkidir herhalde!

Ziya Şengül (Star)
"Selçuk İnan yoksa sen niye varsın, Abdullah Avcı? Aykut Kocaman-Alex sürtüşmesi nasıl tartışmalı bir gündem yarattıysa, sen de aynısını yaptın!"

BİZE ULAŞIN