Alkışlar Bursa'ya

SABAH Spor'un usta yorumcusu, Anadolu kulüplerini analiz etti

Büyük takımlar da dahil olmak üzere Bursaspor ligde en iyi futbolu oynayan, seyir zevki en yüksek takım. Ancak bu oyunlarının karşılığını puan olarak alamadılar. Sivasspor'da yaşanan ciddi düşüşün bence bir numaralı nedeni, Roberto Carlos'un günümüz futbolunda çok önemli olan takım savunmasını hiçe sayan oyun anlayışıydı

* BURSASPOR: Büyük takımlar da dahil olmak üzere Bursaspor ligde en iyi futbolu oynayan, seyir zevki en yüksek takım. Ancak bu oyunlarının karşılığını puan olarak alamadılar. Bunun da 3 nedeni var... Bir tanesi bazı maçlarda yaşadıkları şansızlıklar. İkincisi Beşiktaş gibi tempolu ve dikine oynadıklarından gerektiği zamanlarda kontrollü anlayışı uygulayamayışları. Üçüncüsü de kolay gol yemeleri. Bu arada Volkan Şen de üst düzey formuyla şu anda ligimizin en iyi kanat forvetidir. Şenol Güneş'in zaten en büyük özelliği takım oyununu oturtmak. Bana göre zaten bir teknik direktör için en önemli artı sistemini oturtmaktır. Ozan Tufan'daki üst düzey gelişim ve Volkan'ın tekrar eski performansına yükselmesi bunların göstergesi.
* BAŞAKŞEHİR: En büyük özellikleri kadro istikrarının sağlanması ve basit oyun modeli içerisindeki ilkeleri yerine getirmeleri. Top rakipteyken iyi yerleşimli, alan daraltan, garantili bir savunma kurgusu oluşturuyorlar. Bunun yanında dengeli ve etkili hücuma çıkabiliyorlar. Hücumda kanatları kullanabiliyorlar. Semih'in golcü özelliğinin yanında sırtı karşı kaleye dönük oynamayı bilmesi, Mossoro'nun da aksiyon alanını çoğaltıyor.
* KASIMPAŞA: Başakşehir'le bir karşılaştırma yaparsak neden istenilen durumda olmadıkları çok net görülüyor. Kadro kalitesi Başakşehir'den daha fazla. Seyirci avantajı var. Ancak istikrarsız bir grafik çizdiler. En önemli nedeni de kaliteli yabancılarındaki fiziksel düşüş. Böyle bir kaliteli kadronun İsaksson gibi kaliteli bir kaleciyle bu kadar çok gol yemesi her şeyin işareti.
* GENÇLERBİRLİĞİ: Beğendiğim takımlardan bir tanesi. İki yönlerini takdir ediyorum. Biri mücadeleleri, diğeri altyapıdan oyuncuların takıma monte olması.
* MERSİN İY: Beklediğimin üstünde başarılı bir ilk yarı sergilediler. Rıza Çalımbay disiplinli, takımını her zaman fizik açıdan iyi çalıştıran bir teknik adam.
* GAZİANTEP: Sezon başında baktığımda kadro olarak ligin en yetersiz takımları Balıkesir ve Gaziantep'ti. Ama Gaziantep müthiş bir dayanışma ve mücadeleyle beklentilerin çok üstünde puan topladı. Okan Buruk'u kutlamak gerekir.
* AKHİSAR: Mustafa Reşit Akçay, oturmuş bir düzenle bu sezona çok iyi başladı. Ancak daha sonra düşüş yaşandı. Bunun da en önemli nedeni Gekas ve Bilal'in dışında kapasiteleri oranında geçtiğimiz senelerde takıma katkı sağlayan diğer oyuncuların büyük bir düşüş içine girmeleri. Buna bir de deneyimli kaleci Oğuz'daki büyük form düşüklüğü eklendi. Gekas ve Bilal dışında iki stoper Uğur ve Douglas Ferreira'nın istikrarlı ve başarılı performansları düşüşe çare olamadı.
* TORKU KONYA: Konya'da iyi bir kadro var. Ancak başta Hleb olmak üzere yabancı futbolcularındaki düşüş takımı olumsuz etkiledi. Aykut Kocaman, deneyimiyle devre arasını iyi değerlendirip takımına ivme kazandıracaktır.
* ESKİŞEHİR: Fizik kondisyonu yüksek, koşan ve de pas trafiği oturmuş ligimizin en organize takımlarından bir tanesi. F.Bahçe, Beşiktaş ve G.Saray deplasmanlarında yenilmediler. F.Bahçe maçını da son saniyedeki yanlış bir penaltıyla kazanamadılar. Trabzonspor deplasmanında 4 golle kazandılar. Ancak kendi sahalarında tam bir hüsran yaşadılar. Çok basit yedikleri gollerle rekor puan kaybettiler. Üstelik de Eskişehirspor senelerden beri seyirci avantajını en iyi kullanan takımlarımızdan biri olmasına rağmen. Sahalarındaki bu olumsuz neticelerin birçok nedeni var. Başlıcaları şanssızlık, beceriksizlik ve riskli anlayışla takım savunmasında yaptıkları hatalar.
* KARABÜKSPOR: Tolunay Kafkas'ın oturttuğu bir düzene sahip. Erken sezon açılışı ve başarılı geçen Avrupa'daki ön eleme maçları sonrası lige kötü başladılar. Buna bir de önemli oyuncuların sakatlığı eklenince bir türlü beklenen Karabük gündeme gelmedi. Ama ligin ikinci yarısında geçen seneki Karabük'ü tekrar görebileceğimizi tahmin ediyorum.
* K.ERCİYES: Bülent Korkmaz'ın görevden alınması yanlış bir tercihti. Devam edilmeliydi. Kadroda iyi futbolcular var. Ancak en büyük dezavantaj seyirci avantajını kullanamıyorlar. Bakalım Mehmet Özdilek ne yapacak?
* ÇAYKUR RİZESPOR: Kadrosu çok yeterli değil, en büyük handikapları iç sahada hiç kazanamamak. Buna rağmen kritik deplasman puanlarıyla ayakta kalmaya çalıştılar. Hikmet
Karaman'la ikinci yarı
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN