Finale uykusuz çıktım, sabaha kadar ağladım

1500 metrede gümüş madalya kazanan ve Türk atletizm tarihine geçen Kenya asıllı Tanui, "Artık ben de 70 milyon Türk'ten biriyim" dedi

Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metrede gümüş madalya kazanan ve Türk atletizm tarihine geçen Kenya asıllı İlham Tanui Özbilen, SABAH'a konuştu. Körfez ülkelerinin kendisine astronomik rakam önerdiğini ancak Türkiye'yi tercih ettiğini ifade eden milli atlet, "İstanbul'da madalya almam çok önemliydi. Bunun bilinciyle yarışmalara hazırlandım. Seyircilerin gösterdiği büyük ilgi, finale kalmamda etkili oldu. Finaldeki o desteği, tribünlerdeki coşkuyu hiçbir zaman unutamam. Artık ben de 70 milyon Türk'ten birisiyim" dedi.

NABZIM YÜKSELDİ
Finale uykusuz çıktığını itiraf eden İlham Tanui, "Yarı finaldeki başarımın ardından seyirci beni dakikalarca ayakta alkışladı. Odama çekilip düşünmeye başladım... Bu sevgi karşısında baskı altında kaldım, nabzım yükseldi. Sabaha kadar uyumadım ve finale uykusuz çıktım. Seyircinin desteğini yanımda hissetim ve başardım" diye ekledi.

Et soteye düşkün!

İlham Tanui'yi Kenya'dan bir yıl önce Türkiye'ye getiren Önder-Gürcan Özbilen çifti de milli atletimize övgüler yağdırdı ve bilinmeyen yönlerini anlattı: "İlham artık ailemizden birisi. Başarılı olması bizi çok fazla sevindirdi. Yemek ayrımı yapmaz ama mıhlama, mısır lapası ve et soteyi seviyor." Özbilen çiftine 'Büyük abi' ve 'Büyük abla' diye hitap eden İlham Tanui'nin Rumen antrenörü Carol Santa da bir yıllık çalışma sürecinde bu başarıyı yakaladıklarını belirterek, "Sırada Avrupa Şampiyonası, sonra Olimpiyat var" iddiasında bulundu.

Baba da gözyaşlarını tutamadı
AY-yıldızlı bayrağa sarılarak dünya ikinciliğini kutlayan İlham Tanui Özbilen, "Bu bayrağın ağırlığını bildiğim için ona sarılıp dua ettim" görüşünü bildirdi. Madalya töreninden sonra Kenya'da çiftçilik yapan babasını arayan milli atletimiz İlham, "Babam haberi alınca gözyaşlarını tutamadı ve bana 'İyi ki Türkiye'yi tercih etmişsin. Dünya artık seni tanıdı' dedi" ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN