Biyonik Djokovic

Sırp raket, cuma günü 4 saat 46 dakikalık yarı finalin üstüne dün 5 saat 53 dakika süren finalde Nadal'ı devirip, Avustralya'da zafere ulaştı

Australya Açık'ta tek erkeklerde zafer 1 numaralı seribaşı Novak Djokovic'in oldu. 2 numaralı seribaşı Rafael Nadal'ı, 5 saat 53 dakika ile tarihe en uzun Grand Slam finali olarak geçen bir karşılaşma sonunda 3-2 yenen Sırp raket, 2.3 milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu. İki tenisçinin de tutuk başladığı ilk sette basit hatalar ön plana çıktı. Nadal, 1 saat 20 dakika süren ilk seti 7-5 kazandı. İlk sette Djokovic 19, Nadal 17 basit hata yaptı. İkinci sette ise çok farklı bir Djokovic vardı. Setin 4.oyununda rakibinin servisini kıran Sırp raket, 3-1 öne geçti ve 6-4'lük sonuçla, setleri eşitledi: 1-1. Üçüncü sette ise 4. ve 6. oyunlarda Nadal'ın servisini kırmayı başaran Djokovic, 6-2'lik sonuçla, 2-1 öne geçti.

DÖRDÜNCÜ SET İNANILMAZDI
Dördüncü set ise muhteşem bir oyuna sahne oldu. Nadal karşısında 4-3 öne geçen Djokovic, rakibinin servisinde de 40-0'lık üstünlük sağladı. Ancak Nadal tam 3 kere rakibine servis kırma şansını vermedi ve 0-40'tan geri dönerek, sette durumu 4-4 yaptı. Tie-break'e giden setin finişi de muhteşemdi. Djokovic 5-3 öne geçse de, üst üste 4 puan alan Nadal, tie-break'i 7-5, seti de 7-6 kazandı ve karşılaşmayı son sete taşıdı. İki raketin kariyerlerinde ilk kez oynadığı beşinci sette ise ayakta duracak halleri kalmamıştı. Skordaki denge 6. oyunda bozuldu. Nadal, bu oyunda rakibinin servisini kırdı ve 4-2 öne geçti. Ancak Djokovic pes etmedi. Önce rakibinin servisini kırdı. ardından durumu 4-4 yaptı. 9. oyunda ise maçın en uzun "rally"si oynandı. Yorgun düşen ama varını yoğunu ortaya koyan iki tenisçinin 31 vuruşluk "rally"sinde gülen taraf Nadal oldu. 10. oyunu da alan Djokovic, 11. oyunda rakibinin servisini kırdı ve maç için servis kullanma şansına sahip oldu. Nadal, 12. oyunda olağanüstü bir savunma yaparak Djokovic'i hataya zorladı ve servis kırma şansını yakaladı. Ancak bunu değerlendiremedi ve Djokovic, bu seti 7-5, maçı da 3-2 kazanarak tarihi bir galibiyet elde etti

İKİ GALİP OLAMAZDI
Karşılaşmanın ardından rakibi Nadal'a övgüler yağdıran Djokovic, "Bu karşılaşmanın iki galibi olamazdı. Ancak Nadal mükemmel bir oyuncu. Bu benim onunla oynayacağım son final değil. Bunun gibi daha çok maç yapacağız" dedi.

Finalden notlar
5 saat 53 dakikalık tarihi final, aynı zamanda Avustralya Açık'ta oynanan en uzun maç oldu. Daha önce rekor 2009'da Nadal ile Verdasco'nun oynadığı 5 saat 14 dakikalık maçtı.
Sırp raket, Nadal'a karşı üst üste 3. Grand Slam finalini kazanırken, galibiyet serisini de 7-0 yaptı.
Kariyerinin 5. Grand Slam'ini kazanan Djokovic, aynı zamanda üç kere art arda Grand Slam kazanan 5. tenisçi oldu. Daha önce Rod Laver, Pete Sampras, Rafael Nadal ve Roger Federer bunu başarmıştı.

BİZE ULAŞIN