Türk sporunun altın çağı

Helsinki'de bir gecede 3 altın kazandık. Polat Arıkan 10 bin metrede, Nevin Yanıt 100 metre engellide, Gülcan Mıngır ise 3 bin metre engellide Avrupa şampiyonu oldu

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türk sporu adına tarihi bir gece yaşandı. Atletlerimiz bir gecede 3 altın madalya birden kazanıp Türkiye'ye büyük bir gurur yaşattılar. Günün ilk altını Gülcan Mıngır'dan geldi. 3 bin metre su engellide final koşan Mıngır, 9.32.96'lık derecesiyle Avrupa Şampiyonu oldu. 8. kulvarda başladığı yarışta kendine ilk grupta yer bulan milli atlet, yarışın bit mesine bir tur kalaya kadar ikinci sırada koştu. Son turun başlarında ilk sıraya yükselen Gülcan Mıngır'ın, arkasındaki Ukraynalı Shmidt'in tüm çabaları yetersiz kaldı ve Gülcan altın madalyayı boynuna taktı.

NEVİN UNVANINI KORUDU
1950'de bronz alan Ruhi Sarıalp'in ardından, 5 bin metrede 62 yıl sonra Türkiye'ye bronz madalya getiren Polat Kemboi Arıkan, 10 bin metrede de altın madalya kazandı. Yarışın başından sonuna kadar çok iyi bir performans sergileyen Kenya asıllı Türk atlet, 28.22.27'lik derecesiyle Türk spor tarihinde altın madalya kazanan ilk erkek sporcu oldu. Başarılı atletimiz Nevin Yanıt da, bayanlar 100 metre engellide 12.81'lik derecesiyle altın madalya alarak Avrupa şampiyonu unvanını korudu ve gurur gecemizi taçlandırdı. Yanıt, ilk Avrupa şampiyonluğunu 2010 Barcelona'da 12.63 ile elde etmişti. Belarus'tan Alina Talay'nın 12.91'lik zamanıyla gümüş madalya kazandığı yarışta, bronz madalyanın sahibi 12.97'lik derecesiyle yine Belaruslu Ekaterina Poplavskaya oldu.

TÜRKİYE'NİN GÜCÜNÜ HİSSETTİM
Helsinki'de 100 metre engellide Avrupa Şampiyonu olup unvanını koruyan Nevin Yanıt, takoza oturduğunda üzerinde tüm Türkiye'nin gücünü hissettiğini ve altın madalya alacağını hissettiğini söyledi. Gülcan Mıngır da, "Son 200 metrede hızlı ve dayanıklı olan kazanacaktı, bunu başardım. Aileme, Türkiye Atletizm Federasyonu'na, kulübüm Üsküdar Belediye Spora ve tüm Türkiye'ye teşekkür ederim" diye konuştu. Şampiyonada iki madalya birden kazandığı için çok mutlu olduğunu söyleyen Polat Kemboi Arıkan da, "Londra'da da her şey olabilir" dedi. Bu arada Disk atma finalinde yarışan Ercüment Olgundeniz, 10'unculukta kaldı. Bayanlarda Dilek Esmer ise elemeleri geçemedi. Erkekler ve bayanlar bayrak takımlarımız da, 4x400 metre yarışında yarı finali geçemeyip elendi.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN