Aysal krallığını ilan eder

İki sezondur Ünal Aysal başkanlığında şampiyonluk yaşayan Galatasaray, olağanüstü kongre kararıyla bir anda karıştı. Bu karar nedeniyle çok eleştirilen Ünal Aysal sizce haklı mı?
Ünal Aysal ilk defa başkan seçildiğinde Galatasaray camiası için bir soru işaretiydi. Seçilmek için gruplarda etkili olan bazı isimleri listesine aldı ya da listesine almak zorunda kaldı.
Ama artık Ünal Aysal'ın hiçbir yöneticiye ihtiyacı yok. Daha doğrusu tekrar seçilebilmek için kimsenin grup gücüne ya da oy kuvvetine ihtiyacı yok. Görünen o ki tek başına aday olur ve yeniden başkan seçilir. Şimdi Ünal Aysal haklı olarak kendi yönetimini kendisi yapacak. Bu sefer yararlanabileceği, pürüz çıkartmayacak isimleri listesine yerleştirecek. Bu da çok doğal, çünkü rüzgar Aysal'ın arkasında. Takım üst üste iki sene şampiyon olmuş ve Galatasaray önümüzdeki yıllara da (Sermaye Piyasası Kurulu ile ilgili bir problem çıkmazsa) umutla bakıyor.
Bu kongre Galatasaray'da neleri değiştirir?
Bu kongrede Ünal Aysal krallığını ilan eder. Çok tuhaf, hiç hesapta olmayan isimleri listede görebiliriz.
Ama asıl önemli olan kongre sonrası. Ünal Aysal tarafından gözden çıkarılan ya da aforoz edilen bazı isimler içten içe Ünal Aysal'ın altını oymaya başlarlar. Takım başarılı olduğu sürece fazla büyük problem olmaz ama işler biraz kötü gittiğinde 'Brütüsler' sahne alır ve Aysal'ı devirmeye çalışırlar.
İstifasının cebinde olduğu söylenen Fatih Terim, yeni seçilecek yönetimle yola devam eder mi?
Fatih Terim'in istifasının neden cebinde olduğunu hala anlamış değilim. Avrupa'ya gitmek istiyorsa istifasını cebinde tutmasına falan gerek yok; basar gider. Yok eğer Galatasaray'da hoca olarak kalmayı düşünüyorsa istifası niye cebindedir? Görünen o ki Ünal Aysal tekrar başkan seçilecek. Bir kısım Galatasaraylılar ise Fatih Terim'in istifasını cebinde taşımasını Ali Dürüst, Abdurrahim Albayrak gibi isimlerin yerlerini koruma adına yaptığını söylüyorlar. Ben buna inanmıyorum. Yani Fatih Terim, 'Dürüst ya da Albayrak yoksa ben de yokum' mu diyecek? Böyle şey olmaz.

Arda imza atarsa kimse kızmasın!

Beraber yaptığınız TV programında Sinan Engin, oğlundan F.Bahçe'nin Arda'ya transfer teklif ettiğini öğrendiğini söyledi. Arda Turan F.Bahçe'ye gider mi?
Sinan Engin boş konuşmaz. Oğlu Oğulcan'ın da Arda ile çok yakın arkadaş olduklarını biliyorum. Arda'ya bu teklif yapılmış olabilir ama öğrendiğimiz rakamlar çok uçuk. Arda için yılda net 6-7 milyon Euro neredeyse dünya rekoru. Vergisi çıktıktan sonra Ronaldo bu parayı kazanabiliyor mu bilmiyorum. Böyle bir teklif varsa ve bu teklif uzun süreliyse, Arda imzayı atarsa kimse kızmasın. Türk futbolu nice oyuncular görmüştür "Kefen giyerim rakip takım formasını giymem" diye konuşan. Bunların hepsi palavradır ve dünya gerçekleriyle de alakası yoktur. Yıllar önce büyük Mehmet, sonra Tanju Çolak, sonra Selçuk Yula, sonra Emre Belözoğlu ve unuttuğum diğer bazı isimler. Hepsi öyle bir realiteyle karşı karşıya kaldıklarında yapmaları gerekeni yaptılar. Hayat profesyoneldir ve sonuç olarak sadece oynadığınız takımı değiştiriyorsunuz. Hepsi bu.

Fikret Orman şansını iyi kullanamadı

Serdal Adalı'nın da adaylığını açıklaması sonrası Beşiktaş camiası içerisinde yoğun kulis çalışmaları devam ediyor. Kartal'ın yeni başkanı sizce kim olur?
Bence Serdal Adalı kazanır. Fikret Orman görev yaptığı bir seneyi aşkın bölümde doğrular yapsa da çok önemli yanlışlara da imza attı. "Hesap soracağım; geçmiş yılların envanterini çıkaracağım" dedi. Ortada hiçbir şey yok. Samet Aybaba görevdeyken gizliden gizliye birçok çalışma yaptırdı ve bu işler yavaş yavaş patlıyor. Feda dedi takımı küçültmek istedi ama avukat Levent Erdoğan'a göre sadece borçlar ötelendi. Sayın Fikret Orman kendisine verilen şansı iyi kullanamamıştır.
Fikret Orman, yeniden seçilmesi halinde yabancı hocayla çalışaçağını açıkladı. Bu karar sizce doğru mu?
Bu karar da yanlış. Yabancı gelecek Türkiye'yi, Türk futbolunu, futbolcusunu tanıyacak. Bir bakmışsınız ki devre arası gelmiş. Samet Aybaba ile yolları niye ayırdıklarını hala anlayabilmiş değilim.

F.Bahçe isyan etmekte haklı

G.Saray'la F.Bahçe arasında gerginliğe sebep olan Alper Potuk F.Bahçe'ye ne verir?
Gerek F.Bahçe gerekse G.Saray en az 6-7 tane yerli oyuncuyu kadrolarına monte etmek istiyorlar. Ama bu 6-7 isim sıradan oyuncular olamaz. Direkt oynayacak isimler olmalı. Zira önümüzdeki sezon müsabaka isim listesindeki 18 ismin 12'si yerli olmak zorunda. Yani her halükarda ilk 11'de en az 5 Türk futbolcusuna yer vermek zorundasınız. Dolayısıyla bu 5 futbolca da takımı sırtlayabilecek etkili oyuncular olmalılar. Bence asıl kavga buradan kaynaklanıyor. Hep duyuyoruz; takımlarımıza her gün düzinelerce yabancı oyuncu gidip geliyor. Asıl strateji şu olmalı. Yabancılar kaliteli olacak ama Türk oyuncular da en az onlar kadar olabilmeli ki özellikle ilk 11'de güç farkı olmasın.
F.Bahçe'nin yabancı sınırlamasıyla ilgili yaptığı açıklamayı nasıl yorumluyorsunuz?
Yüzde yüz doğru. Bu tür sınırlamalar akşamdan sabaha olmaz. Böyle sınırlamalar birkaç yıl öncesinden karara bağlanıp tebliğ edilmelidir. Aksi halde çok büyük haksız rekabet ve korkunç zararlar ortayla çıkar. F.Bahçe'nin yabancı sınırlamasındaki şartların aynen kalması hususundaki reaksiyonunu haklı buluyorum.
Sınırlama sizce kaldırılmalı mı?
Sınırlama asla kaldırılmamalıdır. Bu altyapıya ve Milli Takım'a büyük zararlar verir. Zaten FIFA'da önümüzdeki yıllar yabancı bolluğunu ve başıbozukluğunu disipline etmeyi düşünüyor.

Hacıosmanoğlu'nu 3 Temmuz süreci başkan yaptı

Trabzonspor'da İbrahim Hacıosmanoğlu başkan seçildi. Bordo-mavili kulüp için yeni bir süreç başladı diyebilir miyiz?
Kongrede adaylardan İbrahim Hacıosmanoğlu'nun Trabzonspor başkanı olması hem Trabzonspor hem de Türk futbolu için bir kulvar değişikliğidir. Hacıosmanoğlu'nu başkan yapan neden sadece 3 Temmuz sürecidir. Haklarının yendiğini düşünen yüzlerce Trabzonspor kongre üyesi, en sert söylemleri yapan, Futbol Federasyonu ve Fenerbahçe'ye karşı en ağır eleştirilerde bulunan adayı başkan seçti. Hacıosmanoğlu sert biri. Üstelik dilinin de kemiği yok. Şiddet ve illegaliteye geçmeden yapılabilecek tüm mücadelelere saygı duyuyorum. Ama asla şiddet olmamalı.

Federasyon devam etmemeli

TFF ve kurullarının bu sezonki performansı hakkında yorumunuz nedir?
Koskoca bir sıfır.
Geride kalan sezonun genel değerlendirmesini nasıl yaparsınız?
Türk futbolunda at iziyle, it izi karışmış durumda. Federasyon kurullarının ne yaptığı belli değil. Hakemlerimiz başarılı değil. Türk futbolunda takımların federasyona inancı kalmamış. Dolayısıyla federasyonun devam etmesi için hiçbir makul neden bulunmuyor.

Pep Guardiola'nın şanssızlığı...

Son 4 sezonda 3 Şampiyonlar Ligi finali oynayan Bayern Münih için ne diyeceksiniz?
Alman futbolu başını tekrar havaya kaldırdı ve bunu bu sene çok sık gördük. Çok pahalı büyük transferler mi, yoksa altyapıdan yetişmiş oyuncular ve yabancı transferlerle desteklenmiş takımlar mı? Almanlar bunun dersini bu yıl çok iyi verdi.
Guardiola bu takımda ne yaparsa başarılı sayılmalı?
Bu senenin en şanssız hocası Pep Guardiola. Ne yaparsa yapsın bundan daha fazlası olmayacak.
Almanya'nın rekorlu şampiyonu ve Devler Ligi'nin sahibi Bayern Münih'te yapacak hiçbir şey yok.

BİZE ULAŞIN