Türk motosikletçiler Arjantin'de

  1. Haberler
  2. Tüm Sporlar
Pazar 25.12.2011 11:06 ABONE OL
Arjantin, Şili ve Peru topraklarında 1-15 Ocak 2012 tarihlerinde düzenlenecek 33. Dakar Rallisi'ne ilk kez 3 kişilik ekiple katılacak Türk motosiklet takımı, Arjantin'e gitti.

Kemal Merkit, Şakir Şenkalaycı ve Selçuk Bektaş'tan oluşan Türk ekibi, Atatürk Havalimanı'ndan THY'nin tarifeli uçağıyla Brezilya'nın Sao Paulo kentine hareket etti. Sao Paulo'dan Arjantin'in başkenti Buenos Aires'e geçecek Türk takımı, burada motosikletlerini alarak, rallinin başlayacağı Arjantin'in Mar Del Plata kentine motosikletleriyle gidecek.

Kemal Merkit, hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, bu sene ilk kez 3 kişilik bir takımla 33. Dakar Rallisi'ne katılmak için Güney Amerika'ya gideceklerini belirterek, ''Genç sporcumuz Şakir Şenkalaycı da bizimle birlikte. Bu bayrağı kime devredeceğim hep soruluyordu, bu, Şakir Şenkalaycı. Bu sene 3 kişilik ekibimizle Türk Bayrağı'nı Dakar'da bir kez daha dalgalandıracağız'' dedi.
Bu yıl Dakar Rallisi'nde bazı yenilikler olduğunu da ifade eden Merkit, ''Daha önceki parkurda Arjantin-Şili-Arjantin yapılıyordu, şimdi ise Arjantin-Şili ve Peru'da yarışıp, Peru'da finiş alacağız. Yepyeni bir coğrafyada yepyeni bir yarış bizi bekliyor. Biz servissiz yarışanlar sınıfında yarışa katılıyoruz. Ekibimizdeki 3 kişi de podyum başarısına sahip, dolayısıyla podyumun ilk 3 basamağına çıkmayı planlıyoruz. Türkiye'ye yine bu havalimanında ilk 3 kupayla dönmeyi planlıyoruz'' şeklinde konuştu.

33. Dakar Rallisi'nin, 1-15 Ocak'ta 4. kez Güney Amerika'da yapılacağını da ifade eden Kemal Merkit, Arjantin'in Mar Del Plata kentinde 1 Ocak'ta başlayacak rallinin, Şili'den geçildikten sonra Peru'nun başkenti Lima'da 8 bin 363 kilometre sonunda 15 Ocak'ta tamamlanacağını söyledi. Merkit, '' Bizi izlemek isteyenler 'dakarturk.com'dan günü gününe izleyebilirler'' dedi.

Şakir Şenkalaycı da Dakar Rallisi'nin kendisi için büyük bir hedef olduğunu ifade ederek, ''Kemal Merkit ağabeyi örnek alıyorum. Kemal Merkit de federasyona beni önerdi, federasyon benim gitmemde karar kıldı. Türkiye'yi temsilen 3 kişi yola çıkıyoruz. Ödülleri alıp inşallah karşınıza çıkmak istiyoruz'' diye konuştu.

Ralliye 50 ülkeden, 185 motosiklet, 33 ATV, 171 otomobil, 76 kamyonun kayıt yaptırdığı bildirildi.
Yarışta Türk motosikletçiler Kemal Merkit 55, Selçuk Bektaş 153, Şakir Şenkalaycı 184 numara ile start alacak.

BUGÜN NELER OLDU