'Ben buradaysam iyiye gidiyordur'

1997 ile 2008 arası Avrupa'nın en popüler teknik direktörlerinden biri olan Hector Cuper, Mallorca, Parma, Inter, Real Betis ve Valencia gibi üst düzey takımlarda görev yaptı. Sonrasındaki Gürcistan, Parma ve Aris maceraları çok iyi geçmedi. Ve Ordu'da soluğu alan Cuper, geçen sezon Süper Lig'e çıkan Karadeniz ekibinde başarılı işlere imza attı, bu sezon da takımını ikinci sıraya taşıdı. Galatasaray galibiyetiyle de hem Orduspor hem de Cuper adını bir kez daha gündeme taşıdı. Arjantinli teknik adamla Türk futbolunu, Ordu'yu, Orduspor'u, Fatih Terim'i ve bir çok konuyu konuştuk..

Türkiye 5 ya da 6. sırada
Türkiye'de futbolun seviyesi nasıl? Yazılıp çizildiği gibi dibe mi vurduk?
Ben Türkiye'deysem, Türk futbolu iyiye gidiyor demektir. Dipte değildir yani. Avrupa'da hatta dünyada Türk futbolunu 5. ya da 6. sıraya koyabilirim. İspanya'da Barcelona ve Real Madrid'i, Türkiye'de ise 4 büyükler diye tabir edilen takımları bir kenara alın, Süper Lig'deki takımlar, La Liga'daki takımlar ile çok rahat mücadele edebilecek güçteler. Avrupa'da İspanya, İngiltere ve İtalya liglerini ilk üç olarak düşünürsek, Türkiye'yi 5. ya da 6.'lığa koyabiliriz.

Teklif gelirse ne olacak?
Türkiye'nin kaybettiği Romanya maçı için ne düşünüyorsunuz?
Bu bir kazadır. Hasar tespiti yapıp, diğer maça yoğunlaşmak lazım. Aksi bir durum beraberinde başka kazaları da getirir. Sürekli negatif değil, pozitif düşünmek gerekir.
Fenerbahçe, Beşiktaş veya Galatasaray'dan teklif gelse ne yaparsanız?
Şimdi Orduspor'dayım. Sözleşmem sürüyor ve görevime devam ediyorum. Teknik direktör olarak, hiç bir zaman geleceği hesap etmem. Çalışırken 'Ben bir sene sonra nerede olacağım' diye hiçbir zaman düşünmedim. Görev yaptığım yerde her zaman başarıya ulaşmak için çalışırım. Dolayısıyla aklımda Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ya da başka bir takım yok.
Orduspor'da şu ana kadar istediklerinizi yapabildiniz mi?
Hemen hemen... Ama her gün bir şey başarınca daha fazlasını istiyorum. Her zaman takımın gelişmine göre futbolcularımdan daha fazlasını istemeyi sürdüreceğim. Her gün yapabildiklerimizin üzerine birşeyler koyuyoruz, bu da devam edecek.

Sütlacı çok seviyorum
Ordu'da hayat sizin için nasıl gidiyor, mutlu musunuz?
Mutluyum. Her gün işime gidiyorum. Akşamları ise bir restaurantta yemeğimi yedikten sonra evime dönüyorum. İzin günlerinde zaman zaman caddeleri geziyorum. Ordu insanı çok sıcak. Yolda yürürken, insanların o sıcak yaklaşımına her zaman şahit oluyorum. Burada çok mutluyum. Özellikle de sütlacı çok seviyorum.

Fatih Terim'le aramda yarış yok
Medya sizle Fatih Terim'i ezeli rakip gibi gösteriyor. Bu konuda ne diyorsunuz?
Ben Galatasaray'a karşı kazanmış olmaktan dolayı mutluyum, Fatih Terim'e karşı değil. Aramızda bir yarış yok.
Terim'in lakabı 'İmparator', Orduspor tribünleri de sizin için 'İmparator diye bağırdı. Ne diyeceksiniz?
İmparator olmak için daha uzun bir zamanım var. Ancak benim için 'Küçük bir patron' diyebilirsiniz...

BİZE ULAŞIN