Uzun ince bir yol

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda 2012 sezonu, bugün Avustralya'nın Melbourne Park pistinde başlıyor. 20 yarış ile F1 tarihinin en uzun sezonunda Türkiye'de yarış yok

2012 sezonu bugün Avustralya' da verilecek start ile başlayacak ve 20 yarış ile F1 tarihinin en uzun sezonu olarak tarihe geçecek. Tabii en çok merak edilecek soru ise; Red Bull bugünkü sıralama turlarını bıraktığı yerden mi devam ettirecek yoksa son iki yıldaki geçilmezligini kaybedecek mi? Önce araç görünümlerinin bu yıl çok değişik ve ilk bakışta hoşlanmayacağımız yönde olduğunu söylemek istiyorum. Geçtiğimiz sezonlarda daralan arka kanatlara karşı büyüyen ön kanatları görmüştük. Bu yıl ise tüm araçların burnunun alçaltılması ile kötü görünümlü araçlar ortaya çıktı. Güvenlik açısından alçaltılan burun kısmı ile farklılaşan otomobillere başında garip bakacağımız kesin.

GARİP BİR KURAL
Kural değişikliklerinden ilginizi çekecek bir kaçı ise şöyle: Eskiden hava şartları ya da oluşan kazalarda duran yarışlarda maksimum 2 saat olan yarış süresi bu sezon 4 saate çıkarıldı. Böylelikle eskiden yaşanan aksamaların önüne geçilebilecek. Kırmızı bayrak ile yarış durdurulduğu zaman pit alanındaki pilotlar yarışa o anda bulundukları pozisyondan devam edebilecekler. Ancak bir tane kural değişikliği var ki, buna pek akıl sır erdiremedim. Çünkü bir pilot arkasından gelen başka bir pilota geçilmemek için yaptığı defansta ancak bir kez çizgi değiştirebilecek. Sonrasında o çizgide kalıp yoluna devam etmesi gerekiyor ki; bu durum gelene geç demek olacak. Tabii görsel olarak bu durum karşısında çok geçiş görebileceğiz ama pilotlar artık direnmede sıkıntılar yaşayacak. Bu kural kaza riskini aza indirmek için yapılan bir kural değişikliği olsa da F1'in heyecanını azaltacak bir kural olarak görüyorum.

6 ŞAMPİYON YARIŞACAK
Bugün başlayacak yeni sezon ile ilgili bir kaç rakamı sizinle paylaşmak istiyorum. 2007'den beri ABD'de yarış yapılmıyordu. Bu sezon Austin'de yarış yapılacak. Bu sezon startında ilk kez bir İtalyan yarışçı olmayacak. Team Lotus bu sezon Caterham adıyla yarışacak. İsmi değişen bir başka takım ise Virgin. Yeni adı Marussia. Lotus Renault GP ise Lotus adıyla yarışacak. Vettel ile birlikte bu sezon tekrar F1' e dönen eski dünya şampiyonu Raikkonen ile birlikte 6 tane şampiyonunun bir arada yarışacağı 2012 sezonunun yeni kurallarla birlikte ilginç geçeceğini ve sürprize açık olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

BİZE ULAŞIN