Doğru politika haklı liderlik

Türk futbolunun usta yorumcusu, F.Bahçe'nin ilk yarı performansını değerlendirdi

Doğru politika haklı liderlik
F.Bahçe doğru politika izledi, İsmail Kartal işgüzarlık yapmadı, adaletli forma dağıtımıyla ilk yarıyı lider bitirdi. Şampiyonluk yarışında 3 takımın şansı eşit ancak Fenerbahçe yıllardır süren deplasman sorununu çözerse öne geçer.

Geçen sezonu şampiyon tamamlayan F.Bahçe kadrosuna bir takviye ve yeni bir hoca ile sezona başladı. İlk yarıyı da Beşiktaş ve G.Saray'ın 1 puan önünde lider tamamladı. 16 haftalık ilk yarıyı nasıl değerlendirirsiniz?
Fenerbahçe'nin 3-4 yıldır çok doğru bir politikası var. Fazla oyuncu alıp iskeleti bozmuyorlar. Açıkçası; ciddi darbeler yemesine rağmen hep dimdik ayakta durmasını bildi ve her seferinde de şampiyonluk yarışında oldu. Geçen yılı şampiyon bitirdi, bu sezonun da bir hafta eksik oynanan ilk yarısını rakiplerinin bir puan önünde lider bitirdi. Aykut Kocaman'la başlayan bir iskelet kuruldu. Bu fizikli, güçlü, tecrübeli bir iskeletti. Kaosu kaldırabilen, dönem dönem yaşanan 3-4 haftalık krizleri aşabilen bir takım oluşturuldu. Avrupa Kupaları'na gidemediği için ekonomik olarak sarsılmış olsa da kulübün sağlam temellere oturması ve transferde doğru hamleler yapılması (bu sene sadece Diego alındı) Fenerbahçe'yi başarıya götüren en önemli etken oldu. İsmail Kartal uzun yıllardır Samandıra'da… Ersun Yanal sonrası Kartal tercihi, herkesin kafasında soru işareti olmasına rağmen zamanla doğru olduğu anlaşıldı. İsmail Kartal hiçbir zaman ne oyun formatı ne de oyuncu kadrosunda işgüzarlık yapmadı. Oyuncuların yetenek ve kişiliklerini bildiği için Aykut Kocaman ve Ersun Yanal'dan devam eden çizgiden asla uzaklaşmadı. Oyuncuların Kartal'ı, onun da oyuncuları tanıma problemi yoktu.

ADALETLİ DAVRANDI
İlk 16 hafta itibariyle Kartal'ın kadro seçimlerinde duygusal veya adaletsiz davrandığını pek görmedim. Hata yapmadı mı? Yaptı… Doğruyu daha önce görebilir miydi ? Görebilirdi… (Sonlara doğru Alper'e dönüşü gibi) Adaletli forma dağıtımı doğru. Özellikle bilimden faydalanan iki teknik direktörle (Kocaman ve Yanal) çalışmış olmasına kendi pratiğini de koyarak çok başarılı oldu. Aslında birinci adam olarak Süper Lig'deki ilk deneyimiydi bu yıl. Ama ilk deneyiminde hazırlıklıydı ve bunun da altından kalktı. Fenerbahçe, çok önemli 4 deplasmanı kağıt üzerinde bitirdi… Galatasaray, Bursa, Beşiktaş ve Trabzonspor ile ligin ikinci yarısında Kadıköy'de karşılaşacak. Tabii ki rövanşlar kolay değil ama avantaj. Fenerbahçe'nin istatistiğine baktığımızda evinde en iyi oynayan takım. Tek şanssızlığı geç forma girmeleri ve tam istenen düzeye gelmişken lige 3 haftalık ara girmesi. İlk yarı biterken en formda takım Fenerbahçe'ydi. Kaldı ki ilk yarıdaki en büyük dezavantajı gol adedi olarak forvetlerinin beklentilerin altında kalmasıydı. Pozisyona girmekte zorluk yaşamadılar ama sonuçlandırmakta kısır kaldılar.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN