Sporcu paylaşmayı öğreniyor

2014 yılında sosyal medyada paylaşılanlar, zaman zaman spor medyasının gündemini oluşturdu. Mesaj ve fotoğraflar bazen yardıma, bazen de krize dönüştü

Sporcu paylaşmayı öğreniyor
Her sporcu antrenman kadar iletişim konusunda da dikkatli davranmak zorunda olduğunu 2014 yılında öğrendi. Twitter mesajları futbolcuların ceza almasına neden oldu. Sosyal medya paylaşımlarında patlamaya neden olan etkinliklerin başında Brezilya'daki 2014 Dünya Kupası geliyor. Turnuvada finalden çok Almanya'nın 7 gol attığı ve Brezilya için utanca dönüşen maç konuşuldu. Türkiye'de de sosyal medyada gündeme oturan turnuva, insanların maç izlerken akıllı telefonlarını yanından ayırmadığını ortaya koydu.

SADECE NEFRET DEĞİL İYİLİK DE BULAŞICI


Aslında sporcu da seyirci de 2014 yılında nasıl paylaşması gerektiğini öğreniyor. ALS hastalarına destek için düzenlenen kampanyaya hem uluslararası hem de yerel sporculardan destek yağdı. Sosyal ağlarda sadece kavga ve nefretin değil, iyiliğin de bulaşıcı olacağını göstermiş oldular. Sorgulamadan ekranda gördüğünü doğru kabul eden toplumlar çok kolayca kışkırtılan taraftar gruplarına dönüşüyor. Ancak iyi örnekler çoğaldıkça kötüleri daha az görmeye başlıyoruz. Soma faciası sonrası yerel yardım kampanyalarında sporcular yine aktif görev aldı. Bu yıl Twitter dışında Instagram paylaşımları da doruk noktasına ulaştı. Kupa veya madalya alan veya galibiyet sevincini yaşayan sporcular saha içinden ve soyunma odalarından ilginç kareleri paylaşmaya başladı.

ÖZÇEKİM DORUĞA ÇIKTI

Takım arkadaşları ve taraftarlarla çekilen özçekim (selfie) kareleri maç sonrası doruğa çıktı. Instagram bir anda en popüler mobil uygulamalar arasına adını yazdırdı. Yine taraftarlar da Instagram konusunda daha çok takipçi ve paylaşan oldu.

11 MİLYAR DOLARLIK HAYAL KIRIKLIĞI

2014 FIFA Dünya Kupası başlamadan önce ev sahibi Brezilya'yı cehenneme çeviren sokak gösterileri yaşandı. Gösterilerde pek çok insan yaralandı. Turnuvada tarihin en acı yenilgisini alan Brezily,a harcadığı 11 milyar dolar dışında sosyal ağlarda en çok tartışılan konu oldu. Karşılaşmada sakatlığı yüzünden görev alamayan ünlü futbolcu Neymar, turnuvada adından en çok söz ettiren isim olmayı başardı.

SÖZ UÇAR AMA YAZISI İNTERNETE KALIR!

Geçtiğimiz yıl pek çok sporcu ve özellikle futbolcunun; yazdığı cümleler, paylaştığı fotoğraf ve videolar yüzünden zaman zaman başı ağrıdı. "Aramızda şakalaşıyorduk" ifadesi sıkça duyulan bir savunma tarzıydı. Ancak asla geçerli bir savunma olmadı. Sosyal ağlarda paylaşılan şeyler özel değil, genel yani kamuya açık bir mesaj olarak algılanıyor.

BUNLARI YAPMADAN ASLA PAYLAŞIMDA BULUNMAYIN


1- Sinirli veya duygusal anlarda paylaşım konusunda daha tutucu davranın.
2- Sonradan sorun yaratacak görüntüleri paylaşmayın.
3- Rakipleri aşağılayacak ifadeler kullanmayın

Maç sonrasında sıcağı sıcağına yapılan paylaşımlarda mutlaka dışardan bakan bir göz olsun. Sinirli veya duygusal anlarda paylaşım konusunda daha tutucu davranın. Duygusal tepkiler vermekten kaçının. Fotoğraf ve videoları paylaşmadan önce mutlaka dikkatli olun. Sonradan sorun yaratacak görüntüleri paylaşmayın. Eğer uluslararası şöhrete sahip bir sporcuysanız her dil, din, siyasi görüş ve milliyetten takipçiniz olduğunu unutmayın. Onları incitecek ve yanlış anlaşılacak mesajlardan uzak durun. Sosyal ağlar kendi aranızda şakalaşma yeri değil. Paylaşılan her kelime ve fotoğraflar mutlaka size doğruları söyleyecek birilerinin onayını alın. Kulübünüzün sosyal medya konusunda belirlediği kuralları zorlamayın. Rakipleri küçük düşüren, aşağılayan ifadelerden uzak durun. Onlarla ilgili yapılan paylaşımlar geri dönülmez hatalara sebep olabilir. Rakibiniz oynadığı maçlar sırasında ani tepki vermekten kaçının.

INSTAGRAM'DAN DUYGUSAL VEDA

Geçtiğimiz yıl futbolu bırakan Fenerbahçe'nin sembol ismi Alex de Souza, mesajını sosyal ağ üzerinden verdi. Fenerbahçe'de 8 yıl görev yapan Alex de Souza, profesyonel futbolcu kariyerine son verirken duygusal bir mesaj ve Instagram üzerinden paylaştığı fotoğrafla taraftarlarına veda etti.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN